Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Župan Matija Posavec odao počast poginulim pripadnicima Specijalne jedinice Roda kod spomen-obilježja nadomak Jarmine

Datum objave: 9. studenoga 2023.

Na današnji dan, 9. studenoga 1991. godine, u bitkama za obranu Vukovara, pripadnici Specijalne jedinice Policijske uprave varaždinske Roda, pokušali su se probiti preko okupiranog Karadžićeva, prema opkoljenom Vukovaru u akciji nazvanoj Vihor. U Specijalnoj jedinici Roda bili su i brojni Međimurci, a tog kobnog dana poginuli su Mladen Kasun, Zvonko Kardoš, Branko Kos i Željko Pongrac, dok je Vlado Štampar nestao. Pripadnik SJ Roda Slavko Štrlek je ranjen i zarobljen, a još 28 pripadnika jedinice ranjeno je tijekom pokušaja proboja.

Nadomak Jarmine, na mjestu stradavanja, podignuto je spomen-obilježje koje su na 32. obljetnicu tragedije obišli brojni hrvatski župani te njihovi izaslanici, među kojima i župan Matija Posavec. Počast su također odali župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, župan Vukovarsko-srijemske županije Damir Dekanić, župan Istarske županije Boris Miletić, župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar, zamjenik dubrovačko-neretvanskog župana Joško Cebalo, zamjenik virovitičko-podravskog župana Marijo Klement, zamjenik zadarskog župana Šime Vicković, zatim načelnik Općine Jarmina Goran Ileković i načelnik Općine Vinica Branimir Štimec.

Odana je počast pripadnicima Specijalne jedinice Roda te uz zajedničku molitvu položeni vijenci i upaljene svijeće, uz još jednu poruku da žrtva branitelja neće biti zaboravljena. Ta je žrtva uklesana u povijest domovine kao putokaz svima koju slobodu uživaju i generacijama koje će tek doći.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content