Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

OBAVIJEST - Informacija o zahtjevu za ocjenu o potrebi procjene utjecaja na okoliš za zahvat: Rekonstrukcija uspornih nasipa uz Trnavu od rkm 3+000 do 4+500 na području Općina Goričan i Donji Kraljevec

Datum objave: 15. travnja 2025.

KLASA: UP/I-351-03/25-01/1
URBROJ: 2109-09-5/01-25-02
Čakovec, 15. travnja 2025.

Međimurska županija, Upravni odjel za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša, na temelju odredbe članka 160. stavka 1. i članka 162. Zakona o zaštiti okoliša („Narodne novine“ broj 80/13, 153/13, 78/15, 12/18 i 118/18) i članka 7. stavka 2. točke 1. Uredbe o informiranju javnosti i zainteresirane javnosti u pitanjima zaštite okoliša („Narodne novine“ broj 64/08) objavljuje

I N F O R M A C I J U
o zahtjevu za ocjenu o potrebi procjene utjecaja na okoliš za zahvat:
Rekonstrukcija uspornih nasipa uz Trnavu od rkm 3+000 do 4+500 na području Općina Goričan i Donji Kraljevec, Međimurska županija

Tijelo nadležno za provedbu postupka
Upravni odjel za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša, Čakovec, R. Boškovića 2.

Pravni temelj za vođenje postupka ocjene o potrebi procjene utjecaja zahvata na okoliš
su odredbe članka 82. stavka 2. Zakona o zaštiti okoliša i odredbe članka 24., 25., 26. i 27. Uredbe o procjene utjecaja zahvata na okoliš („Narodne novine“, broj 61/14, 3/17, u daljnjem tekstu: Uredba). Naime, za zahvate navedene u točki 2.2. Kanali, nasipi i druge građevine za obranu od poplave i erozije obale, Priloga III. Uredbe, ocjenu o potrebi procjene utjecaja zahvata na okoliš provodi nadležno upravno tijelo u županiji. Izmjena zahvata s Priloga III. koja bi mogla imati značajan negativni utjecaj na okoliš, pri čemu značajan negativni utjecaja na okoliš na upit nositelja zahvata procjenjuje nadležno upravno tijelo u županiji mišljenjem, odnosno u postupku ocjene o potrebi procjene utjecaja na okoliš.

Nositelj zahvata
HRVATSKE VODE, Vodnogospodarski odjel za Muru i gornju Dravu, Varaždin, Međimurska 26b.

Lokacija zahvata
Predmetni zahvat nalazi se na području općina Goričan i Donji Kraljevec u Međimurskoj županiji.

Sažeti opis zahvata
Namjeravani zahvat u okolišu je rekonstrukcija građevine infrastrukturne namjene vodnogospodarskog sustava uspornih nasipa uz Trnavu od rkm 3+000 do 4+500, pri čemu dužina lijevoobalnog nasipa iznosi 1 532 m te desnoobalnog nasipa 1 490 m. Svrha rekonstrukcije nasipa uz Trnavu je zaštita stanovništva, materijalnih dobara te okolnog poljoprivrednog zemljišta od poplava uzrokovanih visokim vodama rijeke Mure i potoka Trnave. Svrha poduzimanja zahvata je zaštita od poplava naselja Goričan i Hodošan, te poljoprivrednih površina uz navedena naselja.
Potok Trnava dužine je 46,9 km, regulirani dio je od ušća uzvodno do 36+422 rkm, te je Trnava kao takva glavni recipijent I. reda obrane Međimurske županije od velikih voda. Veći brdski pritoci Trnave su Dragoslavec, Goričica, Pleškovec, Hrebec te nizinski veći kanali Lateralni kanal, Boščak i Murščak. Potok Trnava protječe kroz područja 8 općina i 1 grada u Međimurskoj županiji, obuhvaća gornje i donje Međimurje, te se u svojoj cjelokupnoj dužini nalazi na području Međimurske županije.
Zahvat rekonstrukcije uspornih nasipa uz Trnavu je preventivna mjera koja treba u velikoj mjeri smanjiti rizike od poplava na nizvodnom području sliva Trnave, odnosno na središnjem dijelu toka Mure u Hrvatskoj. Pri tome su osnovna opasnost velike poplavne vode rijeke Mure koje stvaraju uspor i u potoku Trnava, zbog čega je uz povišenje murskih nasipa potrebno provesti i povišenje postojećih uspornih nasipa potoka Trnava na predmetnoj dionici između 3 i 4,5 km uzvodno od glavnog murskog desnog nasipa.
Postojeći usporni nasipi su izvedeni od zemljanog materijala s pokosima sa vodne strane 1:2 a na zaobalnoj strani 1:1,5. Širina krune nasipa je 1,5 - 2 m. Uz nasip ne postoji servisni put sa zaobalne strane. Nasipi se redovito održavaju. Visina nasipa Trnave od terena je kod murskih nasipa oko 2,5 m, a na kraju predmetne dionice se smanjuje na oko 1 - 1,5 m, gdje na nekim dijelovima lijevi nasip i nedostaje. Širina dna korita Trnave je na predmetnoj dionici koja se predviđa obnoviti je između 5 i 18 m, s time da na dionici oko 2 km od ušća širina dna korita najčešće varira između 8 i 15 m, između 2. i 3. km širina dna najčešće je od 8 - 12 m, a uzvodno do kraja dionice je od 5 - 8 m. Prilaz uspornim nasipima moguć je s više cestovnih pravaca, a to su: AB pločasti most (autocesta) na rkm 2+950 (od strane naselja Hodošan i Goričan); cestovni most spoja s autocestom na rkm 3+255 (od strane naselja Hodošan i Goričan); stari cestovni most prema starom graničnom prelazu na rkm 3+275 (od strane naselja Hodošan i Goričan); cestovni most Zelengaj na rkm 4+500; poljskim putevima ovisno o prohodnosti. Trnavski nasip od ušća Mure do mosta na autocesti A4 planiran je sa krunom širine 4 m, dok je nasip uz korito Trnave uzvodno od autoceste planiran sa krunom širine 3 m. Širina krune smanjena je za 1 m iz razloga manje visine nasipa na ovoj dionici te iz razloga planiranog servisnog puta uz zračnu nožicu lijevog i desnog nasipa duž čitave dionice zahvata.
Početna kote krune trnavskog nasipa na spoju sa nasipom autoceste A4 je ista kao i kota krune nasipa nizvodne dionice, a definirana je u odnosu na nivo 100-godišnje velike vode Mure s nadvišenjem od jednog metra prema usuglašenim mjerodavnim vodnim nivoima hrvatskih i mađarskih vodoprivrednih stručnjaka. Na kraju dionice predviđene za rekonstrukciju nasipa koja se nalazi na stac. rkm 4+500 kota krune nasipa je 0,5 m viša od kote vodnog lica u ovom profilu Trnave. Vodno lice je definirano za dogovoreni 100 godišnji vodostaj Mure na ušću Trnave te ja za taj vodostaj na ušću Trnave izračunato vodno lice u Trnavi uz pretpostavku koincidencije 50-godišnje velike vode Trnave sa 100-godišnjom velikom vodom Mure. Zbog potrebe održavanja uz zračne nožica lijevog i desnog nasipa predviđen je servisni makadamski put širine 4 m. Visina nasipa je 1 - 2 m, a duž krune nisu predviđene mimoilaznice za potrebe mehanizacije koja se koristi kod košnje i održavanja nasipa. Također nisu predviđene ni rampe za pristup na krunu nasipa jer je za potrebe održavanja pristup na krunu moguć s lokalne ceste koja vodi prema graničnom prijelazu Goričan. Humusni sloj postojećeg nasipa će se pri gradnji prvo odvojiti i posebno privremeno deponirati, a nakon izvedbe tijela rekonstruiranog nasipa vratit će se kao pokrovni rekultivirajući sloj novih nasipa. Nasip je smješten tako da je os rekonstruiranog nasipa približno paralelna sa osi prirodnog korita Trnave. Prema ekološkim uvjetima korito vodotoka ostavlja se u postojećim gabaritima tako da se svi radovi na izvedbi nasipa planiraju izvan gabarita riječnog korita. Os servisnog puta uz lijevi i desni nasip paralelna je sa osi nasipa, a niveleta servisnog puta određena je tako da se osigura odvodnja vode sa puta na prirodni teren. Servisni put smješten je uz rubove buduće čestice, a rub čestice je definiran tako da osigura smještaj servisnog puta sa pripadnim pokosima unutar buduće katastarske čestice koja mora biti smještena unutar obuhvata zahvata definiranog idejnim projektom. Predmetni zahvat se izvodi na postojećoj katastarskoj čestici k.č.br. 4522 i drugim u k.o. Hodošan, te na k.č.br. 9750/1 i drugim u .o. Goričan. Od navedenih čestica će nositelj zahvata u katastru formirati jedinstvenu građevnu česticu.
Detalji o zahvatu nalaze se u Elaboratu zaštite okoliša, koji je objavljen uz ovu Informaciju.

Sažeti opis postupka
Nositelj zahvata je uz zahtjev za provedbu postupka ocjene o potrebi procjene utjecaja zahvata na okoliš dostavio Elaborat zaštite okoliša koji je izradio ovlaštenik EKO-MONITORING d.o.o. Varaždin, u veljači 2025. godine. Na temelju Elaborata traže se mišljenja tijela i/ili osoba određenih posebnim propisima i/ili JLP(R)S o tome je li moguće očekivati značajan negativni utjecaj na područje njihove nadležnosti. U okviru postupka ocjene o potrebi procjene obavit će se i Prethodna ocjena prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu. Nakon razmotrenih mišljenja tijela i/ili osoba određenih posebnim propisima i/ili JLP(R)S i mišljenja javnosti i zainteresirane javnosti, Upravni odjel za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša će donijeti rješenje, kojim će biti utvrđeno da li je potrebno provoditi postupak procjene utjecaja na okoliš ili nije te rezultate Prethodne ocjene.

Nadležna tijela i pravne osobe s javnim ovlastima – sudionici u postupku:
1. Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije, Zavod za zaštitu okoliša i prirode, Radnička cesta 80, 10 000 Zagreb,
2. Međimurska priroda – Javna ustanova za zaštitu prirode, Trg međimurske prirode 1, Križovec, 40 315 Mursko Središće,
3. Hrvatske šume d.o.o., UŠP Koprivnica, I. Meštrovića 28, Koprivnica,
4. Hrvatske autoceste, Ul. Stjepana Širole 4, Zagreb,
5. Hrvatske ceste, Vončinina ulica 3, Zagreb,
6. Međimurske vode d.o.o., Ul. Matice hrvatske 10, Čakovec,
7. Općina Goričan, Trg Svetog Leonarda 22, Goričan,
8. Općina Donji Kraljevec, Kolodvosrka 52d, Donji Kraljevec.

Način očitovanja javnosti na informaciju
Javnost i zainteresirana javnost može dostaviti mišljenje o zahtjevu za ocjenu o potrebi procjene utjecaja zahvata na okoliš u pisanom obliku na sljedeću adresu: Međimurska županija, Upravni odjel za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša, Čakovec, R. Boškovića 2, u roku 30 dana od dana objave ove informacije, pozivom na gornju klasu.

Način informiranja javnosti i zainteresirane javnosti o ishodu postupka
Upravni odjel za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša objavit će na svojim internetskim stranicama (https://medjimurska-zupanija.hr/) rješenje doneseno povodom predmetnog zahtjeva.

Pomoćnica pročelnika za zaštitu okoliša i prirode
dr.sc. Sandra Golubić

EZO USPORNI NASIP TRNAVA

OBAVIJEST - Informacija o zahtjevu za ocjenu o potrebi procjene utjecaja na okoliš za zahvat: Rekonstrukcija uspornih nasipa uz Trnavu od rkm 3+000 do 4+500 na području Općina Goričan i Donji Kraljevec

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content