1,2 milijuna kuna za sanaciju klizišta u Železnoj Gori i Plešivici

Datum objave: 8. lipnja 2018.

Potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar graditeljstva i prostornog uređenja Predrag Štromar sa suradnicima je u petak posjetio općinu Štrigova gdje je, između ostalog, uručio Odluke o dodjeli bespovratnih sredstava za sanaciju klizišta na području Železne Gore i Općine Selnica.
Načelnik općine Štrigova Stanislav Rebernik naglasio je kako je ovo poseban događaj za Štrigovu jer su rijetki trenuci u kojem visoki državni dužnosnici osobno obilaze mjesta kako bi se uvjerili u opasnosti koje prijete Štrigovi zbog klizišta, kako ljudi žive na tom području i u kojoj je mjeri ugrožena njihova imovina. Predstavljajući potencijale Općine, Rebernik je dodao da će Štrigova postati veliko gradilište, ali sanacija opasnih mjesta je prioritet jer ona opterećuju mještane, poljoprivrednike, vinare i gospodarstvo.
Ministar Predrag Štromar rekao je kako je nužno decentralizirati odluke i načelnicima prepustiti da sami usmjere financijska sredstva kako bi ona bila što kvalitetnije utrošena. „Sjeverni dio Hrvatske ima veliki problem sa klizištima jer se u tih nekoliko županija nalazi preko 80% svih klizišta u Hrvatskoj. Stoga je Ministarstvo odlučilo preusmjeriti 10 milijuna kuna u njihovu sanaciju, odlučili smo u nekoliko međimurskih općina sufinancirati izradu prostornih planova a kroz nekoliko dana potpisat ćemo ugovore s načelnicima o sufinanciranju kapitalnih projekata u općinama i gradovima u Međimurju“.
Župan Matija Posavec istaknuo je velika ulaganja u Štrigovu, od skore gradnje Doma kulture za što je iz EU fondova osigurano preko 7 milijuna kuna, gradnje vidikovca na Mađerkinom bregu, ulaganja u kanalizacijski sustav, izgradnje pješačko biciklističkih staza, pa sve do snažnijeg korištenja činjenice da je Štrigova rodno mjesto Svetog Jeronima, no zaštita ljudi i njihove imovine mora biti apsolutni prioritet i svaki financijski doprinos u tom segmentu je dobrodošao.
Ministar Štromar uručio je Odluke o dodjeli financijskih sredstava za sanaciju klizišta načelniku Štrigove Stanislavu Reberniku za sanaciju klizišta u Železnoj Gori u iznosu od 600.000 kuna, načelniku općine Selnica Ervinu Vičeviću za sanaciju klizišta u Plešivici u iznosu od 600.000 kuna, te Odluke vrijednosti 76.625 kuna za sufinanciranje izrade prostornih planova načelnicima općine Kotoriba i Mala Subotica, Ljubomiru Grgecu i Valentinu Škvorcu te zamjeniku načelnika općine Donja Dubrava Vladimiru Čitušu.
U pratnji načelnika Rebernika, zamjenika načelnika Damira Kovačića i saborske zastupnice Bernarde Topolko, ministar je obišao samo mjesto sanacije klizišta.