Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Dvanaest godina Regionalnog parka Mura-Drava

Datum objave: 10. veljače 2023.

Mura i Drava omeđuju naš kraj, one su po mnogočemu simbol Međimurja, opjevane mnogo puta u našoj popevki, stoga očuvanje njihovog krajolika nije samo naša dužnost, već i težnja, kako bismo novim naraštajima baštinili ono što im prirodnim zakonom pripada. Međimurska županija i dalje će biti podrška u svim aktivnostima koje pridonose razvijanju svijesti te očuvanju ovog biorezervata.

Danas se navršava 12 godina kako je proglašen Regionalni park Mura – Drava, čime je službeno zaštićen jedan od najdužih očuvanih koridora nizinskih rijeka u Europi koji se produžava u Park prirode Kopački rit. Kroz pet hrvatskih županija (Međimursku, Koprivničko-Križevačku, Varaždinsku, Virovitičko-podravsku te Osječko-baranjsku) Regionalni park Mura-Drava prostire se na 87.680,52 hektara, a na području Međimurske županije nalazi se 19,4 posto parka, odnosno 16.962,54 hektara. Preciznije, u našem kraju područje Regionalnog parka obuhvaća teritorij triju gradova (Čakovec, Mursko Središće, Prelog) i 13 općina (Štrigova, Sveti Martin na Muri, Podturen, Dekanovec, Domašinec, Goričan, Kotoriba, Donja Dubrava, Donji Vidovec, Sveta Marija, Donji Kraljevec, Orehovica i Nedelišće). Stoga je i upravljanje Parkom izazov jer se nalazi na području čak 16 jedinica lokalne samouprave.

Podsjetimo, inicijativa za zaštitom prve rezultate izlučila je još 2001. godine, 18. travnja, kada je naporima ekoudruga i struke proglašen Značajni krajobraz rijeke Mure, a zaštićeno područje proglasila je Skupština Međimurske županije 2001. godine. Važan je to i povijesni podatak jer je tim činom prvi put u Međimurju pod zaštitu stavljeno prostrano, cjelovito i očuvano prirodno područje velike ekološke i estetske vrijednosti. Deset godina kasnije isto je područje Vlada RH proglasila Regionalnim parkom Mura – Drava.

Riječ je o prvom regionalnom parku u Hrvatskoj, čiji prostor uključuje naplavnu ravan i riječne nizine, poplavne šume, vlažne travnjake, meandre, sprudove, odronjene obale i mrtvice.

Globalni značaj Regionalnog parka Mura-Drava prepoznao je i UNESCO te 11. srpnja 2012. Park proglasio Prekograničnim rezervatom biosfere Mura – Drava – Dunav u Hrvatskoj i Mađarskoj. Proglašenje Parka rezervatom biosfere donijelo je veću aktivnost u očuvanju prirodnih vrijednosti te omogućilo širi spektar znanstvenog rada, promatranja te razmjene informacija.

Tijekom godina zajednica je senzibilizirana na vrijednost zaštićenog područja i važnog njegova očuvanja, no na tom planu uvijek ima posla, osobito kad je riječ o njegovanju prirodnih vrijednosti među djecom i mladima.

Javnoj ustanovi Međimurska priroda misija je upravo kontinuirana edukacija javnosti o problemima koji proizlaze ili mogu proizaći iz nemarnog odnosa čovjeka prema prirodi, te isticanje smjernica u lokalnoj zajednici koje bi pridonijele očuvanju ovoga blaga.

Fotografije: Međimurska priroda – Javna ustanova za zaštitu prirode

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content