Matica rođenih │ Matica vjenčanih │ Registar životnog partnerstva │ Matica umrlih │ Knjiga državljana │Osobno ime │Isprave
Državne matice su evidencija o osobnim stanjima građana u koje se upisuju činjenice rođenja, sklapanja braka i smrti i drugi podaci o tim činjenicama utvrđeni zakonom.
Poslovi osobnih stanja građana obavljaju se u Međimurskoj županiji, Upravni odjel za Skupštinu, opću upravu i pravne poslove, Odsjek za osobna stanja građana, Čakovec, Ruđera Boškovića 2.
Upis rođenja djeteta u maticu rođenih obavlja se na temelju usmene ili pisane prijave matičaru područja kojem pripada mjesto rođenja djeteta. Dijete rođeno u zdravstvenoj ustanovi matičaru prijavljuje ustanova.
Rok za prijavu činjenice rođenja od strane zdravstvene ustanove ili osobe koja ima saznanja o porodu je 15 dana od rođenja djeteta.
Upis činjenice rođenja djeteta
Obavlja se u matičnom uredu prema mjestu rođenja djeteta i to na temelju:
Prilikom usmene prijave roditelja u matičnom uredu omogućava se:
Elektronički zapis o prebivalištu djeteta roditelji mogu dobiti odmah po završetku upisa u matičnom uredu, dok će HZZO u roku od 15 dana dostaviti iskaznicu zdravstveno osigurane osobe za dijete na adresu prijave prebivališta.
Usluga e-Novorođenče
Uslugom se omogućava roditeljima da potpisnim certifikatom na e-osobnoj iskaznici prijave rođenje djeteta i odrede ime djetetu u Državnim maticama, MUP-u i HZZO-u.
Prijavom rođenja djeteta putem usluge e-Novorođenče roditeljima će se putem korisničkog pretinca (KP) dostaviti:
Određivanje imena djeteta
Rok za određivanje osobnog imena djeteta je 30 dana od dana rođenja.
Ime djetetu određuju roditelji osobno i sporazumno u matičnom uredu.
Određivanje prezimena uvjetovano je zajedničkim prezimenom roditelja. U slučaju različitih prezimena, roditelji mogu odlučiti da dijete nosi prezime jednog od njih ili prezime i jednog i drugog roditelja.
Po upisu djeteta u maticu rođenih matičar po službenoj dužnosti OIB sustavu dojavljuje podatke o djetetu radi određivanja OIB-a. Odmah nakon određivanja OIB-a djetetu izdaje se potvrda o određenom OIB-u.
Prebivalište djeteta
Nakon upisa djeteta u maticu rođenih i evidenciju o državljanstvu nadležni matični ured će podatke o upisu u maticu rođenih i evidenciju o državljanstvu proslijediti nadležnoj policijskoj upravi Ministarstva unutarnjih poslova radi prijave prebivališta djeteta.
Ako roditelji imaju prijavljeno prebivalište na različitim adresama, prebivalište djeteta prijavljuje se na adresu jednog od roditelja, uz suglasnost drugog roditelja.
Nakon izvršene prijave prebivališta generirat će se elektronički zapis o prebivalištu koje će biti proslijeđeno nadležnom matičnom uredu radi ispisa i uručenja roditeljima. Ako je prijava djeteta provedena korištenjem sustava e-Građani, uvjerenje o prebivalištu će se dostaviti u Korisnički pretinac roditelja.
Obvezno zdravstveno osiguranje
Djeca do navršene 18. godine života s prebivalištem, odnosno odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj osiguravaju se na obvezno zdravstveno osiguranje te stječu status osigurane osobe (samostalni nositelji).
Obveznik podnošenja prijave je roditelj ili osoba kojoj je dijete povjereno na čuvanje i odgoj.
Prijava djeteta na postojeći Obrazac PK (kartici poreza na dohodak od nesamostalnog rada) roditelja
Roditelji mogu putem usluge e-Novorođenče zatražiti uvećanje osobnog odbitka upisom novorođenog djeteta na postojeći PK obrazac. Korištenje navedenog osobnog odbitka moguće je raspodijeliti između roditelja uzdržavatelja tako da zbroj postotaka podjele kod oba uzdržavatelja iznosi 100 %. Ako roditelji dijele osobni odbitak, oba moraju dostaviti zahtjev za upis promjena na Obrascu PK.
U Republici Hrvatskoj brak se može sklopiti:
Pretpostavke za sklapanje braka
Pretpostavke za sklapanje braka zakonom su određeni uvjeti koji moraju biti ispunjeni da bi sklopljeni brak imao pravne učinke. To su:
Brak može sklopiti osoba koja je navršila 18 godina života (punoljetna i poslovno sposobna osoba). Iznimno brak može sklopiti osoba koja je navršila šesnaest godina uz prethodnu dozvolu suda.
Brak ne može sklopiti:
Namjera sklapanja braka u građanskom obliku prijavljuje se matičaru nadležnom za mjesto u kojem se sklapa brak. Matičar u dogovoru sa ženikom i nevjestom određuje dan za sklapanje braka. Dan za sklapanje braka može se odrediti u razdoblju od tridesetog do četrdeset i petog dana od dana prijave namjere sklapanja braka. Brak se sklapa u nazočnosti nevjeste i ženika, matičara i dva svjedoka. Svjedok pri sklapanju braka može biti svaka punoljetna i poslovno sposobna osoba.
Javne isprave potrebne za sklapanje braka
Za sklapanje braka nevjesta i ženik dužni su dostaviti odgovarajuće isprave ako to matičar zahtijeva.
Matičaru se obavezno predočuju slijedeće isprave:
Određivanje prezimena
Prilikom sklapanja braka (u građanskom ili vjerskom obliku) ženik i nevjesta mogu se sporazumjeti:
Troškovi sklapanja braka
Troškovi u postupku sklapanja braka odnose se na upravne pristojbe i posebne naknade, a to ovisi o obliku sklapanja braka, ali i željama ženika i nevjeste.
Ženik i nevjesta dužni su platiti 27,87 EUR:
Ukoliko se brak sklapa izvan službenih prostorija, ženik i nevjesta dužni su platiti i posebnu naknadu za sklapanje braka izvan službene prostorije koja ovisi o:
e-Prijava vjenčanja
Usluga e-Prijava vjenčanja omogućava ženiku i nevjesti da podnesu prijavu namjere sklapanja braka u građanskom obliku u službenim prostorijama.
Za prijavu na uslugu potrebna je vjerodajnica minimalno značajne razine sigurnosti.
Sklapanje braka u vjerskom obliku s učincima građanskog braka
Osobe koje žele sklopiti brak u vjerskom obliku s učincima građanskog braka dužne su od matičara pribaviti potvrdu o ispunjenju pretpostavki za sklapanje braka. Potvrda se pribavlja od matičara nadležnog za mjesto u kojem se brak sklapa, a mjesto gdje se brak sklapa je mjesto gdje se nalazi crkva u kojoj namjeravaju obaviti sklapanje braka.
Potvrda o ispunjenju pretpostavki za sklapanje braka u vjerskom obliku vrijedi 3 mjeseca od dana izdavanja.
Za sklapanje braka u vjerskom obliku s učincima građanskog braka plaća se:
Sklapanje braka stranih državljana
U Republici Hrvatskoj brak mogu sklopiti i strani državljani, a moraju ispunjavati iste uvjete za sklapanje braka kao i hrvatski državljani.
Za sklapanje braka strani državljani prilažu:
U registar životnog partnerstva upisuje se činjenica sklopljenog životnog partnerstva osoba istog spola koja se dogodila u Republici Hrvatskoj.
Pretpostavke za sklapanje životnog partnerstva
Pretpostavke za sklapanje životnog partnerstva zakonom su određeni uvjeti koji moraju biti ispunjeni da bi sklopljeno životno partnerstvo imalo pravne učinke i bilo valjano. To su:
Životno partnerstvo može sklopiti osoba koja je navršila 18 godina života (punoljetna i poslovno sposobna osoba).
Životno partnerstvo može sklopiti osoba lišena poslovne sposobnosti u davanju izjava koje se odnose na strogo osobna stanja, uz odobrenje skrbnika.
Životno partnerstvo ne može sklopiti:
Za mjesto sklapanja životnog partnerstva osobe koje namjeravaju sklopiti životno partnerstvo mogu odabrati bilo koje mjesto u Republici Hrvatskoj.
Namjera sklapanja životnog partnerstva prijavljuje se matičaru nadležnom za mjesto u kojem se želi sklopiti životno partnerstvo. Matičar u dogovoru s osobama koje namjeravaju sklopiti životno partnerstvo određuje dan za sklapanje životnog partnerstva. Dan za sklapanje životnog partnerstva može se odrediti u razdoblju od tridesetog do četrdeset i petog dana od dana podnošenja prijave namjere sklapanja životnog partnerstva. Životno partnerstvo se sklapa u nazočnosti osoba koje namjeravaju sklopiti životno partnerstvo, matičara i dvaju svjedoka. Svjedok pri sklapanju braka može biti svaka punoljetna i poslovno sposobna osoba.
Isprave potrebne za sklapanje životnog partnerstva
Osobe koje namjeravaju sklopiti životno partnerstvo dužni su dostaviti odgovarajuće isprave ako to matičar zahtijeva.
Matičaru se obavezno predočuju isprave o identitetu (osobna iskaznica, putovnica), a druge isprave matičar može zahtijevati iznimno, ovisno o pojedinačnim slučajevima.
Određivanje prezimena
Prilikom sklapanja životnog partnerstva osobe koje namjeravaju sklopiti životno partnerstvo mogu se sporazumjeti:
Troškovi za sklapanje životnog partnerstva
Troškovi u postupku sklapanja životnog partnerstva odnose se na upravne pristojbe i posebne naknade.
Osobe koje namjeravaju sklopiti životno partnerstvo dužne su platiti 27,87 eura. i to:
Ukoliko se životno partnerstvo sklapa izvan službenih prostorija, osobe koje namjeravaju sklopiti životno partnerstvo dužne su platiti i posebnu naknadu za sklapanje životnog partnerstva izvan službene prostorije koja ovisi o:
e-Prijava životnog partnerstva
Usluga e-Prijava životnog partnerstva omogućava partnerima/icama, punoljetnim državljanima Republike Hrvatske, da prijave sklapanje životnog partnerstva u bilo kojoj službenoj prostoriji u Hrvatskoj 30 do 45 dana unaprijed, bez odlazaka u matični ured, putem Interneta.
Za prijavu na uslugu je potrebna vjerodajnica minimalno značajne razine sigurnosti.
Sklapanje životnog partnerstva stranih državljana
U Republici Hrvatskoj životno partnerstvo mogu sklopiti i strani državljani, a moraju ispunjavati iste uvjete za sklapanje životnog partnerstva kao i hrvatski državljani. Za sklapanje životnog partnerstva strani državljani prilažu:
Matičaru se obavezno predočuju slijedeće isprave:
U maticu umrlih upisuju se činjenice smrti koje su se dogodile u Republici Hrvatskoj i smrti hrvatskih državljana u inozemstvu.
Smrt se prijavljuje matičaru kojemu pripada mjesto na kojem je smrt nastupila ili na kojem je umrli nađen u roku od tri dana od dana smrti odnosno od dana nalaska leša umrle osobe.
Smrt su dužni prijaviti članovi obitelji s kojima je umrli živio. Ako nema članova obitelji ili oni to ne mogu učiniti, smrt su dužne prijaviti druge osobe s kojima je umrli živio ili drugi članovi obitelji koji su saznali za smrt, odnosno osobe u čijem stanu je umrli živio. Ako nema niti tih osoba, smrt je dužna prijaviti osoba koja je prva saznala za smrt.
Smrt se prijavljuje na temelju Potvrda o smrti koju izdaje liječnik ili druga osoba ovlaštena za utvrđivanje smrti, odnosno zdravstvena ustanova, ako je osoba umrla u zdravstvenoj ustanovi. Osobe koje prijavljuju smrt dužne su uz prijavu smrti podnijeti i potvrdu o smrti.
Za osobe koje su umrle u zdravstvenoj ustanovi, na službi u oružanim snagama RH, kazneno-popravnoj ustanovi, hotelu, internatu ili drugoj ustanovi smrt prijavljuje nadležna ustanova odnosno tijelo.
Činjenica smrti u inozemstvu
Činjenica smrti upisuje se na temelju izvatka iz matice umrlih inozemnog tijela izdanog u državi gdje je smrt nastupila.
Upis se obavlja u matičnom uredu prema mjestu prebivališta umrle osobe u Republici Hrvatskoj.
Promjena osobnog imena, imena ili prezimena, uređena je Zakonom o osobnom imenu („Narodne novine“, broj 118/12, 70/17 i 98/19).
Promijeniti se može osobno ime, prezime ili ime
Zahtjev se predaje u najbližem matičnom uredu prema mjestu prebivališta.
Punoljetna osobna zahtjevu prilaže uvjerenje općinskog suda iz kaznene evidencije da se ne vodi kazneni postupak za kaznena dijela koja se progone po službenoj dužnosti.
Maloljetnom djetetu promijeniti će se osobno ime, ime ili prezime, na zahtjev roditelja, posvojitelja ili skrbnika uz odobrenje centra za socijalnu skrb. Ako je dijete starije od 10 godina potreban je i njegov pristanak.
Zahtjeve za promjenu osobnog imena rješava Upravni odjel za Skupštinu, opću upravu i pravne poslove, Odsjek za osobna stanja građana, Međimurska županija, Čakovec, Ruđera Boškovića 2, soba 23, tel. 040 374 019.
Vraćanje prezimena po prestanku braka
Bračni drug koji je sklapanjem braka mijenjao prezime može se u roku od 1 godine od dana prestanka braka izjavom pred matičarom, vratiti na prezime koje je imao prije sklapanja braka.
Državljanin Republike Hrvatske koji ima i strano državljanstvo, smatra se pred tijelima državne vlasti Republike Hrvatske isključivo hrvatskim državljaninom.
Osobe koje su hrvatsko državljanstvo stekle podrijetlom smatraju se hrvatskim državljanina od trenutka rođenja.
Prirođenjem hrvatsko državljanstvo stječe se danom uručenja rješenja o primitku u hrvatsko državljanstvo.
O hrvatskom državljanstvu vodi se evidencija koju vodi matični ured.
Osobe rođene u Republici Hrvatskoj upisuju se u evidenciju o državljanstvu koju vodi matični ured prema mjestu rođenja te osobe.
Osobe rođene u inozemstvu upisuju se u evidenciju o državljanstvu koju vodim matični ured prema mjestu prebivališta osobe koja podnosi zahtjev za stjecanje hrvatskog državljanstva.
U središnju evidenciju upisuju se osobe koje stječu hrvatsko državljanstvo, a nemaju prebivalište u Republici Hrvatskoj.
Javne isprave koje se izdaju iz evidencije o državljanstvu
Domovnica je javna isprava kojom se dokazuje hrvatsko državljanstvo, a izdaje je matični ured.
Hrvatsko državljanstvo dokazuje se i važećom osobnom iskaznicom, vojnom iskaznicom ili putovnicom.
O činjenicama upisanim u državne matice, registar životnog partnerstva ili evidencije o državljanstvu izdaju se izvadci iz državnih matica i potvrde kao isprave trajne vrijednosti.
Izvadci iz državnih matica sadrže podatke koji su upisani u državne matice do vremena izdavanja izvatka.
Potvrde koje se izdaju na temelju državnih matica sadrže pojedine podatke upisane u državne matice ili pojedine činjenice o osobnom stanju građana koje proizlaze iz tih podataka.
Isprave iz državnih matica, registra životnog partnerstva i evidencije o državljanstvu izdaju matični uredi na zahtjev osoba koje imaju pravni interes:
Prilikom izdavanja isprava iz državnih matica ne plaća se upravna pristojba.
Izdavanje elektroničkih isprava iz državnih matica, registra životnog partnerstva te evidencije o državljanstvu
U sustavu e-Građani dostupne su elektroničke usluge putem kojih možete zatražiti elektroničke javne isprave odnosno e-izvadak iz matične knjige rođenih, e-rodni list, e-vjenčanih list, e-izvadak iz životnog partnerstva i e-domovnica.
Tijela javne vlasti u Republici Hrvatskoj dužna su prilikom poslovanja s građanima prihvatiti elektroničke zapise koji su izdani putem sustava e-Građani.
Provjeru vjerodostojnosti dokumenata moguće je izvršiti na Internet adresi
https://matice.gov.hr/EDokumentiProvjera/ ili putem poveznice u aplikaciji Matice i Knjiga državljana, upisivanjem broja zapisa i kontrolnog broja koji se nalaze na svakom pojedinom elektroničkom zapisu, a sustav će prikazati izvornik elektroničkog zapisa.
Zahtjevi za izdavanje javnih isprava i ostali zahtjevi mogu se podnijeti na sljedećim obrascima.
Informacije Europske komisije o sadržaju Uredbe o javnim ispravama
Zakoni i propisi iz područja osobnih stanja građana
Kontakt podaci:
Sve informacije vezane uz osobna stanja građana mogu se dobiti u Upravnom odjelu za Skupštinu, opću upravu i pravne poslove Međimurske županije, Odsjek za osobna stanja građana, na adresi: Čakovec, Ruđera Boškovića 2, soba br. 23, tel: 374 019, te na e-mail: ksenija.posavec@medjimurska-zupanija.hr, odnosno
Matični ured Čakovec, Čakovec, Ruđera Boškovića 2, tel. 374 173 ili 374 147
Matični ured Mursko Središće, Mursko Središće, Trg bana Josipa Jelačića 10, tel. 543 600
Matični ured Prelog, Prelog, Trg slobode 1, tel.374 055 ili 645 125
Matični ured Štrigova, Štrigova 87, tel.374 058 ili 851 012
Matični ured Kotoriba, Kotoriba, Ulica kralja Tomislava 100, tel. 374 056 ili 682 136