-2.1 °C
1031.0 hPa
77 %

Jedinstvena izložba infracrvene fotografije Josipa Horvata Majzeka otvorena u Čakovcu

Datum objave: 21. srpnja 2021.

Josip Horvat Majzek je biolog, fotograf i snimatelj prirode iz Čakovca koji je cijeli svoj život posvetio rodnom Međimurju. Ovaj vrsni stručnjak i prirodoslovac poznat je po nekoliko fascinantnih knjiga o prirodi, prije svega o dabru i vidri, ali i cijelom nizu izuzetnih fotografija kojih se ne bi postidjeli ni najbolji svjetski muzeji, izdavači i časopisi poput National Geographica.“ – riječi su poznatog hrvatskog prirodoslovca Gorana Šafareka kojima se osvrnuo na najnoviju izložbu fotografija Josipa Horvata Majzeka.
Izložba infracrvene fotografije pod nazivom: “ŽIVOT NOĆU NA IC FREKVENCIJI OD 940 nm“ prvi je takav autorov uradak na prostorima Republike Hrvatske. Do sada je ta izložba bila predstavljena na Dan planeta Zemlje na jednoj od najljepših šetnica u Međimurskoj županiji, “Šuderici“ u Goričanu te povodom Svjetskog dana zaštite okoliša u Nacionalnom parku Paklenica. Zgrada Scheier u Čakovcu novi je izložbeni prostor u kojem se izložba fotografija može razgledati od 20. srpnja do 26. kolovoza.
Autor se predstavlja sa 106 fotografija, što je svojevrsni rekord u Hrvatskoj, snimljenih tehnikom nevidljivom ljudskom oku. Sve fotografije ukomponirane su na 28 panoa u koje je uvršteno 16 vrsta sisavaca te 7 vrsta ptica.
Po prvi puta imamo priliku zaviriti u noćni život sisavaca i ptica, a poseban naglasak izložba stavlja na našeg najvećeg sisavca, jelena običnog (Cervus elaphus).“, pojasnio je autor izložbe Josip Horvat Majzek. Sav “materijal“ za ovu izložbu nastao je u Međimurskoj županiji, unutar Regionalnog parka Mura – Drava. Izložba fotografija popraćena je katalogom u kojem se nalazi osvrt Gorana Šafareka, a izložbu je otvorio župan Međimurske županije Matija Posavec.
Međimurje obiluje izuzetnim prirodnim vrijednostima na regionalnom, nacionalnom i europskom nivou. Naše livade, oranice, voćnjaci, područje uz rijeke prepoznati su kao vrijednosti preostale očuvane prirode te je prije 10 godina područje uz rijeke Muru i Dravu u Međimurskoj županiji i četiri nizvodne županije proglašeno Regionalnim parkom Mura-Drava. Drago mi je da upravo u godini kada obilježavamo ovu važnu obljetnicu svjedočimo jedinstvenoj izložbi Josipa Horvata Majzeka koji svojim dugogodišnjim radom nastoji otkriti, ali i sačuvati blaga međimurske prirode.“, poručio je župan Posavec.

Nikad veći broj programa povodom Noći muzeja u Međimurju, u manifestaciju se po prvi puta uključili Riznica Međimurja, Centar dr. Rudolf Steiner i Ekomuzej Međimurje malo
Kad se slože međimurske ruke – investicijom vrijednom 4 milijuna kuna u rekordnom roku rekonstruiran Odjel abdominalne i dječje kirurgije Županijske bolnice Čakovec na radost djelatnika te velikih i malih pacijenata
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 28. siječnja 2022. - Sutra od 9:00 sati cijepljenje bez najave u trijaži Županijske bolnice Čakovec i u Zavodu za javno zdravstvo Međimurske županije
Šef Misije Veleposlanstva Australije Andrea Biggi u radnom posjetu pohvalio potencijal Međimurja
27. siječnja – Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 27. siječnja 2022.
Međimurska županija podržava sve projekte s ciljem razvoja Donje Dubrave
Karatisti Karate kluba Globus među najboljima u svijetu
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 26. siječnja 2022.
Županijska bolnica Čakovec uspješna nastavna baza studentima medicine, župan Posavec – ovu priliku iskoristit ćemo da pokažemo kvalitetu zdravstvenog sustava u Međimurju i zadržimo liječnike u našoj županiji
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content