Čakovečki Dom sindikata osvijetljen ljubičasto povodom Međunarodnog dana epilepsije

Datum objave: 14. veljače 2022.

Drugog ponedjeljka u veljači obilježava se Međunarodni dan epilepsije, jedne od najčešćih neuroloških bolesti. U Međimurju je obilježen na inicijativu Županijske bolnice Čakovec i ravnatelja Igora Šegovića, a inicijativu je podržao župan Međimurske županije Matija Posavec.

Cilj obilježavanja je javnost pobliže upoznati s ovom bolešću. Hrvatski sabor je 2008. godine donio odluku da se ovoj bolesti posveti nacionalni dan, na dan sv. Valentina koji se smatra zaštitnikom oboljelih od epilepsije, a tim povodom mnogi gradovi diljem Hrvatske osvjetljavaju svoje znamenitosti ljubičasto. Čakovečki Dom sindikata povodom Međunarodnog dana epilepsije i Nacionalnog dana oboljelih od epilepsije prigodno je osvijetljen ljubičastom bojom koja simbolično poručuje da se osobe s epilepsijom ne trebaju osjećati usamljeno jer se ne razlikuju od drugih. U akciju su se uključili učenici 6.D razreda I. osnovne škole Čakovec,  gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini i pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Međimurske županije Sonja Tošić Grlač.

Riječ „epilepsija“ grčkog je podrijetla i znači napadaj, obuzetost. Epilepsija je jedna od najčešćih kroničnih neuroloških bolesti, a karakterizirana je ponavljanjem neprovociranih epileptičkih napadaja. Epileptički napad je klinička manifestacija prekomjernog, abnormalnog i hipersinkronog izbijanja kortikalnih neurona određene regije ili šireg područja mozga. Postoje različiti tipovi epileptičkih napadaja, a isto tako i različiti oblici epilepsije. Međunarodna klasifikacija epileptičkih napadaja i epilepsija podložna je promjenama, što je posljedica novih saznanja o toj bolesti.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije oko 50 milijuna ljudi širom svijeta ima epilepsiju. Procjenjuje se da 6 milijuna ljudi u Europi boluje od epilepsije, a svake se godine dijagnosticira 300000 novih slučajeva bolesti. U Hrvatskoj boluje oko 40000 ljudi.