Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

U Ivanovcu se već 11 godina predstavlja međimurska kulturna baština „Pesmaricom naših mamica“

Datum objave: 14. listopada 2015.

Tradicija održavanja županijskih smotri izvornih pjevanja starih međimurskih narodnih i sakralnih pjesama nastavlja se i dalje te svake godine okuplja sve veći broj zaljubljenika u međimursku glazbenu baštinu. 11. po redu  „Pesmarica naših mamica“, održana je u ispunjenom Društvenom domu Ivanovec u još jednoj uspješnoj organizaciji Kulturno - umjetničkog društva „Katruže“ iz Ivanovca te Zajednice HKUD Međimurske županije. Uz obraćanja župana Međimurske županije Matije Posavca Dejana Buvača, predsjednika Zajednice HKUU-a Međimurske županije, izvođačima, organizatorima i posjetiteljima, krenula je smotra koja je ove godine donijela izvedbe 26 starih i izvornih pjesama.
Nastupili su Ženska vokalna skupina KUD-a Katruže Ivanovec s pjesmom „Al je teško našu ljubav tajiti“, Ivan Lisjak s pjesmom „Međimurje, kinč horvatske zemljice“, Ženska vokalna skupina „Palovčanke“ Palovec  s pjesmom "Naše puce", Mješovita vokalna skupina KUD-a Ivan Mustač - Kantor Sv. Marija s pjesmom „Poslušaj, moj čovjek“, Ženska vokalna skupina Udruge umirovljenika Prelog s pjesmom „Ne povem, nit ne smem“, Mješovita vokalna skupina KUD-a Mačkovec  s pjesmom „Stal sam se ja“, Ženska vokalna skupina KUU „Društvo žena Gornji Kraljevec“ s pjesmom „Zdravo, o Marija“, Jelena Bašek s pjesmom „Došlo nam je protuletje“, Ženska vokalna skupina KUD-a Podturen s pjesmom „Hodi vezda s menom duša“, Mješovita vokalna skupina KUD-a Strahoninec s pjesmom „Z međimurski zdenci", Ženska vokalna skupina HKUD-a Goričan „V Goričani so vam", Marija Biber s pjesmom „Leto smo mi sprevodili", Ženska vokalna skupina „Petribske ružice" Petriba Mađarska s pjesmama „Junaki se z vizite vrneju" i „Szarnya amandarnak", Mješovita vokalna skupina KUD-a „Mura" Novakovec s pjesmom „Hladen potok i globoki", Ženska vokalna skupina Udruga umirovljenika D. Dubrava s pjesmom „Zdravo Sveti Štefan", Mješovita vokalna skupina "Fijolice" Međimurskog folklornog društva Ljubljana s pjesmama „Nikaj duže do Miholja, ružica" i „Odvečer se šećem", Ženska vokalna skupina Pjevačkog zbora Strahoninec s pjesmom „Mama moja ja vam nebrem spati", Cecilija Merkač – Hudopisk s pjesmom „Lepo nam je vu jeseni", Ženska vokalna skupina Pjevačkog zbora umirovljenika Čakovec „Guči golub guči", Muška vokalna skupina KUD-a „Katruže“ Ivanovec s pjesmom „Meni mama tak vele“, Mješovita vokalna skupina KUD-a Sumarton „Žoti je cuzek", Ženska vokalna skupina Udruge žena Sivica s pjesmom „Ružica sam bila", Mješovita vokalna skupina KU Sobočanci" Mala Subotica s pjesmom „Snočka sam ti draga fučkav i popeval" i Mješovita vokalna skupina KUD-a Žiškovec s pjesmom „Stal sam se ja v jutro rano".
Nastupe je tradicionalno pratila prosudbena komisija u sastavu Senka Bašek-Šamec, Bojan Pogrmilović i Stjepan Hranjec, a i ove je godine smotra održana uz potporu Ministarstva kulture RH te pokrovitelje Međimursku županiju, Grad Čakovec i VMO Ivanovec. Okupljanje uz pjesme naših baka i djedova, popratili su uz župana i predsjednika zajednice, ujedno i saborska zastupnica Nadica Jelaš te Jurica Horvat, predsjednik čakovečkog gradskog vijeća. Kako je istaknuo Đuro Horvat ispred organizatora, sve je započelo 2005. godine s ciljem da međimurske narodne pjesme zapjevaju osobe treće životne dobi, jer su te pjesme dio njihove mladosti te ih oni mogu najbolje otpjevati kako su ih naučile njihove majke, bake i djedovi – izvorno. Smotra je zaključena podjelom zahvalnica svim udrugama i pojedincima koji su sudjelovali u programu.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content