Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Europski dani židovske kulture u Čakovec donose zanimljivu dokumentarnu izložbu i niz filmskih ostvarenja

Datum objave: 20. listopada 2023.

Svečanošću u dvorani Riznice Međimurja 19. listopada, te projekcijom filma u Centru za kulturu, otvoreni su tradicionalni Dani židovske kulture i baštine koji i ove godine Čakovcu i Međimurju daruju zanimljive sadržaje iz područja kulture i povijesti i koje organizira Židovska općina Čakovec u suradnji s Veleposlanstvom Države Izrael u Republici Hrvatskoj. Svečanost je pratilo otvorenje zanimljive dokumentarne izložbe nazvane Više od dužnosti, koja govori od diplomatima koji su tijekom najvećeg progona Židova u Drugom svjetskom ratu te holokausta, suprotno politikama svojih vlada, pomagali Židovima usprkos mogućim posljedicama te riskiranju vlastitih života. Riječ je o diplomatima koji su zaslužili medalju Pravednik među narodima, priznanje koje do 2022. godine dobilo 28.200 ljudi iz više od 50 zemalja svijeta. U Hrvatskoj je 130 ljudi s tim priznanjem, a među njima i pokojni Tomislav Merlić, prof., iz Čakovca. U izložbu je posjetitelje uveo prof. dr. sc. Stjepan Heimer, član Židovske općine Zagreb, prezentacijom o popularnim židovskim pjesmama i recitalom na hrvatskom jeziku.

Uzvanike je pozdravio predsjednik Židovske općine Čakovec Andrej Pal, dr. med., naglasivši da ga raduju projektne aktivnosti u Židovskoj općini koje su omogućile i višu razinu aktivnosti: „Organizacijski posao vezan uz ovu manifestaciju počeli smo prije desetak mjeseci, u sigurnije i mirnije vrijeme. Zbog aktualnih ratnih događanja razmišljali smo čak i odgađanju, međutim naša je namjera predstaviti dio židovske kulture i baštine kroz pjesme i  filmsku produkciju te smo odlučili održati manifestaciju“, rekao je dr. Andrej Pal. S tom namjerom, kao putokaz prema manifestaciji, projicirana je i izraelska zastava na zidinama Staroga grada.

Gradonačelnica Čakovca Ljerka Cividini naglasila je: „Svijet je danas pun različitih ideja, mišljenja, kultura i običaja. Samo međusobno uvažavanje, upoznavanje i razumijevanje, može nas sačuvati od zla i uništenja, te nas učiniti mudrijima“, rekla je Ljerka Cividini te zahvalila Židovskoj općini Čakovec i izraelskom veleposlanstvu u Hrvatskoj na organizaciji ovih događanja kojima je cilj naučiti više o drugima.

Župan Međimurske županije Matija Posavec osvrnuo se na suradnju Županije i Židovske općine Čakovec kojom je samo u recentno vrijeme realizirano polaganje 56 kamena spoticanja u Čakovcu i Prelogu, 56 spomena na žrtve holokausta iz predratne židovske zajednice Međimurja, kao i postavljanje spomenika Hanni Szenes u Perivoju Zrinskih, izraelskoj junakinji koja se borila protiv nacista u Drugom svjetskom ratu, a stradala u koncentracijskom logoru, nakon što su je upravo u Međimurju pronašli Mađari i predali nacistima: „Mnogo je židovski narod kulture baštinio svijetu, a sveta mjesta Izraela kolijevka su vjere kojoj pripadamo. Židovska zajednica bila je utjecajna i na našem području gdje je ostavila uistinu dubok trag. To nasljeđe cijenimo o čemu svjedoči suradnja Međimurske županije i Židovske općine Čakovec, kao i niz publikacija o doprinosu i životu Židova u Međimurju – od knjige Iz pepela čakovečke sinagoge – životopis Eve Schwarz, autora Branimira Bunjca, te knjige Aleksandre Ličanin o Evi Panić Nahir, počasnoj građanki Čakovca, do restauriranja Matične knjige Židovske općine Čakovec urađene u Državnom arhivu za Međimurje, izložbe Židovi u Međimurju koju je priredio naš Muzej, sve do ove manifestacije posvećene židovskoj kulturi i baštini, koju iz godine u godinu podržavamo“, rekao je župan Posavec, naglasivši da je Međimurje svoj duh humanosti i tolerancije gradi na poštivanju svake kulture, svake žrtve.

Veleposlanik Izraela u Republici Hrvatskoj, Nj. E. Gary Koren u obraćanju se osvrnuo i na dokumentarnu izložbu o diplomatima Pravednicima među narodima. „Nadam se da će vas priče s kojima vas ova izložba upoznaje inspirirati i ostati u vašim mislima, te vas podsjetiti da hrabrost možemo pronaći u svima nama i u mračnim vremenima“, istaknuo je veleposlanik Gary Koren.

Europski dani židovske kulture i baštine nastavljaju se do 23. listopada filmskim projekcijama u Centru za kulturu Čakovec u sklopu Dana izraelskog filma.

Otvorenju manifestacije prisustvovali su Dražen Srpak, saborski zastupnik i gradonačelnik Murskog Središća, Zvonimir Taradi, načelnik Općine Belica, dr. sc. Anita Perešin, pročelnica Upravnog odjela za međunarodnu suradnju, upravljanje projektima i investicije Međimurske županije, te brojni drugi uzvanici.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content