Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Prvi dan nove nastavne godine u Međimurskoj županiji

Datum objave: 9. rujna 2019.

Župan Posavec: „Često ćete čuti, kada je riječ o obrazovanju, da je Međimurska županija prva, jedina ili ima najbolje rezultate“

Za svakoga od 13.074 učenica i učenika koji su na prvi dan nastave u školskoj godini 2019./2020. sjeli u školske klupe, Međimurska županija osigurala je uvjete za obrazovanje na najvišoj razini. Međimurska županija ulaže u sve segmente obrazovanja koji su definirani kao apsolutni prioritet. Za sve učenike osiguran je besplatni prijevoz, po čemu je naša županija jedinstvena u Hrvatskoj. Osigurani su osobni asistenti za učenike s teškoćama u razvoju, kao i besplatna školska prehrana za djecu u riziku od siromaštva, produženi boravak ili smještaj u učeničkom domu za sve one kojima je to potrebno. Nastavlja se provedba brojnih projekata unutar kojih se dodatno potiče rad darovitih učenika, a pored Centra izvrsnosti informatike i STEM centra, u planu je i skoro osnivanje Centra izvrsnosti iz biologije, kemije, fizike i matematike. Mnoge škole već su prošle proces energetske obnove, dok nastavak radova tek predstoji u drugom krugu projekata.
Konferenciju za medije otvorio je župan Međimurske županije Matija Posavec koji je istaknuo kako se u Međimurju u nekom obliku obrazovanju nalazi gotovo 16 tisuća stanovnika. U proteklih godinu dana pripremali smo sve uvjete za početak nove školske godine te svake godine želimo biti bolji u stvaranju boljih uvjeta za obrazovanje. Desetak škola je obnovljeno, izgrađene su 4 školske sportske dvorane, gradimo dva istraživačka centra, svi naši osnovnoškolci imaju besplatne udžbenike, a srednjoškolci prijevoz i to je model kojeg razvijamo već posljednjih 6 godina. Provodimo niz programa, otvaramo centre izvrsnosti i znanja te smo jedina županija koja nema ni jednu školu bez upisanog prvašića. Ove godine imamo više upisanih učenica i učenika u prvim razredima osnovne i srednje škole i po tome smo, uz grad Zagreb, jedini u Hrvatskoj. Ulaganje u obrazovanje na razini godine je 300 milijuna kuna, a upravo to nam daje nadu u bolju budućnost jer bolje obrazovanje je  bolja Hrvatska.“, kazao je župan Posavec te dodao kako se u međimurskim školama nudi 70 različitih obrazovnih programa, a velik izazov će biti kurikularna reforma koja ove godine ulazi u sve škole. „Više od polovice svih osnovnih škola radi u jednosmjenskoj nastavi - 13 od 25 matičnih škola te 17 od 26 područnih škola.“
Od školske godine 2019./2020. nude se i novi programi u srednjim školama. U Ekonomskoj i trgovačkoj školi Čakovec novi je program komercijalista za sportaše, Gimnazija nudi smjer prirodoslovne gimnazije, a Tehnička škola ima novitet u vidu prirodoslovno-matematičke gimnazije. Gospodarska škola Čakovec ove je godine upisala agrotehničare, a nudi i dva nova programa – modni tehničar i tehničar modelara obuće i kožne galanterije. Graditeljska škola Čakovec u dualnom sustavu obrazovanja ponudila je obrazovanje za novo zanimanje soboslikar ličilac dekorater.
Konferencija za medije povodom prvog dana školske godine 2019./2020. održana je u Gimnaziji Josipa Slavenskog Čakovec, školi koja se zahvaljujući uspjesima svojih učenika i kvalitetnom radu njihovih profesora može svrstati u sam državni vrh. Ravnateljica Sandra Breka Ovčar istaknula je kako Gimnaziju ove godine pohađa 640 učenika, od čega je 156 učenika prvih razreda. „Prije 5 godina bitno smo proširili svoje prostorne kapacitete i stekli uvjet da 75% učenika bude u jednoj smjeni. Dogradnjom koju je omogućila i Međimurska županija, stekli smo uvjete za provođenje velikog broja fakultativnih programa izvannastavnih aktivnosti, a to sve pridonosi kvaliteti naše ponude i ispunjavanju želja, ambicija i zahtjeva koje imaju naši učenici, što posljedično nosi i vidljive rezultate. S velikim ponosom i veseljem mogu najaviti da smo opremili novi prostor u kojem će se odvijati nastava prirodoslovlja, što će biti vezano na cijelu priču Centra izvrsnosti koji pokrećemo od jeseni. Ovom prilikom pozivam gimnazijalce, ali i učenike ostalih škola da nam se priključe.“
U prošloj školskoj godini Međimurska županija imala je najviše sudionika na domaćim i međunarodnim natjecanjima te olimpijadama, ali i čak 30 državnih prvaka što je najveći poticaj da se ulaganja u obrazovanje nastave i tijekom ove godine. Pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport Blaženka Novak poželjela je uspješnu nastavu godinu te naglasila da će Međimurska županija i nadalje činiti sve kako bi osigurala što bolje uvjete za rad profesorima i učenicima.
„Oni koji po prvi puta koriste prijevoz, u školama moraju podići potvrde i donijeti ih na blagajnu Autobusnog kolodvora u Čakovcu. Molim roditelje i učenike da prate obavijesti na našem webu, budući da će se iskaznice već moći podići kroz nekoliko dana, s time da fotografije nisu potrebne.“, kazao je voditelj Prometnog ureda „M grupe“ Davor Tkalec te dodao kako je prijevoz učenika prvog dana nastave prošao uredno i na vrijeme, dok se voditeljica Odsjeka za sigurnost cestovnog prometa PU međimurske Alenka Hošnjak osvrnula na akciju „Poštujte naše znakove“ usmjerenu na zaštitu djece u prometu. "U sklopu akcije za sve učenike prvih razreda provest će se predavanje, podijeliti promidžbeni materijali o sigurnosti prometa, a za učenike čakovečkih škola pripremili smo akciju koja će se održati 16. rujna na Trgu Republike gdje će uz druženje i predavanja, učenici biti educirani o sigurnom kretanju u prometu. Mnogim zajedničkim aktivnostima i projektima nastojimo doprinijeti većoj sigurnosti djece u prometu.", kazala je.
Konferenciji za medije nazočili su i predsjednik Skupštine Međimurske županije Mladen Novak, zamjenici župana Sandra Herman i Josip Grivec, svi ravnatelji srednjih škola, županijski pročelnici, učenici i profesori Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec.
Prezentacija sa konferecije za medije (pdf)


 
 

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content