Počinje gradnja suvremenog centra za starije osobe, projekta kojim Međimurska županija odgovara na potrebe svojih građana

Datum objave: 26. srpnja 2024.

Novi centar za starije osobe u Nedelišću podići će kvalitetu života ljudi treće životne dobi i njihovih obitelji

Međimurska županija odlučno je reagirala na problem deficita smještajnih kapaciteta i izvaninstitucionalnih usluga za ljude treće životne dobi, te je s Općinom Nedelišće ušla u projekt izgradnje i opremanja suvremenog centra za starije osobe u Nedelišću. Danas je u zgradi Scheier u Čakovcu, održana početna konferencija projekta vrijednog 11.487.229 eura, za koji je Međimurska županija, kandidaturom na natječaj, već osigurala 6.138.048 eura bespovratnih sredstava. Gradnja centra započinje u kolovozu, a objekt će podići djelatnici tvrtke Hidroing iz Varaždina.

Župan Međimurske županije Matija Posavec istaknuo je da je riječ o strateškom projektu i novom velikom iskoraku: „Ovo je naš odgovor na potrebe naših starijih sugrađana i naše rješenje za podizanje skrbi o najranjivijim članovima zajednice na još višu razinu. Želimo da budući centar bude mjesto okupljanja i mjesto na kojem će se naši sugrađani osjećati ravnopravnim članovima društva. Ovaj projekt simbolizira i našu zahvalnost za sve vrijednosti kojima su oplemenili zajednicu tijekom svoga radnog vijeka“, istaknuo je župan Posavec, podsjetivši da starije i nemoćne osobe u Međimurskoj županiji uživaju poštovanje koje je vidljivo u nizu izvaninstitucionalnih usluga organiziranih u našem kraju, od aktivnosti županijskog Centra za pomoć u kući do projekta PrinOs Crvenoga križa i županijskih potpora, poput besplatnog prijevoza autobusom i vlakom, ulaznica za gradske bazene za umirovljenike i uključivanja u projekte usmjerene ovom dijelu populacije. Samo u 2024. godini, Međimurska županija za u razne oblike potpora starijim osobama ulaže oko 270.000 eura.

Poznato je da je Međimurska županija pokrenula projekt sufinanciranja troška smještaja starijih osoba u domovima za starije i nemoćne za što smo osigurali 85.000 eura u proračunu, a sredstva ćemo – prema potrebama – povećati. I smještaj u novom centru će biti sufinanciran, u što će Županija uključiti i naše općine i gradove te formirati model koji će usluge centra učiniti dostupnima građanima“, dodao je župan Matija Posavec, obrativši se državnom tajniku u Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, te izaslaniku predsjednika Vlade RH Ivanu Vidišu riječima da poziva državu da otvara što više ovakvih natječaja – jer Međimurska županija ima najveću projektnu snagu u Hrvatskoj.

Centar za starije i nemoćne osobe u Nedelišću u planu je dulje od 20 godina, a zahvaljujući mudroj odluci rukovodstva Općine Nedelišće s početka 2000-tih, te tadašnjoj inicijativi našeg vijećnika Vladimira Topolnjaka otkupljeno je zemljište nadomak crkve i u prostorni plan unesena ustanova“, istaknuo je načelnik Novak, zahvalivši županu i stručnim službama Međimurske županije na pomoći.

Načelnik Općine Nedelišće Nikola Novak potom je potpisao ugovor s direktorom Hidroinga Danijelom Risekom čime je ovaj veliki projekt postao stvarnost.

IMATE EMPATIČNO I SPOSOBNO RUKOVODSTVO

Državni tajnik Ivan Vidiš, uz kojega je početnoj konferenciji prisustvovao i savjetnik u resornom Ministarstvu Vjekoslav Špoljarić, istaknuo je da je riječ o najvećem ulaganju Republike Hrvatske u ovu vrstu infrastrukture kojim će diljem zemlje biti izgrađeno 18 centara za starije: „Kako brinemo o najranjivijima među nama, govori o nama. Međimurska županija za ovaj je projekt bila pripremljena, a na vašem području je situacija sa smještajnim kapacitetima bolja nego u ostatku Hrvatske, što znači da promišljate unaprijed i reagirate na vrijeme. Imate empatično i sposobno rukovodstvo“, istaknuo je državni tajnik Ivan Vidiš.

U početnu konferenciju uzvanike su uvele Marija Stanković, voditeljica županijskog Odsjeka za upravljanje projektima i investicijama, te pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb dr. sc. Sonja Tošić Grlač koja je naglasila izvrsnost koncepta budućeg centra u kojem će smještajni kapacitet dosezati 122 kreveta, ali će za 300 osoba koje ostaju u svojim obiteljima biti osiguran iznimno širok spektar izvaninstitucionalnih usluga – od pripreme i dostave hrane, do fizikalne terapije i psihološke pomoći. Voditeljica ovog strateškog projekta je dr. sc. Anita Perešin, pročelnica županijskog Upravnog odjela za međunarodnu suradnju, upravljanje projektima i investicijama, dok je koordinator projekta Općina Nedelišće.

SKRB ZA VIŠE OD 420 OSOBA

Projekt izgradnje i opremanja centra za starije osobe bit će okončan do lipnja 2026. godine kada će Međimurje dobiti suvremenu ustanovu sa stacionarnim dijelom kapaciteta za 122 osobe, za teže pokretne starije osobe, kao i ljude oboljele od Alzheimerove bolesti i drugih oblika demencije, uz čak 11 oblika izvaninstitucionalnih usluga kojima će se podizati kvaliteta života starijih ljudi u njihovim domovima. Centar će pružati izvaninstitucionalne usluge za najmanje 300 ljudi.

S postojećim kapacitetima, kao i oblicima skrbi koje osiguravaju udruge civilnog društva, nova slika socijalne skrbi za osobe treće životne dobi u našem kraju dugoročno će i u značajnoj mjeri osigurati bolje uvjete za starije osobe te osnažiti njihove obitelji.

Početnoj konferenciji projekta prisustvovali su i ravnateljica Javne ustanove za razvoj Međimurske županije – REDEA Sandra Polanec Marinović, gradonačelnica Čakovca Ljerka Cividini, županijske pročelnice i pročelnici, te članovi međimurskih umirovljeničkih asocijacija.