Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Potpisano Pismo namjere 5 župana o sklapanju razvojnog sporazuma s Ministarstvom regionalnoga razvoja i fondova Europske unije

Datum objave: 9. srpnja 2019.

U utorak, 9. srpnja 2019. godine u Energetskom centru Bračak potpisano  je Pismo namjere o sklapanju razvojnog sporazuma 5 župana s Ministarstvom regionalnoga razvoja i fondova Europske unije. Potpisnici su župani 5 županija Sjeverne i Središnje Hrvatske župan Međimurske županije Matija Posavec, župan Krapinsko – zagorske županije Željko Kolar, župan Bjelovarsko – Bilogorske županije Damir Bajs, župan Varaždinske županije Radimir Čačić i župan Koprivničko – Križevačke županije Darko Koren.
Pismom namjere traženo je usuglašavanje prioriteta razvoja državne i područne ( regionalne ) razine, utvrđivanje razvojnih projekata županija supotpisnica pisma namjere kojima se pridonosi regionalnom razvoju i jačanju regionalne konkurentnosti.  Također, traženo je i utvrđivanje strateških projekata prema regionalnom razvoju koji pridonose razvoju područja koje obuhvaćaju teritorij županija supotpisnica te planiranje sredstava za provedbu projekata navedenih u razvojnom sporazumu.
Župan Krapinsko – zagorske županije Željko Kolar napomenuo je kako je pokrenut postupak i prijedlog pregovora prema Vladi Republike Hrvatske da županije imaju određeni model prema kojem bi mogle u suradnji s nadležnim ministarstvima i s Vladom potaknuti direktno povlačenje sredstva iz europskih fondova za strateške projekte koji povezuju sve županije, bilo da se radi o infrastrukturnim projektima koji direktno povezuju ili su to strateški projekti kao Centri kompetencija i Centri izvrsnosti koji također povezuju svih 5 županija.
Međimurski župan Matija Posavec istaknuo je „zajedničkom suradnjom, potpisivanjem Pisma namjere i kontinuiranim sastancima okupili smo se kao župani koji predstavljaju 5 županija, odnosno 700 tisuća stanovnika Hrvatske. Imamo najproduktivnije gospodarstvo u Hrvatskoj, najinovativnija rješenja na našem području, ali i najefikasnije korištenje europskih fondova. Želja nam je da sve ideje i prijedlozi koji dolaze sa sjevera Hrvatske zahvaljujući našoj suradnji budu snažnije podržani i od strane središnje vlasti. Dosadašnjim radom, pokazali smo da smo efikasniji, fleksibilniji i kooperativniji u odnosu na ostale, a ujedno znamo osmisliti i implementirati najbolje ideje i projekte na naša područja u korist naših stanovnika te im na taj način i još dodatno podići standard života.“ Temeljem ideje koja će se uskoro realizirati na korist svih 5 županija, župan Bajs rekao je „Ovo je inicijativa koja bi svim županijama, omogućila da se interesno povezujemo kroz projekte koji imaju regionalni značaj. Vjerujem da će Vlada, odnosno Ministarstvo regionalnog razvoja brzo reagirati.“
Varaždinski župan Radimir Čačić osvrnuo se na dosadašnje stanjeVlada je sama otvorila ovu temu jer je napravila jedan razvojni sporazum i počela ga primjenjivati i vrlo ozbiljno se na tome angažirala za Slavoniju. To je bio pokušaj ispravljanja greške formiranja NUTS 2 regija u prethodnom razdoblju. Luta se, nemaju stav, ne zna se kud idu, rade nam štetu. Onemogućavaju našu realizaciju projekata.“
Današnjim potpisivanjem, župan Koprivničko – Križevačke županije Darko Koren, napomenuo je kako se potpisivanjem razvojnog  Sporazuma želi pridonijeti jačanju konkurentnosti i uravnoteženju regionalnoga razvoja,  stvaranju naprednih i uspješnih regija, ostvarenju trajnog gospodarskog rasta, stvaranju preduvjeta za otvaranje novih i kvalitetnih radnih mjesta. „Rast konkurentnosti  poduzetnika i privlačenje investicija,  razvoj civilnog društva  i bolja kvaliteta života u županijama supotpisnicama ovog Pisma namjere koje će ujedno postati i nositelji/partneri razvojnih/strateških projekata koji će biti  identificirani kroz razvojni sporazum. Želja nam je da Vlada brzo reagira, a da svi naši projekti budu realizirani“, zaključio je međimurski župan Posavec.

 
 

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content