KLASA: UP/I-351-02/25-01/1
URBROJ: 2109-09-5/01-25-04
Čakovec, 17. travnja 2025.
Međimurska županija, Upravni odjel za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša, na temelju odredbe članka 160. stavka 1. i članka 162. Zakona o zaštiti okoliša („Narodne novine“ broj 80/13, 153/13, 78/15, 12/18 i 118/18) i članka 7. stavka 2. točke 1. Uredbe o informiranju javnosti i zainteresirane javnosti u pitanjima zaštite okoliša („Narodne novine“ broj 64/08) objavljuje
I N F O R M A C I J U
o zahtjevu za ocjenu o potrebi procjene utjecaja na okoliš za zahvat:
Vanjsko uređenje rekreacijskog ribnjaka „Šuder graba“ u Kotoribi, Općina Kotoriba Međimurska županija
Tijelo nadležno za provedbu postupka
Upravni odjel za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša, Čakovec, R. Boškovića 2.
Pravni temelj za vođenje postupka ocjene o potrebi procjene utjecaja zahvata na okoliš
su odredbe članka 82. stavka 2. Zakona o zaštiti okoliša i odredbe članka 24., 25., 26. i 27. Uredbe o procjene utjecaja zahvata na okoliš („Narodne novine“, broj 61/14, 3/17, u daljnjem tekstu: Uredba). Naime, za zahvate navedene u točki 2.2. Kanali, nasipi i druge građevine za obranu od poplave i erozije obale, Priloga III. Uredbe, odnosno vezano za točku 6. Za ostale zahvate navedene u Prilogu II. i III., koji ne dostižu kriterije utvrđene u tim prilozima, a koji bi mogli imati značajan negativan utjecaj na okoliš, pri čemu negativan utjecaj procjenjuje nadležno upravno tijelo u županiji mišljenjem uzimajući u obzir kriterije iz Priloga V. Uredbe, odnosno u postupku ocjene o potrebi procjene utjecaja na okoliš.
Nositelj zahvata
Općina Kotoriba, Ulica kralja Tomislava 100, 40 329 Kotoriba, OIB: 59532160535
Lokacija zahvata
Predmetni zahvat nalazi se na području općine Kotoriba u Međimurskoj županiji, odnosno lokacija zahvata obuhvaća k.č.br. 5576 k.o. Kotoriba.
Sažeti opis zahvata
Lokacija zahvata, k.č.br. 5576 k.o. Kotoriba, smještena je u jugoistočnom dijelu Općine Kotoriba, na udaljenosti oko 280 m od prvih kuća naselja Kotoriba. Ribnjak „Šuder graba“ je nastao iskapanjem šljunka krajem 70-tih godina prošlog stoljeća. Postojeći rekreacijski ribnjak ima nepravilni tlocrtni oblik, vodene površine oko 22.937 m², odnosno oko 2,3 ha (uključujući središnji sprud i vodenu površinu na susjednim česticama koje nisu predmet ovog zahvata). Na istočnom dijelu obuhvata obala ribnjaka je nedefinirana te se djelomično nalazi na privatnim parcelama. U središnjem dijelu ribnjaka nalazi se manji otočić tj. sprud površine oko 295 m². Maksimalna dubina ribnjaka iznosi oko 6,20 m u jugoistočnom dijelu ribnjaka.
Ribnjak ima pješački pristup putem armiranobetonskih stepenica na zapadnoj obali, uz zgradu ribičkog doma. Smjer pružanja ribnjaka je sjeverozapad-jugoistok. U ribnjaku se sukladno podacima Sportsko ribolovno društvo „Som“ iz Kotoribe trenutačno gospodari šaranom, amurom, deverikom, somom, štukom, uklijom, bodorkom, crvenperkom i dr. Na godišnjoj osnovi provodi se dodatno poribljavanje.
Zahvat se odnosi na izmuljivanje postojećeg ribnjaka, uređenje dijela obale ribnjaka kako bi se dobio adekvatan prostor za održavanje sportsko-ribolovnih natjecanja i ostalih sportsko-rekreacijskih te društvenih aktivnosti. Osim uređenja obale planira se izgradnja pješačke staze po obodu ribnjaka, te postavljanje urbane opreme (klupe, stolovi i dr.). Površina obuhvata zahvata je oko 2,76 ha. Zbog uznapredovale eutorfikacije i nakupljanja mulja na dnu ribnjaka potrebno je provesti izmuljivanje kako bi se osigurali dobri ekološki uvjeti u ribnjaku. Također zbog uznapredovale erozije obale istu je potrebno urediti na način da se spriječi daljnja erozija. Planirani zahvatom će se provoditi bez ispuštanje vode iz ribnjaka. Planirano je vađenje oko 5.100 m3 mulja i oko 5.600 m3 šljunka koji će se u cijelosti iskoristiti za uređenje obalnog pojasa ribnjaka. Unutar lokacije zahvata uredit će se dvije privremene deponije na kojima će se izvađeni materijal prosušivati i pripremati za daljnju primjenu na lokaciji zahvata. Ribolov na predmetnom ribnjaku je nakon provedenog zahvata planirano kao i do sada provoditi po principu „ulovi i pusti“.
Detalji o zahvatu nalaze se u Elaboratu zaštite okoliša, koji je objavljen uz ovu Informaciju.
Sažeti opis postupka
Nositelj zahvata je uz zahtjev za provedbu postupka ocjene o potrebi procjene utjecaja zahvata na okoliš dostavio Elaborat zaštite okoliša koji je izradio ovlaštenik EcoMission d.o.o. Varaždin, u ožujku 2025. godine. Na temelju Elaborata traže se mišljenja tijela i/ili osoba određenih posebnim propisima i/ili JLP(R)S o tome je li moguće očekivati značajan negativni utjecaj na područje njihove nadležnosti. U okviru postupka ocjene o potrebi procjene obavit će se i Prethodna ocjena prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu. Nakon razmotrenih mišljenja tijela i/ili osoba određenih posebnim propisima i/ili JLP(R)S i mišljenja javnosti i zainteresirane javnosti, Upravni odjel za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša će donijeti rješenje, kojim će biti utvrđeno da li je potrebno provoditi postupak procjene utjecaja na okoliš ili nije te rezultate Prethodne ocjene.
Nadležna tijela i pravne osobe s javnim ovlastima – sudionici u postupku:
1. Hrvatske vode d.o.o., Vodnogospodarski odjel za Muru i gornju Dravu, Međimurska 26b, Varaždin
2. Međimurska županija, Upravni odjel za gospodarstvo, poljoprivredu i turizam, R. Boškovića 2, Čakovec
3. Međimurska priroda – Javna ustanova za zaštitu prirode, Trg međimurske prirode 1, Križovec, 40 315 Mursko Središće
Način očitovanja javnosti na informaciju
Javnost i zainteresirana javnost može dostaviti mišljenje o zahtjevu za ocjenu o potrebi procjene utjecaja zahvata na okoliš u pisanom obliku na sljedeću adresu: Međimurska županija, Upravni odjel za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša, Čakovec, R. Boškovića 2, u roku 30 dana od dana objave ove informacije, pozivom na gornju klasu.
Način informiranja javnosti i zainteresirane javnosti o ishodu postupka
Upravni odjel za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša objavit će na svojim internetskim stranicama (https://medjimurska-zupanija.hr/) rješenje doneseno povodom predmetnog zahtjeva.
Pomoćnica pročelnika za zaštitu okoliša i prirode
dr.sc. Sandra Golubić