Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

U Štrigovi se održava savjetovanje hrvatskih arhivista na temu digitalizacije

Datum objave: 26. listopada 2022.

„Digitalizacija“ je glavna tema 53. savjetovanja hrvatskih arhivista koje je danas otvoreno u Štrigovi i na kojem će arhivisti do 28. listopada razmatrati postupke nastajanja izvornog dokumentiranog gradiva u digitalnom obliku, kao i pretvorbu arhivskog gradiva koje je u fizičkom ili analognom obliku u digitalni oblik te o izazovima obavljanja arhivske djelatnosti koje pred njih stavlja digitalizacija.

Otvorenju skupa nazočili su župan Međimurske županije Matija Posavec, državni tajnik u Ministarstvu kulture i medija, Ivica Poljičak, ravnatelj Hrvatskog državnog arhiva u Zagrebu Dinko Čutura, predsjednica Hrvatskog arhivističkog društva Silvija Babić, ravnatelj državnog arhiva za Međimurje Jurica Cesar, načelnik Općine Štrigova Stanislav Rebernik te ravnatelji ostalih državnih arhiva iz Hrvatske i inozemstva.

„Državni arhiv za Međimurje jedini je arhiv u Hrvatskoj koji se ne nalazi u glavnom gradu županije, već u pitoresknom kraju gornjeg Međimurja, u Štrigovi. Ponosni smo što arhiv u Štrigovi već 15 godina osim sjećanja ljudi ovog kraja čuva i naš nacionalni identitet.“ rekao je ravnatelj Cesar.

Sudionike savjetovanja pozdravio je župan Međimurske županije Matija Posavec koji je istaknuo kako Međimurje obiluje kulturnim, turističkim i povijesnim bogatstvom te im poželio dobrodošlicu u kraj u kojem je rođen sveti Jeronim. „Svojim radom u arhivskoj djelatnosti dajete nemjerljiv doprinos očuvanju najraznovrsnijih zapisa kao svjedočanstva vremena, ljudi i njihovog djelovanja.“

Digitalizacija bitno mijenja, ubrzava i osuvremenjuje rad, ali zahtjeva i odgovarajuće tehničke uvjete, kvalitetnu mrežnu opremu, poštivanje mjera i standarda informacijske sigurnosti. Stoga se razvojem i uvođenjem novih tehnologija mijenja i rad u arhivima, umjesto dokumenata na papiru pojavljuju se elektronički dokumenti i baze podataka, a takva obrada i čuvanje traži i drugačiji pristup i vještine.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content