Međimurje Europska regija sporta za 2022.
-1.0 °C
1028.0 hPa
71 %

Udruga oboljelih od celijakije sjeverozapadne Hrvatske predstavila slikovnicu kojom želi podržati i educirati djecu oboljelu od celijakije

Datum objave: 19. lipnja 2020.

Udruga oboljelih od celijakije sjeverozapadne Hrvatske izdala je slikovnicu „Patrik i prijatelji u potrazi za pekarnicom“ kojom želi informirati djecu i odrasle o celijakiji i senzibilizirati okolinu za ovu sve češću bolest. 
Celijakija je najčešća kronična gastroenterološka bolest, ali se o njoj premalo govori i premalo zna. Mnogi oboljelih ne znaju da su bolesni, a ako se bolest ne liječi mogu nastati ozbiljni zdravstveni problemi. S ciljem edukacije  i potpore oboljelima, prije sedam godina osnovana je Udruga oboljelih od celijakije sjeverozapadne Hrvatske sa sjedištem u Strahonincu. Udruga je aktivna tijekom cijele godine, a okosnica njezina rada je organizacija besplatnih radionica na kojima se u praksi može naučiti sve o pripremi bezglutenske hrane. 
Slikovnica „Patrik i prijatelji u potrazi za pekarnicom“ izdana je u okviru projekta „Celijakija – edukacija od malih nogu“ kojeg je osmislila i kojeg vodi predsjednica Udruge oboljelih od celijakije sjeverozapadne Hrvatske Marija Goričanec: „Ovom slikovnicom želimo potaknuti toleranciju na različitost kako bi djeca od najranije dobi prihvatila i poštovala jedni druge sa svim svojim osobitostima te kako bi uživali u međusobnim različitostima. Želimo djecu koja imaju celijakiju potaknuti na prihvaćanje slike o sebi.“
Djeca od najranije dobi doživljavaju svijet oko sebe i stječu iskustva. Hoće li iskustva biti pozitivna ili negativna ovisi o okolini, odnosno o stavovima značajnih osoba u njihovom životu.  Svrha slikovnice je  informirati djecu i odrasle o celijakiji te time senzibilizirati okolinu, stoga će među ostalim, služiti u vrtićima i školama kao edukativni materijal.
Ova slikovnica nije prvo tiskano izdanje Udruge kojim žele educirati o celijakiji. Prošle godine izdali su knjižicu s receptima za jednakopravnu prehranu djece s medicinski propisanom dijetom bez glutena, a izazova u kreiranju slikovnice „Patrik i prijatelji u potrazi za pekarnicom“ uhvatila se članica Udruge Karolina Blagović Perčić. Suzana Bernat bila je zadužena za tehničke detalje, dok je Sara Bernat zaslužna za predivne ilustracije i uređenje slikovnice. 
Predstavljanju je nazočio župan Međimurske županije Matija Posavec koji je pohvalio brojne aktivnosti članova Udruge i velik trud koji ulažu u edukaciju i senzibilizaciju o bolesti, posebice u edukaciju najmlađih koji su posebno osjetljiva skupina. Podršku projektu dali su pročelnica UO za zdravstvo i socijalnu skrb Međimurske županije Sonja Tošić-Grlač, kao i dr. Igor Šegović, specijalist pedijatar, koji je veliki prijatelj Udruge te sudjeluje u brojnim aktivnostima kroz edukacije i savjetovanje članova.

Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za subotu, 22. siječnja 2022. - Danas cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Javni poziv za uvid u spis predmeta - BORNA LULIĆ
Gospodarsko-socijalno vijeće Međimurske županije obilježava Dan socijalnog partnerstva
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 21. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
POZIVNI NATJEČAJ za podnošenje prijedloga za dodjelu Nagrade «Zrinski» Međimurske županije za 2021. godinu
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content