Obilježena 20. obljetnica tragične pogibije policajca Željka Murka

Datum objave: 10. veljače 2023.

U Mihovljanu je danas obilježena obljetnica pogibije i gubitka djelatnika Policijske uprave međimurske Željka Murka. Odavanjem počasti na gradskom groblju i podno spomen-ploče na Društvenom domu u Mihovljanu te prigodnom komemoracijom, svi prisutni prisjetili su se nesretnog događaja kada je prije točno 20 godina na dužnosti prilikom potjere za pljačkašem banke u Nedelišću izgubio život. Obilježavanje je održano u organizaciji Mjesnog odbora Mihovljan, Grada Čakovca, Međimurske županije i Policijske uprave međimurske te uz IPA Međimurje Čakovec, UDVUR RH Međimurske županije i UDVDR Ogranak Mihovljan te DVD-a Mihovljan.

Uz sinove FranaFilipa i Renata, suprugu Kristijanu te majku Anu, Željka Murka prisjećaju se mnogobroji prijatelji i kolege, a svijeće u znak sjećanja kao i vijence, zapalilo je i položilo izaslanstvo Grada Čakovca predvođeno gradonačelnicom Ljerkom Cividini, Međimurske županije na čelu sa županom Matijom Posavcem, PU međimurske predvođeni načelnikom Ivanom Sokačem, članovi Mjesnog odbora Mihovljan ne čelu s predsjednikom Ivicom Novakom, Ministarstva unutarnjih poslova na čelu sa savjetnikom ministra dr. Josipom Mihaljevićem, predstavnik Ravnateljstva policije, pomoćnik načelnika Uprave za javni rad i sigurnost Stjepan Cavrić, predstavnici DVD Mihovljan te koordinacije braniteljskih udruga s područja Međimurja.

Lovorov vijenac postavljen je podno spomen-ploče u Mihovljanu, a molitvu je i na groblju i kod Društvenog doma predvodio gvardijan Franjevačkog samostana u Čakovcu fra Josip Grubišić.

Tijekom memorijalnog skupa okupljenima se obratio načelnik PU međimurske i naglasio kako moramo učiti na temeljima hrabrih i odlučnih ljudi koji su spremni dati svoj život za obranu svojih bljižnjih i svoje domovine. “Nadam se da policajci čije vrijeme tek dolaze u Murku i njegovoj hrabrosti vide svog vođu, da vide temelje koje je on postavio”, dodao je, a gradonačelnica naglasila da je možda proteklih 20 godina pomoglo da zaboravimo šok koji smo proživjeli ubojstvom policajca, no prošlo vrijeme nije ispunilo prazninu nastalu Željkovim ubojstvom. “To najbolje znaju Željkova djeca, supruga, majka. Koliko god smo se kao zajednica trudili pomoći njegovoj obitelji, oca, supruga i sina ništa ne može nadomjestiti. No, ono što mi vraća vjeru u ljude je to što ste vi, Željkova djeca izrasli u normalne mlade ljude. Bez obzira na svu pomoć koju ste dobili, vi i vaša majka uspjeli ste sami opstati kao obitelj. Vaš otac samo zbog toga bi na vas bio izuzetno ponosan. Okupili smo se kako bi se ponovno prisjetili na Željka Murka, ali i toga da je policijski posao težak i opasan. Unatoč svemu, vi, Željkovi kolege, obavljate ga savjesno i predano te vam na tome hvala. Bez vas, vašeg svakodnevnog angažmana, slučajeva poput ovog u kojem je ugašen mladi život bilo bi više, a sredina u kojoj živimo mnogo nesigurnija nego što je. Zahvaljujući vama danas živimo sa svojim obiteljima u sigurnoj zajednici”, zaključila je gradonačelnica Cividini.

Župan Posavec rekao je u svom govoru kako je 20 godina iznimno puno vremena, no unatoč tome na ovu se obljetnicu okuplja velik broj ljudi. “Iznimno mi je drago zbog toga, drago mi je da smo svi danas na okupu i nakon proteka vremena, jer dokazujemo da ni nakon dva desetljeća na Željka Murka nismo zaboravili. Kažu da čovjek dva puta umire, prvi puta kada ga fizički više nema, a drugi puta kada ga zaboravimo. Mi nismo zaboravili ni našeg policajca ni njegovu žrtvu, već ih se prisjećamo s velikim poštovanjem. Skupovima poput ovih čuvamo uspomenu na Željka koji je sinonim za sve hrabre polocajce koji su izgubili život radeći svoj posao”, naglasio je.

Savjetnik Mihaljević pozdravio je sve okupljene u ime ministra i glavnog ravnatelja policije. “Uvijek rado dolazim u ovaj kraj, gdje je lijepo vidjeti ovakav broj ljudi okupljenih kako bi podijelili sjećanje. Sjećanje na Željka Murka, sve policijske službenike, na sve vrijednosti koje nas vode kada se čuva red, cijeni rad i ističe hrabrost. Naši mladi najbolji su dokaz da se sav trud isplati, a posebno hvala želim uputiti ovoj sredini koja se brine da se okupimo te dokazujemo da ako je čovjek na prvom mjestu, tada je sve ostalo na svom mjestu“, rekao je Mihaljević.

Izvor: Grad Čakovec