4.3 °C
1021.0 hPa
20 %

101 godina "Goričanske republike"

Datum objave: 2. studenoga 2019.

Na današnji dan, 2. studenog 1918. godine, mještani Goričana nezadovoljni mađarskom upravom, protjerali su općinsku vlast i proglasili Goričan samostalnom republikom raskinuvši sve veze s ondašnjim državnim sustavom. Događaj poznatiji pod nazivom "Goričanska republika" obilježava 101 godinu te je tim povodom Općina Goričan pripremila prigodan program.
U samome centru Goričana upriličen je scenski prikaz "Goričanska republika", autorice Kristine Štebih i redatelja Dejana Buvača u čiju je realizaciju uključeno sedamdesetak izvođača, članova KUD-a Goričan, mjesnih udruga te glumci iz Kazališne družine Štolcer i KUU Veseli Međimurci uz glazbenu pratnju Lee Šprajc i Limene glazbe Goričan. Unatoč kiši i lošem vremenu, obilježavanju su nazočili brojni mještani, kao i zamjenik župana Međimurske županije Josip Grivec, načelnik Općine Goričan Mario Moharić i župnik Josip Drvoderić.
Vrijedni članovi udruga Općine Goričan pripremili su tradicionalna međimurska jela i slastice, mjesni OPG-ovi izložili su svoje proizvode, a na štandovima se moglo naći i ručno rađenih predmeta poput glinenih posuda, drvenih igračaka i raznih unikata koji predočuju kako se nekada živjelo u Međimurju.
"Goričanska republika" događaj je koji je u kolektivnoj svijesti stanovnika Goričana ostao dobro upamćen i na koji se s pravom ponose. Premda je kratko trajala, od 2. do 14. studenog, svojim je dosezima iznimno važna za povijest i identitet ne samo Općine Goričan, već i Međimurske županije. Stoga je s razlogom prepoznat turistički potencijal ovog događaja koji s vremenom raste u turistički brend Goričana.

POZIV na uvid ELABORAT GOSPODARENJA OTPADOM - AB METAL PROMET d.o.o. Belica
Međimurski vrtićanci i školarci imat će priliku od najranije dobi istraživati i promišljati o STEM-u kroz europski projekt vrijedan 3 milijuna kuna
PLAN UPISA u prvi razred osnovne škole za školsku godinu 2022./2023.
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za ponedjeljak, 17. siječnja 2022.
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za nedjelju, 16. siječnja 2022. - Danas u Međimurju 216 pozitivnih nalaza, tijekom vikenda cijepljeno 245 osoba
Posljednji ispraćaj dugogodišnjeg načelnika Općine Orehovica i županijskog vijećnika Franje Bukala
Odavanjem počasti poginulim i nestalim braniteljima Međimurje obilježilo 30 godina od međunarodnog priznanja Republike Hrvatske
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za subotu, 15. siječnja 2022. - Danas cijepljenje bez najave do 13:30 sati u Zavodu za javno zdravstvo MŽ i trijaži Županijske bolnice Čakovec
Nove vesele učionice za početak drugog polugodišta u Osnovnoj školi Štrigova
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 14. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave od 9 do 13:30 sati u Zavodu za javno zdravstvo MŽ i trijaži Županijske bolnice Čakovec
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content