U multimedijalnoj dvorani Riznice Međimurja održana promocija knjige i otvorena izložba “Put međimurske nošnje”

Datum objave: 1. rujna 2024.

U petak, 30. kolovoza, u multimedijalnoj dvorani Riznice Međimurja održana je promocija knjige “Put međimurske nošnje”, uz svečano otvorenje istoimene multimedijalne izložbe.  Među brojnim posjetiteljima  našli su se predstavnici kulturno-umjetničkih udruga, gosti iz Slovenije i Mađarske, kao i župan Međimurske županije Matija Posavec, gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini, te ravnateljica Muzeja Međimurja Maša Hrustek Sobočan.

Sam projekt „Out of the box” usmjeren je na očuvanje i revitalizaciju narodnih nošnji putem digitalizacije i prezentacije digitalnih materijala, a otvaranje izložbe započelo je nastupom ženske vokalne skupine KUU “Veseli Međimurci” uz pratnju Nevena Kolarića na cimbalu, koji su publiku uveli u prigodno raspoloženje pjesmom „Međimurje kak si lepo zeleno“.

“Danas smo ovdje zbog nečega što možemo svesti u jednu riječ, a to je naš identitet. Povijest Međimurja bila je kompleksna, a zbog svoje pozicije bila je na sjecištima velikih sila. Ipak, uspjeli smo sačuvati svoj identitet, koji uključuje Međimursku popevku, nošnju i sve ono što nas definira kao Međimurce, ponosne na svoju povijest i baštinu. Ova knjiga i izložba ‘Put međimurske nošnje’ predstavljaju nastavak našeg putovanja u očuvanju kulture i tradicije našeg lijepog Međimurja“, istaknuo je župan Posavec na samom početku.

“Čakovec je srce Međimurske županije. Ono što je učinjeno ovdje važno je jer će mlade podsjetiti na našu baštinu, posebno jer u našim KUD-ovima nedostaje upravo  mladih. Ponosni smo na našu povijest i tradiciju, koju moramo očuvati i prenositi iz generacije u generaciju. Hvala svima koji će ovu knjigu prenositi iz ruke u ruku, a u njoj će moći uživati i mnogi čitatelji i izvan granica Hrvatske.“,naglasila je čakovečka gradonačelnica Ljerka Cividini.

Program je obogatio nastup plesača i tamburaša HKD Pomurje iz Lendave, koji su prikazali svoju nošnju uz Prekmurske plesove, a potom su nastupile učenice četvrtog razreda Osnovne škole Katarina Zrinski iz Serdahelja, Vil Kovač i Norina Kuzma, koje su se predstavile s tri međimurske tradicionalne pjesme.

Viša kustosica i voditeljica Etnografskog odjela Muzeja Međimurja Čakovec, Janja Kovač, prigodom predstavljanja knjige istaknula je kako se  ‘Put međimurske nošnje’ bavi narodnim nošnjama koje se i danas aktivno koriste u Međimurju i uspostavlja poveznice sa sličnim nošnjama u susjednim slovenskim i mađarskim regijama. „Rezultati istraživanja predstavljeni u knjizi ukazuju na nekoliko ključnih točaka trenutnog stanja narodnih nošnji u Međimurju te susjednim regijama. Studija jasno pokazuje da na tom području postoje nošnje, ljudi s znanjem o njima te osobe koje ih aktivno nose u raznim prilikama, najčešće u folklornoj primjeni. Knjiga ‘Put međimurske nošnje’ donosi rezultate istraživanja trenutnog stanja međimurskih narodnih nošnji u Međimurju, Sloveniji i Mađarskoj. Komparativni pristup koristi brojne visokokvalitetne fotografije te pruža mogućnost pregleda uz kratke video zapise.“, kazala je Kovač.

Na kraju, o projektu koji je predstavljen, jedan od urednika knjige Nikola Kotur je istaknuo. “Ideja o suradnji nastala je prije tri godine, a ovo je ujedno i završetak projekta ‘Out of the Box.’ Moja prvotna misao bila je nošnja, i tu smo i ostali. Velika zasluga pripada Aleksandru Novaku, koji je pokrenuo inicijativu, dok sam ja pohitao tražiti nošnje. Ovaj proces bio je dugotrajan i mnogo puta smo se pitali jesmo li spremni za ono što nas čeka, no rezultati su ipak tu. Cilj nas kao istraživača i ljubitelja tradicije je pokušati očuvati od zaborava sve ono što su naši stari imali, znali i trudili se ostaviti nama, novim generacijama. Muzej Međimurja Čakovec sa svojim stručnjacima sigurno ima velik utjecaj na sve to. Bez ljudi na terenu i stručnjaka, naša tradicija i narodna nošnja zasigurno bi zamrle” kazao je Kotur.

Spomenimo kako su  urednici knjige  Eva Mirjana Bosnyák, Nikola Kotur i Đanino Kutnjak. Tekstove potpisuju Eva Mirjana Bosnyák, Nikola Kotur, Đanino Kutnjak i Janja Kovač, dok je autor fotografija i video materijala Zoran Fras. Autori koncepta jučerašnje izložbe su Aleksandar Novak, Zoran Fras i Nikola Kotur, a lektorica knjige je Anja Jakopčević Kraljić, dok su ilustracije rad Anje Kohek.

U sklopu izložbe, posjetitelji su imali priliku pogledati nošnje kroz VR naočale, a uz svaku fotografiju nalazio se QR kod s popratnim informacijama i video prezentacijom. Dio nošnji bio je prikazan i kroz zanimljivi hologram.

Izložba će biti otvorena do 10. rujna 2024., nakon čega se seli u slovensku  Lendavu, u Kazališnu i koncertnu dvoranu, a potom u Muzej Janusa Pannoniusa u Pečuh.

Izvor: Grad Čakovec