KLASA: UP/I-352-03/24-01/2
URBROJ: 2109-09-5/01-24-04
Čakovec, 18. ožujka 2024.
Upravni odjel za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša Međimurske županije (OIB: 09161580297), temeljem članka 30. stavka 4., vezano uz članak 29. stavak 2. Zakona o zaštiti prirode („Narodne novine“, br. 80/13, 15/18, 14/19 i 127/19), rješavajući po zahtjevu podnositelja zahvata, INA-INDUSTRIJA NAFTE d.d., Zagreb, Av. V. Holjevca 10, OIB: 27759560625, za provedbu postupka Prethodne ocjene prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu za planirani zahvat: „Snimanje magnetotelurskih podataka Međimurje 5-MT-2024 na istražnom prostoru geotermalnih voda Međimurje 5“, donosi
R J E Š E NJ E
I. Planirani zahvat – Snimanje magnetotelurskih podataka Međimurje 5-MT-2024 na istražnom prostoru geotermalnih voda Međimurje 5, prihvatljiv je za područje ekološke mreže.
II. Ovo rješenje izdaje se na rok od četiri (4) godine.
III. Ovo rješenje objavljuje se na internetskim stranicama Međimurske županije.
O b r a z l o ž e nj e
Podnositelj zahtjeva, INA-INDUSTRIJA NAFTE d.d., Zagreb, Av. V. Holjevca 10, OIB: 27759560625, podnio je ovom Upravnom odjelu, dana 12. siječnja 2024. godine, zahtjev za provedbu postupka Prethodne ocjene prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu za planirani zahvat: „Snimanje magnetotelurskih podataka Međimurje 5-MT-2024 na istražnom prostoru geotermalnih voda Međimurje 5“. Uz zahtjev je priložen Idejni projekt za snimanje magnetotelurskih podataka Međimurje 5-MT-2024 na istražnom prostoru geotermalnih voda Međimurje 5, izrađen od strane INA-INDUSTRIJA NAFTE d.d., Istraživanje i proizvodnja nafte i plina, Upravljanje geotermalnom energijom. Zahtjev sadrži sve podatke sukladno odredbama članka 30. stavka 2. Zakona o zaštiti prirode.
Sukladno članku 30. stavku 3. Zakona o zaštiti prirode, dopisom KLASA: UP/I-352-03/24-01/2, URBROJ: 2109-09-5/01-24-02, od 12. siječnja 2024. godine ovo Upravno tijelo zatražilo je prethodno mišljenje Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Zavoda za zaštitu okoliša i prirode o mogućnosti značajnih negativnih utjecaja na ciljeve očuvanja i cjelovitost područja ekološke mreže, a dana 15. ožujka 2024. godine, u spis predmeta zaprimljeno je mišljenje Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja (KLASA: 352-03/24-02/62, URBROJ: 517-12-2-3-2-24-2 od 15. ožujka 2024. godine), u kojem se navodi da je zahvat prihvatljiv i nije potrebno provesti Glavnu ocjenu zahvata.
U provedbi postupka ovaj Upravni odjel razmotrio je predmetni zahtjev, priloženu dokumentaciju, podatke o ekološkoj mreži (područja ekološke mreže, ciljne vrste i stanišne tipove) te je utvrdio slijedeće:
Zahvatom je planirano snimanje magnetotelurskih podataka Međimurje 5-MT-2024 na istražnom prostoru geotermalnih voda Međimurje 5. Magnetotelurska metoda je pasivna elektromagnetska geofizička metoda za određivanje električne vodljivosti stijena iz mjerenja komponenti prirodnog magnetnog i električnog polja na Zemljinoj površini. Planirani projekt snimanja magnetotelurskih podataka obuhvatit će ukupnu površinu od 25,63 km2 s 82 pravilno raspoređene točke snimanja i razmakom između točki snimanja od 550 metara. Glavni objekt snimanja je karbonatno ležište mezozojske starosti koje prema dosadašnjim istražnim radovima ima povoljne geotermalne i hidrodinamičke karakteristike. Zavojnice i elektrode koje imaju funkciju prijemnika zbog što boljeg prianjanja i kontakta sa Zemljinom površinom moraju se ukopati u plitke rupe (maksimalno 0,5 m dubine, odnosno površinskog zahvata ispod pola kvadratnog metra). Tako postavljena oprema stoji na lokaciji preko noći ili po potrebi i duže (12 - 24 sata). Kad je snimanje gotovo, plitke rupe će se zatrpati iskopanom zemljom i poravnati, odnosno površina se vraća u prvobitno stanje. U slučaju da ta lokacija nije pogodna za provedbu snimanja, odnosno mjerenje, ona će se izmaknuti bilo u smjeru sjever - jug ili istok - zapad ovisno osituaciji na terenu. Snimanje magnetotelurskih podataka planirano je za realizaciju u ožujku i travnju 2024. godine.
Planirani zahvat nalazi se unutar područja ekološke mreže (Uredba o ekološkoj mreži i nadležnostima javnih ustanova za upravljanje područjima ekološke mreže, „Narodne novine“, broj 80/19, 119/23), Posebnog područja očuvanja značajnog za vrste i stanišne tipove (PPOVS) HR2001364 Međimurje.
Sukladno bazi podataka Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, na području obuhvata zahvata rasprostranjeni su ciljni stanišni tipovi navedenog POVS 6510 Nizinske košanice (Alopecurus pratensis, Sanguisorba officinalis) i 91L0 Ilirske hrastovo grabove šume (Erythronio-Carpinion). Područje zahvata predstavlja stanište pogodno za ciljne vrste navedenog područja ekološke mreže kao što su danja medonjica (Euplagia quadripunctaria*), kiseličin vatreni plavac (Lycaena dispar), veliki livadni plavac (Phengaris teleius) i zagasiti livadni plavac (Phengaris nausithous). Uzimajući u obzir da se za provedbu snimanja neće uklanjati vegetacija te da će se iskopane rupe zatrpati i vratiti u prvobitno stanje, provedbom planiranog zahvata neće doći do gubitka ciljnih stanišnih tipova niti staništa pogodnog za navedene ciljne vrste, kao niti utjecaja na veličine populacija ciljnih vrsta, te smatramo da provedba zahvata neće utjecati na održavanje odnosno postizanje ciljeva očuvanja navedenog PPOVS.
Prethodnom ocjenom zahvata može se isključiti mogućnost značajnih negativnih utjecaja na cjelovitost i ciljeve očuvanja područja ekološke mreže te je ovaj zahvat prihvatljiv i nije potrebno provesti Glavnu ocjenu zahvata.
Člankom 29., stavkom 2., Zakona o zaštiti prirode propisano je da Upravno tijelo provodi Prethodnu ocjenu i Glavnu ocjenu za zahvate za koje tijelo područne (regionalne) samouprave nadležno za poslove zaštite okoliša provodi postupak procjene utjecaja na okoliš ili postupak ocjene o potrebi procjene utjecaja na okoliš prema posebnom propisu iz područja zaštite okoliša i zahvate koji mogu imati značajan negativan utjecaj na ciljeve očuvanja i cjelovitost područja ekološke mreže.
Člankom 30., stavkom 4., Zakona o zaštiti prirode, propisano je da, ako nadležno tijelo isključi mogućnost značajnih negativnih utjecaja na ciljeve očuvanja i cjelovitost područja ekološke mreže, donosi rješenje da je zahvat prihvatljiv za ekološku mrežu te je stoga riješeno kao u točki I. izreke.
Rok važenja rješenja - točka II. ovog rješenja, propisana je sukladno članku 43. stavku 1. Zakona o zaštiti prirode.
Obveza objave rješenja na internetskoj stranici Upravnog odjela za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša Međimurske županije - točka III. ovog rješenja, utvrđena temeljem članka 44. stavka 3. Zakona o zaštiti prirode.
Sukladno odredbama članka 44. stavka 1. i 2. Zakona o zaštiti prirode, ovo Rješenje dostavlja se Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja i inspekciji zaštite prirode.
UPUTA O PRAVNOM LIJEKU:
Protiv ovog rješenja može se izjaviti žalba Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja, Radnička 80, 10000 Zagreb, u roku od 15 dana po primitku rješenja. Žalba se predaje ovom upravnom tijelu neposredno u pisanom obliku ili usmeno na zapisnik, ili se šalje poštom.
Pomoćnica pročelnika za zaštitu okoliša i prirode:
dr.sc. Sandra Golubić
Dostaviti:
1. INA-INDUSTRIJA NAFTE d.d. Zagreb, Av. V. Holjevca 10, elektroničkom poštom na e-mail: zoran.cogelja@ina.hr; ivo.omrcen@ina.hr
2. Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, Radnička cesta 80, 10 000 Zagreb elektroničkim poštom na e-mail: pisarnica@mingor.hr
3. Državni inspektorat, Područni ured Varaždin, Ispostava u Čakovcu, Zrinsko-Frankopanska 9, 40 000 Čakovec
4. U spis predmeta, ovdje
RJEŠENJE „Snimanje magnetotelurskih podataka Međimurje 5-MT-2024 na istražnom prostoru geotermalnih voda Međimurje 5“ (pdf)