KLASA: UP/I-352-03/24-01/11
URBROJ: 2109-09-5/01-25-8
Čakovec, 17. siječnja 2025.
Upravni odjel za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša Međimurske županije (OIB: 09161580297), temeljem članka 30. stavka 4., vezano uz članak 29. stavak 2. Zakona o zaštiti prirode („Narodne novine“, br. 80/13, 15/18, 14/19 i 127/19), rješavajući po zahtjevu podnositelja zahvata, Hidroing d.o.o, Tadije Smičiklasa 1, Osijek, OIB: 08428329477, za provedbu postupka Prethodne ocjene prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu za planirani zahvat: „Izvođenje skelarskog prijelaza i sustava žičare skele Križovec na rijeci Muri“, donosi
R J E Š E NJ E
I. Planirani zahvat – Izvođenje skelarskog prilaza i sustava žičare skele Križovec na rijeci Muri, prihvatljiv je za područje ekološke mreže.
II. Ovo rješenje izdaje se na rok od četiri (4) godine.
III. Ovo rješenje objavljuje se na internetskim stranicama Međimurske županije.
O b r a z l o ž e nj e
Podnositelj zahtjeva, Hidroing d.o.o, Tadije Smičiklasa 1, Osijek, OIB: 08428329477, podnio je ovom Upravnom odjelu, dana 27. studenog 2024. godine, zahtjev za provedbu postupka Prethodne ocjene prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu za planirani zahvat: „Izvođenje skelarskog prilaza i sustava žičare skele Križovec na rijeci Muri“.
Sukladno članku 30. stavku 3. Zakona o zaštiti prirode, dopisom KLASA: UP/I-352-03/24-01/11, URBROJ: 2109-09-5/01-24-02, od 29. studenog 2024. godine ovo Upravno tijelo zatražilo je prethodno mišljenje Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, Zavoda za zaštitu okoliša i prirode o mogućnosti značajnih negativnih utjecaja na ciljeve očuvanja i cjelovitost područja ekološke mreže. Dana 24. prosinca 2024. godine od strane Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, Zavoda za zaštitu okoliša i prirode zatražena je nadopuna zahtjeva, a dana 13. siječnja 2025. godine, u spis predmeta zaprimljeno je mišljenje Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, Zavoda za zaštitu okoliša i prirode (KLASA: 352-03/24-02/1398, URBROJ: 517-08-3-2-1-25-4 od 13. siječnja 2025. godine), u kojem se navodi da provedba zahvata neće značajno negativno utjecati na ciljeve očuvanja i cjelovitost područja ekološke mreže.
Sukladno dostavljenoj dokumentaciji, predmetni zahvat je izgradnja skelnog prijelaza kao posebne vrste pristaništa uređene i opremljene za pristajanje skele radi prometnog povezivanja suprotnih obala. Lokacija skelnog prijelaza nalazit će se na k.č.br. 54, 55, 56, 58/1, 1302/1, sve k.o. Križovec. Na desnoj i lijevoj obali vidljivi su čelični stupovi prijašnje žičare te sajla koja ih spaja. Postojeća skela nije u funkciji od 2023. godine. Pristupni put desnoj obali skelnog prijelaza je osiguran zemljanim putem. Zahvat podrazumijeva izgradnju prilaznih rampi, pristupni put na lijevoj obali rijeke Mure, uređaj i opremu za siguran privez plovila (skele), sustava žičare skele (poprečne sajle, nosivi stupovi i užad), skele forme katamarana za prijevoj vozila i osoba te informacijske ploče. Također, zahvat obuhvaća uređenje i čišćenje korita rijeke Mure u cijelom presjeku rijeke i širini oko 20 m (ukupno oko 1.050 m3 materijala) kako bi se osigurala potrebna dubina korita rijeke Mure za privez skele pri najnižim vodostajima, odnosno dubina od 1 m ispod dna skele. Čišćenje materijala iz rijeke Mure obavit će se uz pomoć plovnog bagera/refulera, a iskopani materijal će se odložiti na određeno mjesto u matici rijeke Mure. Zahvat se planira provesti kad vremenske prilike budu povoljne za građevinske radove. Prilazne armiranobetonske rampe uključuju izvođenje radova u sušnom razdoblju. Prije izvedbe radova potrebno je čišćenje terena od raslinja koje se nalazi na predmetnoj dionici. Provedbom zahvata neće doći do uklanjanja stabala na cijelom obuhvatu zahvata. Procjenjuje se da će biti potrebno ukupno ukloniti oko 10 stabala na lijevoj i desnoj obali. Lokacija pristupnih rampi i pristupnih putova odabrana je uzimajući u obzir da se na istom mjestu nalazi postojeća skela koja više nije u funkciji. Izvedbom zahvata vodeni režim ostaje nepromijenjen, nema izvedbe obaloutvrde i nema promjene riječnog toka.
Planirani zahvat nalazi se unutar područja ekološke mreže (Uredba o ekološkoj mreži i nadležnostima javnih ustanova za upravljanje područjima ekološke mreže, „Narodne novine“, broj 80/19, 119/23): Područja očuvanja značajnog za vrste i stanišne tipove (POVS) HR2000364 Mura.
Sukladno bazi podataka Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, Zavoda za zaštitu okoliša i prirode, na području zahvata je rasprostranjen ciljni stanišni tip navedenog POVS 91E0* Aluvijalne šume (Alno-Padion, Alnion incanae, Salicion albae). Također, područje je pogodno za ciljne vrste kao što su velikouhi šišmiš (Myotis bechsteiniiy, vidra (Lutra lutra), barska kornjača (Emys orbicularisi, Cucujus cinnaberinus, istočna vodendjevojčica (Coenagrion ornatum), vijun (Cobitis elongatoides), dabar (Castor fiber), crveni mukač (Bombina bombina), širokouhi mračnjak (Barbastella barbastellus), Anisus vorticulus, mali vretenac (Zingel streber), bjeloperajna krkuša (Romanogobio vladykovi), tankorepa krkuša (Romanogobio uranoscopus), Keslerova krkuša (Romanogobio kessleri) i rogati regoč (Ophiogomphus cecilia ). Provedbom zahvata doći će do gubitka najviše 0,1 ha ciljnog stanišnog tipa 91 E0* Aluvijalne šume (Alno-Padion, Alnion incanae, Salicion albae) i pogodnog staništa za ciljne vrste velikouhi šišmiš, crveni mukač, Cucujus cinnaberinus, širokouhi mračnjak i dabar. Za vrijeme provođenja radova doći će do privremenog uznemiravanja i narušavanja stanišnih uvjeta ciljnih vrsta vijun, Anisus vorticulus, mali vretenac, bjeloperajna krkuša, tankorepa krkuša, Keslerova krkuša, istočna vodendjevojčica, rogati regoč i vidra.
Na lokaciji zahvata se do 2023. odvijao promet skelom, obala se neće utvrđivati te će se iskopani materijal iz Mure razmjestiti u matici rijeke. S obzirom na ukupnu zastupljenost ciljnog stanišnog tipa 91 E0* (1150 ha) i staništa pogodnih za ciljne vrste POVS (pogodna staništa od 54 do 450 km vodotoka, odnosno 140 ha pogodnih vodenih staništa za piškura i od 1300 ha do 5800 ha poplavnih područja uključujući poplavne šume te pripadajuće vodotoke pogodnih staništa) i period izvođenja radova za vrijeme najnižeg vodostaja, smatramo da provedba zahvata neće značajno negativno utjecati na ciljeve očuvanja i cjelovitost POVS HR2000364 Mura.
Prethodnom ocjenom zahvata može se isključiti mogućnost značajnih negativnih utjecaja na cjelovitost i ciljeve očuvanja područja ekološke mreže te je ovaj zahvat prihvatljiv i nije potrebno provesti Glavnu ocjenu zahvata.
Člankom 29., stavkom 2., Zakona o zaštiti prirode propisano je da Upravno tijelo provodi Prethodnu ocjenu i Glavnu ocjenu za zahvate za koje tijelo područne (regionalne) samouprave nadležno za poslove zaštite okoliša provodi postupak procjene utjecaja na okoliš ili postupak ocjene o potrebi procjene utjecaja na okoliš prema posebnom propisu iz područja zaštite okoliša i zahvate koji mogu imati značajan negativan utjecaj na ciljeve očuvanja i cjelovitost područja ekološke mreže.
Člankom 30., stavkom 4., Zakona o zaštiti prirode, propisano je da, ako nadležno tijelo isključi mogućnost značajnih negativnih utjecaja na ciljeve očuvanja i cjelovitost područja ekološke mreže, donosi rješenje da je zahvat prihvatljiv za ekološku mrežu te je stoga riješeno kao u točki I. izreke.
Rok važenja rješenja - točka II. ovog rješenja, propisana je sukladno članku 43. stavku 1. Zakona o zaštiti prirode.
Obveza objave rješenja na internetskoj stranici Upravnog odjela za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša Međimurske županije - točka III. ovog rješenja, utvrđena temeljem članka 44. stavka 3. Zakona o zaštiti prirode.
Sukladno odredbama članka 44. stavka 1. i 2. Zakona o zaštiti prirode, ovo Rješenje dostavlja se Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije i inspekciji zaštite prirode.
UPUTA O PRAVNOM LIJEKU:
Protiv ovog rješenja može se izjaviti žalba Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije, Radnička 80, 10000 Zagreb, u roku od 15 dana po primitku rješenja. Žalba se predaje ovom upravnom tijelu neposredno u pisanom obliku ili usmeno na zapisnik, ili se šalje poštom.
Pomoćnica pročelnika za zaštitu okoliša i prirode:
dr.sc. Sandra Golubić
Dostaviti:
1. Hidroing d.o.o. Osijek putem elektroničke pošte na e-mail: hidroing@hidroing-os.hr
2. Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije, Radnička cesta 80, 10 000 Zagreb elektroničkim poštom na e-mail: pisarnica@mzozt.hr
3. Državni inspektorat, Područni ured Varaždin, Ispostava u Čakovcu, Zrinsko-Frankopanska 9, 40 000 Čakovec
4. U spis predmeta, ovdje
RJEŠENJE - Izvođenje skelarskog prijelaza i sustava žičare skele Križovec na rijeci Muri