Povjerenstvo za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji

Datum objave: 24. prosinca 2018.

Zakonom o zaštiti prava pacijenata određeno je da se u cilju ostvarivanja i promicanja prava pacijenata u svim jedinicama područne (regionalne) samouprave osniva Povjerenstvo za zaštitu prava pacijenata pri upravnom tijelu nadležnom za poslove zdravstva.
U Međimurskoj županiji Povjerenstvo za zaštitu prava pacijenata ima 5 članova i djeluje pri Upravnom odjelu za zdravstvo i socijalnu skrb.
Zadaće Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji su:

• pratiti povrede pojedinačnih prava pacijenata
  • predlagati poduzimanje mjera za zaštitu i promicanje prava pacijenata
  • pratiti primjenu propisa koji se odnose na zaštitu prava pacijenata
  • obavještavati javnost o povredama prava pacijenata
  • podnositi skupštini jedinice područne (regionalne) samouprave i ministarstvu nadležnom za zdravstvo godišnje izvješće o svom radu

Prema Zakonu o zaštiti prava pacijenata prilikom korištenja zdravstvene zaštite pacijenti imaju sljedeća prava:

• pravo na obaviještenost
  • pravo na traženje drugog stručnog mišljenja
  • pravo biti upoznat s imenom i specijalizacijom osobe koja izravno pruža zdravstvenu zaštitu
  • pravo na prihvaćanje ili odbijanje pojedinoga dijagnostičkog, odnosno terapijskog postupka
  • pravo na pristup medicinskoj dokumentaciji
  • pravo na održavanje osobnih kontakata
  • pravo na povjerljivost
  • pravo na održavanje osobnih kontakata
  • pravo na samovoljno napuštanje zdravstvene ustanove
  • pravo na privatnost
  • pravo na naknadu štete

Povjerenstvo za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji djeluje u sastavu:

1. Sanja Zdolec - Križaić, mag.iur. –predsjednica
  2. Dr. sc. Andrija Lesar – zamjenik predsjednice
  3. Alenka Novak - članica
  4. Boža Škvorc – članica
  5. -

Upute za podnošenje pritužbe:
Ako smatrate da su Vam kao pacijentu pružanjem zdravstvene zaštite povrijeđena neka od zakonom zajamčenih prava, možete se obratiti Povjerenstvu za zaštitu prava pacijenata poštom na adresu:

Međimurska županija,

Upravni odjel za zdravstvo i socijalnu skrb

Povjerenstvo za zaštitu prava pacijenata,

Ruđera Boškovića 2

40 000 Čakovec

ili putem e-mail adrese: pzpp@medjimurska-zupanija.hr.
Pritužbu molimo da podnesete u pisanom obliku i vlastoručno potpišete. Priloge uz pritužbu dovoljno je dostaviti u običnoj preslici ili skenirano.