-2.1 °C
1031.0 hPa
77 %

Skromno i dostojanstveno obilježen Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima

Datum objave: 23. kolovoza 2021.

U povodu Europskog dana sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima, župan Međimurske županije Matija Posavec i gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini odali su počast žrtvama nedemokratskih sustava 20. stoljeća paljenjem svijeća kod centralnog križa na čakovečkom groblju.
Totalitarni i autoritarni režimi kroz 20. stoljeće u Hrvatskoj i brojnim europskim zemljama doveli su do tragičnih stradanja, kršenja ljudskih prava i temeljnih sloboda te do progona i likvidacija političkih neistomišljenika. Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima – nacizma, fašizma i komunizma, u Republici Hrvatskoj obilježava se 23. kolovoza kao spomendan, a obilježavanjem ovoga dana Hrvatska se pridružila većini zemalja članica EU-a u kojima se potiče na promišljanje osjetljivih i kompleksnih pitanja zajedničke povijesti i njezina očuvanja kako bi sljedeće generacije mogle iz nje učiti i graditi suživot na temeljima demokracije i uvažavanja temeljnih prava.
Današnji datum obilježavamo u spomen na sve one koji su se suprotstavili vladavinama koje su kršila temeljna ljudska prava, a odavanjem počasti žrtvama obrazujemo buduće naraštaje o povijesnim činjenicama i gradimo društvo bez ideoloških i društvenih podjela.“, poručio je župan Posavec.
Na području Međimurja nalazi se nekoliko grobišta nedužnih žrtva, od Vratišinca, Kotoribe, Preloga, Štrigove, Ksajpe u Šenkovcu, a među najvećim grobištima je Sep u Gornjem Hrašćanu. „Grobišta ostaju kao spomen obilježja i znak upozorenja da se ovakve strašne patnje i stradanja više nikada ne ponove.“, istaknula je gradonačelnica Cividini.

Nikad veći broj programa povodom Noći muzeja u Međimurju, u manifestaciju se po prvi puta uključili Riznica Međimurja, Centar dr. Rudolf Steiner i Ekomuzej Međimurje malo
Kad se slože međimurske ruke – investicijom vrijednom 4 milijuna kuna u rekordnom roku rekonstruiran Odjel abdominalne i dječje kirurgije Županijske bolnice Čakovec na radost djelatnika te velikih i malih pacijenata
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 28. siječnja 2022. - Sutra od 9:00 sati cijepljenje bez najave u trijaži Županijske bolnice Čakovec i u Zavodu za javno zdravstvo Međimurske županije
Šef Misije Veleposlanstva Australije Andrea Biggi u radnom posjetu pohvalio potencijal Međimurja
27. siječnja – Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 27. siječnja 2022.
Međimurska županija podržava sve projekte s ciljem razvoja Donje Dubrave
Karatisti Karate kluba Globus među najboljima u svijetu
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 26. siječnja 2022.
Županijska bolnica Čakovec uspješna nastavna baza studentima medicine, župan Posavec – ovu priliku iskoristit ćemo da pokažemo kvalitetu zdravstvenog sustava u Međimurju i zadržimo liječnike u našoj županiji
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content