Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Održano Međimursko prošćenje u Zagrebu

Datum objave: 8. lipnja 2020.

Zavičajno društvo Međimurje u Zagrebu već više od 80 godina čuva i promovira tradiciju, običaje i kulturu Međimurske županije, a uspješno ga vode predsjednica Branka Prišlić i dopredsjednik Matija Kikelj koji nastavljaju povezivati i okupljati Međimurce svih generacija, a pritom svaki događaj prilagoditi trenutačnim izazovima.

Zavičajno društvo Međimurje i ove je godine, unatoč posebnim okolnostima nastalim uslijed pandemije virusom COVID-19 i potresom u Zagrebu, okupilo Međimurce i prijatelje međimurskog kraja u ovoj kulturno-vjerskoj manifestaciji. Iako je prijašnjih godina Međimursko prošćenje privlačilo značajnu pažnju u centru Grada Zagreba kulturno umjetničkim nastupima,  proizvodima, ljepotom nošnji folklornih društava i Zrinske garde kroz prikaz procesije mnogobrojnim turistima i stanovnicima Grada Zagreba. Također, kako se ove godine obilježava 1600 godina smrti Sv.Jeronima rođenog u Štrigovi, tako je središnji dio bila sveta misa u crkvi Sv. Jeronima, uz izravan prijenos HRT-a, koju je predvodio Bože Radoš, biskup Varaždinske biskupije. U sklopu mise pjevali su zbor Zagrebačkih liječnika pjevača kojem predsjeda dr. Mijo Bergovec, istaknuti član Zavičajnog Društva Međimurje, s dirigenticom Ivom Juras. Po završetku misnog slavlja prisutne je pjesmom međimurskom kraju približio Mirko Švenda Žiga s pjesmom „Međimurje kak si lepo zeleno“, a kasnije su svoj nastup imali Gabrijela Hrženjak, Filip Hozjak i pijanist Nikola Grabar uz prisutnost neizostavne Zrinske garde Čakovec.
Predsjednica Zavičajnog društva Međimurje u Zagrebu Branka Prišlić na samom kraju druženja kazala je: „Velika je čast i odgovornost očuvati 25 godina ove vjersko – kulturne manifestacije koje ima odjek i značaj za sve zagrebačke međimurce. Želja Društva je da Međimurje predstavimo u najljepšem svijetlu kroz promicanje vrijednosti međimurskog kraja te uključivanjem članova i istaknutih Međimuraca u razne oblike našeg djelovanja. Uz ovakve manifestacije i međimursku večerju, osnaživanjem i radom gospodarske diplomacije Društva i radom na poticanju razmjene iskustva i znanja naših članova želimo dati značajan doprinos razvoju Gradu Zagrebu u kojem živimo i djelujemo, ali zadržati čvrste veze sa našim Međimurjem.“
Dopredsjednik Zavičajnog društva Međimurje Matija Kikelj istaknuo je: „S ponosom gledamo na sve veći broj članova i ljudi koji se uključuju u rad Društva, te s nadom i veseljem očekujemo još više aktivnosti Društva na svim razima i područjima – kroz Međimurski gospodarski forum, stručno-akademsko djelovanje i  nastavak na povezivanju Zagrebačkih Međimuraca, a sve u cilju promocije i življenja vrijednosti Međimurskog kraja, dobrodošli ste svi!“
Župan Međimurske županije Matija Posavec tradicionalno je podržao ovogodišnje Međimursko prošćenje u Zagrebu te istaknuo kako u Zagrebu danas živi više od 40 tisuća naših Međimurki i Međimuraca koji su aktivni u promociji Međimurja te im zahvaljuje na tome. „Na događajima poput današnjeg kada naši Međimurci pokazuju bogatstvo svog zajedništva, identiteta, povijesti, kulture, a koji su ujedno najbolji ambasadori Međimurja, oni pokazuju jednu veliku obitelj na što sam osobito ponosan. Hvala Branki i Matiji i svima članicama i članovima Zavičajnog društva Međimurja u Zagrebu koji čuvaju našu tradiciju, a pritom okupljaju naše ljude u hvalevrijednom društvu poput ovoga.“
Međimursko prošćenje svojim su prisustvom upriličili uz međimurskog župana Matiju Posavca, također i Darko Horvat ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta RH, Dražen Srpak saborski zastupnik i gradonačelnik Murskog Središća, Ljubomir Kolarek gradonačelnik grada Preloga, Gordana Rusak izaslanica gradonačelnika Grada Zagreba Milana Bandića i zastupnica u Skupštini Grada Zagreba, Đuro Bel predsjednik Zrinske garde Čakovec, Alojzije Sobočanec, te ostali istaknuti Međimurci Karolina Juzbašić, Antun Mikec, Ivan Novak, Dušan Knezić, Vjeran Vrbanec, Zoran i Vladimir Andročec, Blanka Tkalčić, Vanja Ovčar, Vladimir Andročec, Ivan i Ivanka Rajković, Rebeka Mesarić Žabčić, Alan Mujezinović.
Po završetku mislog slavlja, prigodno druženje za uzvanike prošćenja upriličeno je u Međimurskom restoranu u Zagrebu, restoranu Tajer, uz domaćinstvo  Međimurca Dražena Ladića.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content