5.4 °C
1027.0 hPa
20 %

Josipović: Holokaust se ne smije ponoviti

Datum objave: 27. svibnja 2012.
holokaust_nas
Jednog proljetnog dana 1944. godine mađarski i njemački fašisti cjelokupnu su židovsku zajednicu koja je živjela i radila u Međimurju uhitili i odveli u logore smrti. Tim je nasilnim činom završena višestoljetna povijest Židova na našim prostorima. No, prolaskom vremena sjećanja na 2. svjetski rat i nacističko "konačno rješenje židovskog pitanja" blijede, pa stoga mlade generacije treba obrazovati, a starije podsjećati na najmračnije stranice novije povijesti, rekao je župan Međimurske županije Ivan Perhoč na otvaranju 1. regionalnog seminara o ljudskim pravima – "Edukacija o holokaustu".

Seminar je uz prisutnost predsjednika Republike Hrvatske dr. Ive Josipovića,  veleposlanika Republike Izrael u Hrvatskoj nj.e. Yosefa Amranija i predsjednika Židovske općine Zagreb Ognjena Krausa otvoren u petak navečer u čakovečkom Centru za kulturu.

Predsjednik Josipović istaknuo je da smo mi društvo koje je okrenuto budućnosti, no ne možemo se normalno razvijati, ako zaboravljamo poduke iz prošlosti. Holokaust je jedan od najstrašnijih zločina u povijesti čovječanstva, te se moramo oduprijeti ideji o zaboravu i relativiziranju tih događaja. No, nije se dovoljno samo sjećati, nastavio je predsjednik, već se Židovima mora vratiti imovina nasilno oduzeta uoči i za vrijeme 2. svjetskog rata. Samo na takvim temeljima možemo graditi budućnost.
Izraelski veleposlanik zahvalio je organizatorima seminara, istaknuvši da ovakvi događaji sprječavaju da se ovakve grozote ponove, a educiranjem građana o holokaustu Hrvatska postaje bolje društvo.

Predsjednik Židovske općine Čakovec Andrej Pal okupljene je upoznao s poviješću međimurskih Židova te njihovom ulogom u razvoju našeg kraja. Rekao je da se 2. svjetski rat preživjelo tek 20 posto od preko tisuću Međimurskih Židova, a velika većina njih otišla je živjeti u Izrael. Danas je židovska zajednica mala, no utjecajna.

Seminar su organizirale Udruga za edukaciju i promicanje ljudskih prava i Židovske općine Čakovec u suradnji sa Stručnim vijećem učitelja povijesti Međimurske županije. Na otvaranju je prikazan i film "We must remeber". Seminar je trajao tri dana, a na njemu su održana brojna predavanja i radionice.


{gallery}2012galerije/Svibanj_2012/Holokaust{/gallery}

Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za subotu, 29. siječnja 2022. - Danas do 13:30 sati cijepljenje bez najave u trijaži Županijske bolnice Čakovec i u Zavodu za javno zdravstvo Međimurske županije
Nikad veći broj programa povodom Noći muzeja u Međimurju, u manifestaciju se po prvi puta uključili Riznica Međimurja, Centar dr. Rudolf Steiner i Ekomuzej Međimurje malo
Kad se slože međimurske ruke – investicijom vrijednom 4 milijuna kuna u rekordnom roku rekonstruiran Odjel abdominalne i dječje kirurgije Županijske bolnice Čakovec na radost djelatnika te velikih i malih pacijenata
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 28. siječnja 2022. - Sutra od 9:00 sati cijepljenje bez najave u trijaži Županijske bolnice Čakovec i u Zavodu za javno zdravstvo Međimurske županije
Šef Misije Veleposlanstva Australije Andrea Biggi u radnom posjetu pohvalio potencijal Međimurja
27. siječnja – Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 27. siječnja 2022.
Međimurska županija podržava sve projekte s ciljem razvoja Donje Dubrave
Karatisti Karate kluba Globus među najboljima u svijetu
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 26. siječnja 2022.
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content