Uključite se u aktivnosti kojima Međimurska županija obilježava Europski tjedan sporta i Svjetski dan srca

Datum objave: 25. rujna 2019.

Zdravlje, dobre prehrambene navike i tjelesna aktivnost glavni su pokretači svih građana za ostvarivanje što bolje kvalitete života. Sve to objedinjuje se u projektu Europski tjedan sporta (23.-30. rujna 2019.) koji petu godinu za redom organizira Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije na inicijativu Europske komisije kao odgovor na loše statistike o tjelesnoj aktivnosti građana Europske unije.
Tijekom posljednjeg tjedna u rujnu, provođenjem velikog broja sportsko-edukativnih aktivnosti želi se građane svih dobnih skupina i tjelesnih mogućnosti potaknuti na aktivniji i zdraviji život, a pod motom „Budi heroj  srca“ istovremeno će se obilježiti Svjetski dan srca (29. rujna).
Brojna istraživanja pokazuju da je tjelesna neaktivnost u djece i mladih sve veća, a statistike pokazuju da najmanje dva sata dnevno provode pred ekranom i ne zadovoljavaju dnevne preporuke od sat vremena aktivnosti. Razlog je to zbog kojeg organiziramo ovakve događaje jer smo svjesni da je izuzetno važno motivirati mlade da se bave sportom, odnosno da pronađu tjelesnu aktivnost koja će im predstavljati užitak.“, poručila je voditeljica Djelatnosti za javno zdravstvo u ZZJZ Međimurske županije Renata Kutnjak Kiš, dr.med.
Središnje obilježavanje u petak, 27. rujna u 11 sati na Trgu Republike Čakovec
Program Europskog tjedna sporta predstavio je tajnik Zajednice sportskih udruga Čakovca i koordinator obilježavanja Tomica Jakopec istaknuvši središnje obilježavanje Europskog tjedna sporta koje će se održati u petak, 27. rujna 2019. godine u 11 sati na Trgu Republike u Čakovcu „BeACTIVE satom tjelesne i zdravstvene kulture na otvorenom“ i FlashMOVE plesnim događajem. Zajedničko zagrijavanje i sportske aktivnosti pripremili su treneri Gimnastičkog kluba Marijan Zadravec Macan iz Čakovca, a na događaju će sudjelovati djeca vrtićke dobi, učenici 7. I 8. razreda osnovnih i srednjih škola, studenti i članovi sportsko-rekreativnih udruga. Uz to, predstavit će se troje uspješnih međimurskih sportaša, a ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije prim. Marina Payerl-Pal, dr.med. pozvala je sve zainteresirane da prihvate izazov i pridruže aktivnostima te tako poboljšaju svoje zdravlje.
Svake godine u svijetu 18 milijuna ljudi umire od srčano-žilnih bolesti, u Hrvatskoj je to 23 500 umrlih, a podaci iz 2017. godine govore da je u Međimurskoj županiji od bolesti srca i krvnih žila umrlo 526 osoba što čini 40% ukupne smrtnosti. Povodom obilježavanja Svjetskog dana srce, učenici srednjih škola prolaznicima će dijeliti edukativne letke te poruke o zdravom načinu života, a priključit će im se i osobe s transplantiranim srcem. Cijeli događaj završit će FlashMOVE plesom svih sudionika na zajedničku koreografiju, a u sva događanja uključit će se i Stručni aktiv profesora tjelesne i zdravstvene kulture i Školski preventivni programi osnovnih i srednjih škola Međimurske županije.
Jedan od organizatora događaja je i Međimurska županija, a ovo je druga godina za redom da Informacijski centar EUROPE DIRECT Čakovec sudjeluje u organizaciji. Župan Međimurske županije Matija Posavec naglasio je da je obilježavanje Europskog tjedna kretanja dobar primjer sinergije institucija i udruga koje zajedno sudjeluju u organizaciji te zahvaljujući svojim djelovanjem potiču građane da se sve više bave sportom. „U odnosu na prijašnje godine, vidimo da sve više ljudi u Međimurju trči, biciklira ili se bavi nekim drugim sportom. S obzirom na to da je Hrvatska na posljednjem mjestu u  Europskoj uniji po izdvajanjima za sport i rekreaciju, Međimurska županija se trudi biti primjer dobre prakse i u ovom području te smo kao županija na drugoj poziciji po udjelu izdvajanja za sportske aktivnosti. Gradimo sportske dvorane, biciklističke staze, ali osim infrastrukture moramo mijenjati svijest ljudi da je sport nužan za našu dobrobit.“, zaključio je župan Posavec.
Sport i tjelesna aktivnost pridonose dobrobiti građana te stoga pozivamo sve zainteresirane da se uključe u Europski tjedan sporta i poboljšaju svoje zdravlje, osjećaju se bolje i postanu aktivni građani Europe.