Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Prvi dan nove nastavne godine za 13 000 međimurskih učenika. Župan Posavec: „Budućnost Međimurja ovisi o tome koliko znanja i mogućnosti pružimo našim mladima i zato nam je obrazovanje prioritet“

Datum objave: 6. rujna 2021.

Prvi je dan nove nastavne godine. U Međimurju je po prvi puta u školske klupe sjelo 1194 prvašića, 78 više nego prošle godine. „Svim učenicima želim uspješnu i mirnu školsku godinu. Boravak u školi nije samo stjecanje novih znanja, već i prilika za prepoznavanje vlastitog talenta, vještine i snage. Dragi učenici, učite prije svega za sebe, a tek onda za ocjene. Našim prvašićima ovo je jedno novo životno poglavlje koje će ih oblikovati za cijeli život za koje vjerujem da će biti ispunjeno željom za učenjem, druženjem i stjecanjem novih znanja. Vi ste naša budućnost i zato je posao vaših učitelja, nastavnika, profesora, ravnatelja, odgajatelja jedan od najplemenitijih i najljepših, ali ujedno i najtežih poslova. Posao je to koji se može raditi jedno s mnogo ljubavi i entuzijazma, a kako bismo svima vama stvorili uvjete za ljepši i kvalitetniji boravak u školama, obrazovanje će nam i dalje biti na vrhu prioriteta. Od srca svima želim uspješan početak nove školske godine.“, poručio je župan Međimurske županije Matija Posavec učenicima, obrazovanim djelatnicima i roditeljima.
Međimurske osnovne i srednje škole spremno su dočekale 9 343 osnovnoškolaca i 3 608 srednjoškolaca. Za sve njih osiguran je u potpunosti besplatan prijevoz vlakom i autobusom, osobni asistenti, udžbenici, stipendije za djecu branitelja i za učenike u deficitarnim zanimanjima. Uz brojne potpore koje su osigurane za školarce, Županija je  tijekom ljetnih mjeseci ulagala i u adaptaciju i uređenje školskih prostora.
Jedna od međimurskih škola u kojoj se intenzivno obavljaju građevinski radovi je Osnovna škola Strahoninec u kojoj je održana konferencija za medije povodom prvog dana nastave. „Općina Strahoninec i Osnovna škola Strahoninec dobar su primjer modela obrazovanja kakvog želimo u svakoj našoj općini i gradu. Škola je prije nekoliko godina dobila novu modernu školsku dvoranu, a s obzirom na kontinuirano povećanje broja učenika, krenuli smo u dogradnju škole kako bi se stvorili uvjeti za jednosmjensku i cjelodnevnu nastavu.“, kazao je župan Međimurske županije Matija Posavec.
Osnovnu školu Strahoninec ove nastavne godine pohađa 364 učenika u 17 odjela. Ravnatelj škole Josip Šipek s ponosom ističe da su moderna škola koja mnogo ulaže u ljude i opremu. „Prošle godine uložili smo 250 000 kuna u opremanje informatičke učionice, a ni tijekom ljetnih mjeseci nismo sjedili skršenih ruku, nego smo uredili ostale učionice i hol škole. Prvi puta u povijesti imamo produženi boravak za učenike prvog i drugog razreda, odnosno za 25 učenika, a zahvaljujući dobroj suradnji sa Županijom i Općinom koji su uvidjeli naše potrebe, dogradnja škole će nam omogućiti da učenicima i djelatnicima omogućimo najviši standard i uvjete rada.“, kazao je ravnatelj Šipek te dodao da učenici postižu odlične rezultate u natjecanjima i projekte, a iznimno ih veseli što su škola kojoj je dodijeljeno najviše sredstava u Hrvatskoj za Erasmus+ projekt.
Dobru praksu brojnih potpora koje je Županija posljednjih godina osigurala za osnovnoškolce kako bi financijski olakšala roditeljima, prihvatila je Općina Strahoninec, čiji je načelnik Franjo Lehkec pojasnio da svim osnovnoškolcima Općina osigurava radnje bilježnice i plaća obrok za sve učenike koji se hrane u školi: „Ovakav model pokazao se kao vrlo uspješan što potvrđuje porast broja učenika i velik broju mladih obitelji koje su s doselile u naš kraj. Ogroman je posao još pred nama, pa nakon dogradnje škole, krećemo i u dogradnju vrtića.“
Nastavak akcije „Poštujte naše znakove“ radi što veće sigurnosti najmlađih
Za sigurnost naših učenika na prometnicama brine Policijska uprava međimurska koja kontinuirano povodom početka školske godine provodi akciju „Poštujte naše znakove“ usmjerenu na zaštitu najmlađih sudionika u prometu. Policijska službenica za prevenciju PUM Irena Branović pozvala je sve sudionike prometa da poštuju pravila, naročito vozače da dobro promotre situaciju oko sebe, posebice u blizini škola. „Ova akcija je svoju opravdanost dokazala činjenicom da unatrag nekoliko godina ne bilježimo ozljeđivanje djece u prometu. I ove godine ćemo održati predavanja o sigurnosti u  prometu učenicima te ih uputiti kako na najsigurniji način stići do škole.“
Učenicima, roditeljima, nastavnicima i svim zaposlenim u školama dobru školsku godinu poželjela je i pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i kulturu Međimurske županije Blaženka Novak: „Škola nije samo obrazovna ustanova, već više nego ikada prepoznajemo važnost njene odgojne uloge. S obzirom na reforme koje se pokreću u obrazovanju, Međimurje je već veliki korak ispred drugih, a ovu školsku godinu započinjemo s maksimalno mogućim tehničkim uvjetima koje smo mogli ostvariti..“
Ulaganje u nove sadržaje, stvaranje boljih uvjeta, izgradnja novih školskih zgrada, radionica, dvorana, financiranje brojnih projekata i programa s kojima je Međimurska županija krenula prva u Hrvatskoj, nastavlja se s ciljem stvaranja sredine mladih, zadovoljnih i uspješnih ljudi. „Suradnjom, energijom, hrabrošću i vjerom u vlastite sposobnosti postizat ćemo rezultate, graditi povjerenje i zajedno stvarati Međimurje kakvo svi želimo, a to je uspješno, napredno i uređeno, jer budućnost svakog mjesta, svake županije i države u cjelini je onakvo kakva je količina stečenog znanja građana.“, zaključio je župan Posavec.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content