Održana jubilarna 40. Međimurska popevka, koja je svima nama po sredini srca kak v črleni jabuki koščica

Datum objave: 8. lipnja 2024.

Nakon održane dvije ovogodišnje predsmotre u Donjem Kraljevcu i Murskom Središću te jedne dječje smotre u Svetom Martinu na Muri, u dvorani Aton u Nedelišću, mnogobrojna publika uživala je u jubilarnoj 40. smotri Međimurskih popevki.

I ovogodišnji organizator bila je Kulturno umjetnička udruga Seljačka sloga Nedelišće, uz suorganizaciju odbora za Međimurske popevke Zajednice HKUU-a Međimurske županije.

Na samom početku publiku su pozdravili predsjednica Kulturno-umjetničke udruge Seljačka sloga Nedelišće Jasna Hajdinjak, predsjednik Zajednice HKUU-a Međimurske županije Dejan Buvač i načelnik Općine Nedelišće Nikola Novak.

„Međimurska popevka dio je našeg identiteta i zajedništva, i hvala svim vrijednim čuvarima našeg kulturnog blaga, naše tradicije i naše povijesti koji ga prenose na mlađe generacije i time promoviraju naše Međimurje i naš međimurski identitet,“ rekao je župan Međimurske županije Matija Posavec u svom govoru i otvorio jubilarnu 40. smotru Međimurske popevke, kojoj su nazočili brojni zaljubljenici u međimursku kulturu i tradiciju.

Bogat programski sadržaj uz 21 izvorne međimurske pučke popevke,  uljepšali su Filip Bogan koji je izveo uvodnu pjesmu „Međimurje, kak si lepo zeleno“, Tamara Korunek Lesar,  Marija Jambrošić Kuper i David Goricaj.

Članovi stručne komisije, Branimir Magdalenić i Miroslav Novak, uz predsjednika Stjepana Hranjeca, nakon ispjevane 68 popevke na predsmotrama, za središnju odabrali su njih 21, dok čega četiri dječje.

Međimurske popevke 2013. godine uvrštene su na Listu nematerijalnoga kulturnog dobra Republike Hrvatske kao najveće nematerijalno blago Međimurja, od 2018. godine upisana je na UNESCO-ov reprezentativni popis nematerijalne baštine čovječanstva, a 28. studenoga Međimurska županija proglasila je Dan međimurske popevkei taj dan će se u svim školama i ustanovama kulture potaknuti organiziranje prigodnih sadržaja u čast međimurske popevke.

Na 40. smotri međimurske popevke nastupili su: Cecilija Merkač Hudopisk iz Domašinca, Ženska pjevačka skupina KUU Društvo žena Gornji Kraljevec, Mješovita pjevačka skupina KUU Seljačka sloga Nedelišće, Mješovita pjevačka skupina KUD Sumarton, Mješovita pjevačka skupina Fijolica MKUD Ivan Car Ljubljana-Slovenija, Mješovita pjevačka skupina KUD Novakovec, Snježana Jagičić iz Mačkovca, Ivan Mađarić iz KUD-a Šandorovec, Mješovita pjevačka skupina KUD Mihovljan, Renata Kramar iz Peklenice, Mia Sabol iz DV Selnički zvončići-Selnica, Dječja pjevačka skupina DV Vrapčić Selnica, Dječja pjevačka skupina OŠ Štrigova- PŠ Železna Gora, Dječja pjevačka skupina KUU Zasadbreg, Rea Sabol KUD Općine Donji Kraljevec, Ženska vokalna skupina Sveti Marko - KUD Općine Selnica, Muška pjevačka skupina KUD Strahoninec, Ženska vokalna skupina KUU Zasadbreg, Duo Beročke Zavod Herbija Prlekija Ljutomer Slovenija, Ženska vokalna skupina KUU Veseli Međimurci Čakovec, Patricija Juračić iz KUD-a Belica.