Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Obilježena 358. obljetnica smrti hrvatskog bana Nikole Zrinskog Čakovečkog

Datum objave: 19. studenoga 2022.

Danas je u Gornjem Kuršancu, gdje je 1664. godine smrtno stradao hrvatski ban i pjesnik, idejni začetnik Zrinsko-Frankopanske pobune, Nikola Zrinski Čakovečki, održan komemorativni skup u povodu 358. obljetnice njegove smrti.

Nikola VII. Zrinski, poznatiji kao Nikola Zrinski Čakovečki, rođen je 3. svibnja 1620. u Čakovcu. Proslavio se u više borba s Osmanlijama, bio je hrvatski ban od 1647. do 1664. godine. Imao je velik ugled diljem Europe, a njegovo djelo Jadranskog mora sirena, u kojem je slavio smrt pradjeda Nikole IV. Zrinskog, mađarski povjesničari književnosti ocjenjuju jednim od najboljih književnih djela mađarske barokne književnosti.

Obilježavanju 358. obljetnice smrti Nikole Zrinskog Čakovečkog nazočili su župan Međimurske županije Matija Posavec, predsjednik Skupštine Međimurske županije Dragutin Glavina, gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini, načelnik Općine Nedelišće Nikola Novak , predsjednik Mjesnog odbora vijeća Gornji Kuršanec Tomica Kovač, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak, načelnik Općine Šenkovec Robert Meglić, izaslanik mađarskog veleposlanika u Republici Hrvatskoj Karolyi Boczka, predstavnici Zrinskih kadeta iz Murakeresztura s ravnateljicom tamošnje škole Mikloš Zrinyi Anicom Kovago Kovač, članovi društva Rakovci iz Županije Zala s predsjednikom Istvanom Paalom,rukovodstvo i članovi Zrinske garde Čakovec, izaslanstvo Matice Hrvatske Ogranak Čakovec s predsjednikom Zoranom Turkom, izaslanstvo Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“ Zmajskog stola Čakovec s pročelnikom Ivicom Zanjkom.

Načelnik Općine Nedelišće Nikola Novak naglasio je važnost čuvanja lika i djela Nikole Zrinskog Čakovečkog, dok je župan Posavec istaknuo kako obilježavajući žrtvu obitelji Zrinskih i Frankopana cijenimo sve što su oni kroz stoljeća učinili, ne samo za međimursku i hrvatsku povijest, već i za europsku. „Važno je baštiniti i obilježavati sve ono što su nam Zrinski i Frankopani ostavili u nasljeđe.“

U ime organizatora i Družbe braće hrvatskog zmaja – Zmajski stol Čakovec, Matice hrvatske Čakovec, Zrinske garde Čakovec i Udruge Zrinski konjanici Čakovec obratio se Ivica Zanjko koji je rekao kako je Nikola bio začetnik i vođa organiziranog otpora politici bečkog dvora. U nikad razjašnjenim okolnostima i uzrocima njegove smrti možemo samo reći da je stradao od bečkog vepra. Ta je smrt imala nesagledive posljedice jer je njome počeo proces silaska s povijesne scene najznačajnije hrvatske obitelji.“

Misno slavlje održano je u crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije u Gornjem Kuršancu, a misu je služio vlč. Ivan Munđar.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content