Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Mađarski pomurski Hrvati uputili pomoć stradalima u potresu

Datum objave: 31. prosinca 2020.

U akciju prikupljanja pomoći za stradale u potresu na području Sisačko-moslavačke županije uključili su se i Hrvati s područja Republike Mađarske. Danas je u logistički centar Gradskog društva Crvenog križa Čakovec u dvorani MESAP stiglo 9 punih kombi vozila pomoći. Na području gradova Letenye i Nagykanisza  živi više od 10 tisuća ljudi hrvatskog podrijetla te su se vrlo rado priključili akciji. Zajedno sa okolnim naseljima sakupili su stvari u vrijednosti od oko 300.000 kuna te su ih danas dopremili u dvoranu MESAP-a gdje će Gradsko društvo Crvenog križa Čakovec pomoć usmjeriti na potresom zahvaćeno područje.
Delegaciju iz Mađarske predvodio je počasni konzul Republike Hrvatske u Nagykaniszi dr. Atila Kos, koji je uputio zahvalu Stjepanu Prosenjaku, predsjedniku Hrvatske samouprave Nagykanisze, i Förkošu Szilárdu, gradonačelniku Grada Letenye, jer su upravo zajedničkom koordinacijom uspjeli provesti ovu humanitarnu akciju te je naglasio kako akcija sakupljanja pomoći u „hrvatskim naseljima“ s druge strane Mure traje i dalje:  „Unatoč složenoj situaciji prelaska preko granice, naša želja za pomoći bila je veća. Ponosan sam na naše ljude koji su u jednom danu sakupili ovu donaciju hrane i potrepština koju smo danas dostavili. U ovakvim situacijama vidljivo je veliko srce malih ljudi.“
Župan Međimurske županije Matija Posavec, načelnik Stožera civilne zaštite Međimurske županije Josip Grivec te ravnatelj Gradskog društva Crvenog križa Čakovec Kristijan Valkaj zahvalili su na primljenoj donaciji: „Dirnuti smo ovom humanitarnom i toplom akcijom i veliko hvala na upućenoj pomoći. Pravi prijatelji uvijek se prepoznaju kad je najteže, a ovo je dokaz naše odlične suradnje s pomurskim Hrvatima, kao i snage našeg prijateljstva i dobrih odnosa.“

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content