U godini proslave svoje 10. obljetnice, „Kalinka“ obilježila 25. obljetnicu priznanja neovisnosti RH od strane Rusije

Datum objave: 28. veljače 2017.

Udruga ruskog govornog područja u Međimurju „Kalinka“ proslavila je uz svoje članove i goste u zgradi Scheier 25. obljetnicu priznanja neovisnosti RH od strane Rusije. U prepunoj dvorani predstavljeno je bogatstvo ruske kulture, kroz pjesmu, recitaciju i ples, te pritom dodijeljene prigodne zahvalnice onima koji podržavaju rad međimurske udruge. Među njima su bili i prisutni ministar-savjetnik u Veleposlanstvu Rusije u RH Vladimir ProhorovJelena Pilićeva-Čorko, predsjednica Koordinacijskog savjeta ruskih sunarodnjaka u RH, treća tajnica Veleposlanstva Rusije Aleksandra Maljceva, župan Međimurske županije Matija Posavec, saborski zastupnik Branimir Bunjac, gradonačelnik Murskog Središća Dražen Srpak, te mnogi prijatelji i podupiratelji „Kalinke“. „Naša Udruga djeluje već 10 godina, a trenutno je najmnogobrojnija udruga ruske nacionalne manjine u Hrvatskoj. Temeljne misije su nam razvoj i promicanje etničkih i kulturnih vrijednosti, socijalnih prava i interesa predstavnika ruske nacionalnosti, što razvijamo kroz kulturu, zabavu i obrazovanje“, istaknula je u svom govoru predsjednica Tatjana Mikolaj, pritom pozvavši sve da im se pridruže na obilježavanju 10. godišnjice postojanja,  14. listopada u Centru za kulturu. Prigodni program započeo je izvedbama himne Rusije i Hrvatske Tatjane Mikolaj i Kristine Malekoci, a nastavio se predstavljanjem ansambla „Kalinka“, Dječje vokalne skupine „Malinka“, učenicima II. Osnovne škole Čakovec koji uče ruski jezik po modelu C te ostalima koji su pokazali svoje vještine kako ruskog jezika, tako i svladavanja ruskih melodija i plesova. „Drago mi je da se 25. godina od priznavanja Hrvatske od strane Ruske federacije jednim djelom obilježava i u Međimurju, zahvaljujući našoj udruzi, čije su članice vrlo aktivne na svom području uz podršku općina, gradova i Županije. Time šaljemo jednu poruku tolerancije, multikulturalnosti i prijateljstva“, rekao je u svom obraćanju župan Međimurske županije Matija Posavec i istaknuo ponos što već jedno desetljeće Kalinke uspješno štite i baštine povijest svog kraja, kulturu i jezik nizom manifestacija tijekom godine diljem Međimurja. Posebno izlaganje s povijesnog aspekta suradnje dviju država, održao je Branimir Bunjac, te pritom objasnio kako poslije Zagreba upravo Međimurju živi najveći broj Rusa. „Dragi prijatelji želim vam čestitati 25. obljetnicu, ovaj je datum zaista važan i cijenimo napore lokalne zajednice, članica Kalinke, župana, predstavnika Sabora i lokalnih institucija, svi oni su pomoć i potpora ruskoj manjini u Međimurju i Hrvatskoj. Zahvalni smo da je u Čakovcu formirano civilno društvo koje preko kulturnih veza može podići i ojačati naše veze na području kulture između naših zemalja te ih još više približiti“, dodao je ministar Prohorov.