Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Edukativnom akcijom u Orehovici obilježen Međunarodni dan borbe protiv zlouporabe droga i nezakonitog prometa drogama

Datum objave: 27. lipnja 2017.

Generalna skupština Ujedinjenih naroda je 1987. godine proglasila 26. lipnja Međunarodnim danom borbe protiv zlouporabe droga i nezakinutog prometa drogama, želeći time ukazati sveukupnoj javnosti na sve veći i rastući javnozdrastveni problem, a s ciljem jačanja svih struktura i institucija koje doprinose smanjenu problema i rada na uspostavljanju društva u kojem neće biti zlouporabe droga. Ovogodišnje obilježavanje Međunarodnog dana borbe protiv zlouporabe droga u Međimurskoj županiji, održano je u Romskom naselju u Orehovici zajedničkom terenskom akcijom Povjerenstva za suzbijanje droga Međimurske županije, Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije, Policijske uprave međimurske i školskog preventivnog programa, a  uz prisustvo zamjenice župana Međimurske županije, ujedno predsjednice Povjerenstva za suzbijanje zlouporabe droga Sandre Herman te pročelnika Upravnog odjela za društvene djelatnosti Branka Sušeca. „Konzumacija droga jedan je od najvećih zdravstvenih problema današnjice, te su iz tog razloga ovakve akcije jako važne. Želja je cjelokupnu javnost senzibilizirati na taj problem i povezati sve strukture koje rade na tome da se ovaj gorući problem smanji kako bi jednog dana u budućnosti imali društvo bez droge, što i je naš glavni cilj“, istakla je voditeljica Djelatnosti za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti Diana Uvodić – Đurić. Posebno su naglasili problem sve veće dostupnost i sve češćeg korištenja tzv. novih psihoaktivnih tvari koje svojim učinkom oponašaju tradicionalne droge, a nisu kontrolirane. „Ono što nas zabrinjava, novi je trend pojava novih droga i činjenica kako se sve više maloljetnika upušta u taj porok, jer nažalost lako su dostupne i nisu zabranjene. Diljem Međimurja u svim našim osnovnim i srednjim školama preko školskih preventivnih programa u koje su uključeni učitelji i stručni suradnici, u sklopu satova razredne nastave i ostalih nastavnih programa provodimo e-radionice, preventivne roditeljske sastanke te smo prije godinu dana uveli i jedan novi program - Trening životnih vještina koji obuhvaća sve učenike 4. razreda“, rekla je pritom zamjenica župana. Dijelom današnje edukacije bila je i Marina Matulic Horvat koordinatorica za školske preventivne program. Policijska uprava međimurska već 6 godina provodi program koji se zove „Zdrav za 5“, objedinjava prevenciju zlouporabe i ovisnosti o opojnim drogama, alkoholu i igrama na sreću, a evo i ovakvim zajedničkim akcijama pokušavamo osvijestiti naše sugrađane i dati im informaciju iz prve ruke, kako i na koji način prepoznati i zaštiti se od takve vrste kaznenih djela“, objasnila je.
[ngg_images source="galleries" container_ids="1099" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content