Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Međimurska županija obilježila 452. obljetnicu junačke pogibije Nikole Šubića Zrinskog i Sigetske bitke

Datum objave: 7. rujna 2018.

U spomen na hrvatskog junaka i bana Nikolu Šubića Zrinskog poznatog i kao Nikola IV. Zrinski ili Nikola Zrinski Sigetski koji je tijekom opsade Sigeta junački poginuo i zaustavio prodor Turaka prema Beču 7. rujna 1566. godine, u Čakovcu i Šenkovcu tim povodom upriličena je svečana proslava.
Suorganizatori ovogodišnje proslave su Međimurska županija, Zrinska garda Čakovec, Matica hrvatska Ogranak Čakovec , Družba "Braća Hrvatskoga Zmaja" Zmajski stol Čakovec,  Općina Šenkovec, Župa svete Jelene Križarice Šenkovec i Osnovna škola „Petar Zrinski“ Šenkovec
Program svečanosti započeo je polaganjem vijenca i svijeća kod spomenika Nikoli Šubiću Zrinskom u Perivoju Zrinskih Čakovec koje je predvodila Zrinska garda Čakovec na čelu sa predsjednikom Đurom Belom, izaslanstvo Međimurske županije, na čelu sa predsjednikom Skupštine Mladenom Novakom, potpredsjednicima Dragutinom Glavinom i Franjom Makovcem, zamjenicima župana Sandrom Herman i Josipom Grivcom, saborskom zastupnicom Bernardom Topolko, izaslanstvo Republike Mađarske, gradonačelnik Grada Sigeta dr. Vass Peter, dožupan županije Baranya Robert Fazekaš i pomoćnik ministra unutarnjih poslova Vlade Republike Mađarske za politiku prema mađarskom susjedstvu Ferenc Kalmar Andraš uz koje su prisustvovali i gardisti Zrinske garde, članovi Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“ Zmajski stol Čakovec koje je predvodio Marjan Ramuščak te članovi Matice hrvatske Ogranak Čakovec sa predsjednikom prof. Ivanom Pranjićem.
Program je nastavljen u Šenkovcu kod Mauzoleja obitelji Zrinski uz ostatke nekadašnjeg pavlinskog samostana svete Jelene i kod spomenika Nikoli Zrinskom Sigetskom na Trgu svete Jelene polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća te prigodnim govorima.
Nazočnima su se kod Mauzoleja obitelji Zrinski, nakon otpjevane himne od strane ženske vokalne skupine KUU „Veseli Međimurci,  prigodnim riječima obratili zamjenik načelnika Općine Šenkovec Vladimir Novak, u ime Zrinske garde, Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“ Zmajski stol Čakovec te Matice hrvatske Ogranak Čakovec govorio je Marijan Ramuščak, potom predsjednik Skupštine Mladen Novak  te izaslanica Predsjednika Hrvatskoga sabora Gordana Jandrokovića i Predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića gospođa Sunčana Glavak, zastupnica u Hrvatskome saboru.
U Međimurskoj županiji posebno smo ponosni na činjenicu - da smo povlašteni živjeti u svojoj domovini, slobodnoj zemlji, koja poštuje žrtve svojih predaka. Iskreno sam zahvalan svima koji ime Zrinskih čuvaju u dostojanstvu kakvo to ime zaslužuje, uz posebnu zahvalnost Zrinskoj gardi Čakovec – koja svojom aktivnošću i ugledom stečenim u društvu šalje poruku da su Zrinski veliki sinovi naroda kojem i mi pripadamo“, naglasio je u svom govoru predsjednik Skupštine Mladen Novak.
U svom obraćanju izaslanica Predsjednika Hrvatskoga sabora Gordana Jandrokovića i Predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića gospođa Sunčana Glavak, zastupnica u Hrvatskome saboru istaknula je „kako Sigetska bitka, kao i bogata hrvatska vojna i obrambena povijest pokazuju koliko je snažan naš nacionalni identitet, pokazuju vjekovnu želju hrvatskog naroda za slobodom, za nezavisnošću, suverenom i neovisnom domovinom. Žrtva Nikole Šubića Zrinskog jedna je od najznakovitijih koju imamo u hrvatskoj povijesti. On i njegovi vojnici žrtvovali su se za svoje ideale, za slobodu, za svoje obitelji i za svoj narod. Istu takvu žrtvu hrvatski narod i branitelji pokazali su u Domovinskom ratu.  Da nije bilo njegove izuzetne hrabrosti, tko zna kakva bi danas Europa bila u vojnom, političkom i u civilizacijskom pogledu. Junaštvo i čast obrane rodne grude je ono što krasi ovaj narod, od Nikole Šubića Zrinskog do hrvatskih branitelja. Oni su putokaz mladim naraštajima kako se brani i voli svoja domovina“.
Svečanosti su još nazočili zamjenik gradonačelnika Čakovca Zoran Vidović, gradonačelnik Grada Preloga Ljubomir Kolarek, načelnik Općine Selnica Ervin Vičević, predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana domovinskog rata Republike Hrvatske – Podružnica Međimurske županije Stjepan Horvat, zamjenik načelnika PUM-e Vladimir Faber,  gardisti i rukovodstvo Zrinske garde Čakovec, Zrinyi kadeti iz Murakeresztura sa ravnateljicom škole Anom Kovač Kovago, pripadnici Zrinyi viteza iz Sigeta, učenici i učitelji Osnovne škole "Petar Zrinski" Šenkovec, ravnateljica Muzeja Međimurja Čakovec Maša Hrustek Sobočan, župnik župe svete Jelene Križarice Šenkovec ujedno i dekan Čakovečkog dekanata preč. Vladimir Kolarić, preloški župnik i dekan Preloškog dekanata preč. Antun Hoblaj, gvardijan Franjevačkog samostana i Župe svetog Nikole biskupa u Čakovcu fra Željko Železnjak, predsjednik Saveza povijesnih postrojbi Hrvatske vojske g. Mladen Obadić, akademik Dragutin Feletar, podupiratelji proslave, poštovatelji obitelji Zrinski i mještani Šenkovca. 
Obilježavanje 452. obljetnice junačke pogibije Nikole Šubića Zrinskog i Sigetske bitke zaključeno  je svetom misom u župnoj crkvi sv. Jelene Križarice koju je predvodio župni vikar župe sv. Antuna Padovanskog Čakovec i duhovnik Zrinske garde fra Stanko Belobrajdić.
 
 

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content