Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Obilježen spomendan Dan neovisnosti

Datum objave: 25. lipnja 2021.

Na današnji dan prije točno 30 godina, na zajedničkoj sjednici svih triju saborskih većina donesena je Ustavna odluka o suverenosti i samostalnosti Republike Hrvatske, čime je pokrenut postupak razdruživanja od ostalih jugoslavenskih republika te je Republika Hrvatska pokrenula postupak međunarodnog priznavanja.
Povodom spomendana Dana neovisnosti župan Međimurske županije Matija Posavec zajedno sa zamjenikom Josipom Grivcem, gradonačelnicom grada Čakovca Ljerkom Cividini te predstavnicima braniteljskih udruga s područja Međimurske županije Stjepanom Horvatom i Danicom Pongrac - Krhač odali su počast i zapalili svijeće kod Spomen obilježja smrtno stradalim i nestalim hrvatskim braniteljima Domovinskog rata Međimurske županije u Perivoju Zrinskih.
Na dan 25. lipnja 1991. godine, Republika Hrvatska stekla je kvalitete neovisne države i međunarodnopravni suverenitet, postala je pravno jednaka sa svim suverenim državama u svijetu. Na Dan neovisnosti prestao je važiti državnopravni sustav prijašnje države te je počela primjena zakona i propisa legalne i legitimne novostvorene državne vlasti Republike Hrvatske. Sabor je tu odluku donio na temelju volje hrvatskih građana iskazane na referendumu mjesec dana ranije.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content