Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Obilježena 20. godišnjica prisege prvog naraštaja Zrinske garde Čakovec

Datum objave: 3. svibnja 2023.

U 20 godina, koliko povijesna postrojba Zrinska garda pronosi ime naših povijesnih velikana svijetom, mnogim je mjestima odjeknuo stih Frana Krste Frankopana pretočen u geslo: Navik on živi ki zgine pošteno!

Povijesna postrojba Zrinska garda Čakovec ponos je cijelog Međimurja, a svoju obljetnicu obilježavaju nizom sadržaja. Čuvari su nasljeđe koje smo baštinili od velikana naše povijesti Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana, ljudi koji su vlastitom krvlju utrli put svijesti o identitetu i slobodi domovine. Likovi plemića i plemkinja iz loza Zrinskih i Frankopana žive intenzivnije u svijesti ljudi našega kraja zahvaljujući i djelovanju postrojbe Zrinska garda Čakovec.

Suradnjom Međimurske županije i Zrinske garde prošle godine podignut je spomenik Petru Zrinskom i Franu Krsti Frankopanu u Bečkom Novom Mjestu. Na mjestu gdje su pogubljeni 30. travnja 1671. sada stoji znamen koji svjedoči o ljudima koji nisu odstupili od sna o slobodnoj domovini ni po cijenu života.

Međimurska županija od samoga početka djelovanja podupire rad postrojbe i udruge Zrinska garda, uvažavajući ih kao vrijedne čuvare povijesne baštine našega kraja, pa je tako 2012. godine Zrinskoj gardi Čakovec dodijeljena najviša županijska nagrada – Nagrada „Zrinski“ - za čuvanje i njegovanje povijesnog nasljeđa obitelji Zrinski, te promocije Međimurja kao županije Zrinskih.

Zrinska Garda osnovana je kako bi čuvala i promicala ostavštinu ove plemenitaške obitelji, a u samo dva desetljeća postali su jedan od prepoznatljivih simbola Međimurja. Zrinska garda danas je jedna od kultnih povijesnih postrojbi u zemlji te su sa svojim odorama atrakcija brojnih proslava, obilježavanja i manifestacija. Niz priredbi kojima su gardisti proslavili 20. obljetnicu svoje postrojbe održani su u sklopu obilježavanja Dana Međimurske županije i 30 godina njezina djelovanja. 

U Centru za kulturu Čakovec 2. svibnja održana je svečanost posvećena 20. obljetnici prisege prvog naraštaja Zrinske garde, prigoda o kojoj je župan Međimurske županije Matija Posavec dodijelio Povelju našoj povijesnoj postrojbi za dva desetljeća predanog rada na očuvanju povijesne baštine te kulture Međimurja kao i promociju našega kraja u zemlji i svijetu:

„Zrinski i Frankopani ostavili su veliki trag, ne samo u međimurskoj i hrvatskoj, već i u europskoj povijesti. Njihov uspon trajao je 320 godina do tragičnog pada 1671. godine, kada su 30. travnja tragično pogubljeni u Bečkom Novom Mjestu zato što su se borili za hrvatsku slobodu i prava hrvatskog naroda i upravo iz tog razloga na taj datum obilježavamo Dan Međimurske županije.“ kazao je župan Matija Posavec te istaknuo kako se danas ponosno nazivamo županijom Zrinskih. „Izuzetno su nam važna ulaganja u naše kulturno-povijesne spomenike, osobito one vezane uz Zrinske. Najvećim investicijskim ciklusom u kulturi Međimurja revitalizirali smo utvrdu Staroga grada Zrinski u Riznicu Međimurja, a uskoro završava i sanacija palače Staroga grada Zrinskih u Čakovcu, a krenut  ćemo i u obnovu mauzoleja i pavlinskog samostana u Šenkovcu u kojem su pokopani članovi obitelji Zrinski, “ kazao je župan te dodao kako će Međimurska županija u suradnji s Primorsko-goranskom županijom putove Zrinskih i Frankopana istaknuti kao kulturno-turističku rutu koja vodi kroz Hrvatsku do Bečkog Novog Mjesta gdje su Zrinski i Frankopan skončali svoje živote, a s Gradom Skradinom također će se povezati naša slavna prošlost obzirom da je upravo na tom području kolijevka ovih velikaških obitelji rekao je župan Posavec te čestitao Zrinskog gardi veliku obljetnicu.

Svečanosti je prisustvovao i Antonijo Brajković, gradonačelnik Grada Skradina, područja koje je kolijevka lozi Zrinskih, pa je predsjednik Zrinske garde Đuro Bel, gradonačelniku Skradina uručio pozivnicu za pristupanje Zrinskoj gardi Čakovec kao počasni član.

Gradonačelnik Brajković čestitao je postrojbi na 20 godina postojanja: „Zaista vas je prekrasno vidjeti u ovim odorama koje vas ističu kao istinske čuvare tradicije. Povijest je povezala naše krajeve s obzirom da Zrinski potječu iz skradinskog kraja“, rekao je Brajković, zahvalivši na pozivu u Zrinsku gardu. 

Voditelj svečanosti Dejan Buvač podsjetio je da je Zrinska garda svoj prvi nastup ostvarila u Prelogu 25. travnja 2003. godine. U umjetničkom dijelu programa nastupile su članice Ansambla Pučpuljike, čakovečki glazbenik Srećko Krištofić, područni vrtićki odjel Iskrice, Tihomir Benčić, Ana Labazan na violini te Dragutin Trstoglavec u osebujnoj izvedbi oproštajnog pisma Petra Zrinskog supruzi Ani Katarini Zrinskoj Drago moje serce.

Predsjednik udruge Zrinska garda Čakovec Đuro Bel govorio je o važnosti povijesne postrojbe i djelovanja udruge Zrinska garda u predstavljanju naše povijesne baštine Europi i svijetu. „Zahvaljujem ljudima koji su predano radili dva desetljeća na predstavljanju i čuvanju našeg povijesnog blaga. Bez povijesne postrojbe taj dio naše povijesti ne bi bio toliko prepoznatljiv kao ni sama udruga“, naglasio je Đuro Bel, a nadzapovjednik garde Alojzije Šestan osvrnuo se na vrijeme osnivanja povijesne postrojbe: „Međimurska županija osigurala je sredstva za prvu odoru koji je nosio prvi gardist i prvi zapovjednik Zrinske garde Mladen Obadić. Kasnije smo odore financirali Bernarda Cecelja i ja. Povijesna postrojba je ono što je prepoznatljivo u Zrinskoj gardi, o čemu svjedoči i  4000 nastupa tijekom 20 godina. Svima nama garda je u srcu i mi smo dio nje. Zahvaljujem i svim dosadašnjim predsjednicima udruge Zrinska garda Zlatku Bacingeru, Alojzu Sobočancu, Đuri Belu te Mihaelu Štebihu koji je svoje znanje i vještine akademskog kipara stavio na raspolaganje udruzi te izradio grb te biste Zrinskih.“

Sve prisutne u ime gradonačelnice Grada Čakovca Ljerke Cividini pozdravio je predsjednik Gradskog vijeća Josip Varga koji je kazao “Vaša povijesna postrojba, postala je dio čakovečkog kulturnog i turističkog identiteta, te glavna atrakcija na brojnim manifestacijama. Svako gostovanje i sudjelovanje u eventima širom Hrvatske koristite kako bi promovirali nasljeđe obitelji Zrinskih te time direktno pozitivno pridonosite promociji Čakovca, kao turističkog i kulturnog središta ovog dijela Hrvatske. Poznavajući vas, siguran sam da je sve ovo samo najava velikih stvari koje planirate u budućnosti te o kojima ćemo sigurno govoriti na obljetnicama koje slijede. Još jednom, čestitke u povodu 20. rođendana i hvala svim članovima udruge na svemu što čine za zajednicu”, rekao je Varga.

Svečanosti, koja je završila koncertom Klape Intrade, prisustvovali su zastupnica u Europskom parlamentu Sunčana Glavak, gradonačelnik Szigetvára Zoltán Varga, akademik Dragutin Feletar, predstavniciMatice hrvatske, Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja", načelnici općina te brojni drugi uzvanici iz političkog i kulturnog života Međimurja te prijateljske postrojbe iz Sigeta, Sigetske utvrde, te  Društvo ”Zrinski kadeti” iz Murakeresztúra.

O prigodi proslave obljetnice podijeljene su zahvalnice gardistima za 20 godina rada u povijesnoj postrojbi, a primili su ih: Orlando Kozjak, Goran Perčić, Neven Kraljić, Vanja Štebih, Franjo Kemec, Luka Požgaj, Mladen Tkalec, Nenad Štrek, Mario Vrbanec, Matija Perčić, Hrvoje Goričanec, Branimir Grabar, Nenad Pongrac, Karlo Siladi, Kristijan Kolarić, Nikola Štok, Marko Mlinarić, Antonio Šegović, Hrvoje Hranjec, Božidar Novak, Miroslav Horvat, Marijan Murković, Filip Šmit Josipović, Marinko Marciuš, Davor Bratković, Vlado Matić, Dragutin Trstoglavec, Marko Šafarić, Marko Kovačić, Mladen Obadić, te Katja Kolac u ime svog pokojnog oca Antuna Kolca, preminulog gardista.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content