Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Čestitka župana Međimurske županije Matije Posavca povodom Međunarodnog praznika rada

Datum objave: 1. svibnja 2023.

Stvorimo okruženje za povratak naših ljudi iz inozemstva

Drage Međimurke i Međimurci, drage radnice i radnici, svake godine u ovo doba, ususret Međunarodnom prazniku rada, osvrćemo se na povijest jedne borbe i ljudske težnje za pravednijim svijetom.

Od trenutka kada su radnici prvi puta organizirano podigli glas za svoja prava dijeli nas stoljeće, no borba za bolju budućnost zasnovana na radu i poštenoj naknadi za njega dočekala je i naše generacije. Pred nas je stavila izazov i zahtjev da učinimo sve kako bismo dosegnuli humano okruženje.  Da bismo naše današnje bitke dobili svako mora dati svoj doprinos.

Nezaposlenost u Međimurju više nije problem iz fokusa jer bilježimo trendove dobrih brojki, no s plaćama ljudi koji su ostali u svojoj domovini još uvijek u značajnom broju nije tako.

Ne smijemo zanemariti ni ljude koji su odradili desetljeća svog radnoga staža i otišli u mirovine koje nisu dovoljne za najosnovnije troškove života.

Sljedeća skupina - koju također nikako ne smijemo zaboraviti – su ljudi koji su svoje Međimurje, svoju domovinu morali napustiti te krenuti u tuđinu za boljom plaćom. Te ljude također moramo svrstati među imperative. U mnogočemu smo predvodnici, zašto ne bismo vjerovali da možemo stvoriti toliko snažnu gospodarsku oazu da u njoj ima mjesta i za naše ljude koji su odselili u strane zemlje?

Zato će Međimurska županija nastaviti intenzivno izdvajanje sredstava za razvoj i unaprjeđenje poduzetništva, osobito u području stvaranja proizvoda s dodanom vrijednošću, nastavit ćemo podržavati i osnaživati naše obrtnike nizom mjera, ali i  sinergijom s obrazovnim sustavom osiguravati kvalitetnu domaću radnu snagu za budućnost.

Međimurska županija čini 2,7 posto hrvatskog gospodarstva, a ostvaruje oko 5 posto ukupnog hrvatskog izvoza, što je podatak koji svjedoči o snazi baze na koju smo usredotočeni.

Svaku šansu koja nam se otvori u europskim razvojnim fondovima ili na bilo koji drugi način, iskoristit ćemo za jačanje našega gospodarstva. Naši poduzetnici znaju da ovo nisu puste riječi o čemu svjedoči i njihov odaziv na javne pozive Međimurske županije za dodjelu bespovratnih sredstava.

Imamo dobar vjetar u jedrima te nam preostaje da nastavimo kormilariti pravcem uspjeha.

Drage Međimurke i Međimurci, radnice i radnici, čestitam vam 1. svibnja, Međunarodni praznik rada i blagdan sv. Josipa radnika!

Župan

Matija Posavec, mag. ing.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content