Međimurje Europska regija sporta za 2022.
1.2 °C
1030.0 hPa
74 %

Dobra suradnja čakovečkog ogranka Matice hrvatske i Međimurske županije okrunjena potpisivanjem Protokola o suradnji

Datum objave: 6. svibnja 2016.

Mi Međimurci ponosimo se svojom kulturnom baštinom, zbog čega je iznimno važno da čuvamo našu povijest i pisanu riječ kao svjedočanstvo jednog vremena“, istaknuo je prilikom svečanosti potpisivanja Protokola o suradnji Međimurske županije i Matice hrvatske – Ogranak Čakovec župan Međimurske županije Matija Posavec. Tim su potpisom obje strane istaknule vrijednost međusobne suradnje koja se očituje u zaključenju Sporazuma o osnivanju Biblioteke „Murodravane“, koji je između Županije i Matice potpisan u travnju, s ciljem tiskanja kapitalnih djela od osobite važnosti za kulturnu povijest Međimurja. Na taj se način Međimurska županija obvezala da, u skladu sa svojim mogućnostima, nastavi potpomagati rad Ogranka, na očuvanju kulturnoga identiteta Međimurja, ali i Hrvatske. Protokol su, uz župana Posavca, potpisali  predsjednik Matice hrvatske – Ogranak Čakovec Ivan Pranjić i predsjednik Matice hrvatske akademik Stjepan Damjanović.
Međimurje ima bogatu kulturnu povijest što samo po sebi traži istraživanja, a time i objavljivanje tekstova“, rekao je tom prilikom Pranjić, naglasivši kako je samo u prošloj godini Matica tiskala čak devet djela. „Veliko je zadovoljstvo da i u ovim teškim gospodarskim vremenima naša županija ima prostora voditi računa o kulturnim potrebama“, napomenuo je Pranjić. Brojne pohvale na ime potpisivanja Protokola imao je predsjednik Matice hrvatske istaknuvši kako Matica uskoro navršava 175 godina postojanja, te da je tijekom cijelog tog razdoblja nastojala ne biti centralistička institucija, već pokriti što veće područje Lijepe Naše, ali i šire.
Čakovečki Ogranak Matice jedan je od najjačih u našoj zemlji i to upravo zato što ima ovakvu potporu županijske vlasti“, izjavio je akademik Damjanović i dodao kako u ovom potpisivanju s jedne strane vidi zadovoljstvo dosadašnjom suradnjom, a s druge želju da ona bude još i bolja. Župan Posavec zahvalio se na brojnim komplimentima, no naglasio kako se sve ovo radi isključivo iz poštovanja prema potrebama očuvanja kulturne baštine i slavne povijesti. „Drago mi je što se ovo potpisivanje odvija u ovom trenutku zato što, prije svega, obilježavamo Dane Međimurske županije, a također je i Hrvatski sabor ovu godinu, na inicijativu Županije i Matice, proglasio Godinom Nikole Šubića Zrinskog u okviru 450. obljetnice Sigetske bitke“, zaključio je župan i dodao kako očekuje veliki doprinos Matice u promicanju povijesti Zrinskih i njihovog utjecaja na međimursku, hrvatsku, ali i europsku povijest.

Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za nedjelju, 23. siječnja 2022. - Tijekom vikenda cijepljeno 485 osoba
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za subotu, 22. siječnja 2022. - Danas cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Javni poziv za uvid u spis predmeta - BORNA LULIĆ
Gospodarsko-socijalno vijeće Međimurske županije obilježava Dan socijalnog partnerstva
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 21. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content