Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

29. Međunarodni simpozij laringektomiranih osoba održan u Čakovcu povodom blagdana sv. Blaža

Datum objave: 3. veljače 2019.

U povodu obilježavanja blagdana svetog Blaža 3. veljače, zaštitnika grla i oboljelih od bolesti grla, Hrvatska zajednica laringektomiranih osoba u suradnji sa Županijskom ligom protiv raka Čakovec, Zavodom za javno zdravstvo Međimurske županije te Odjelom za otolaringologiju Županijske bolnice Čakovec organizirala je 29. Međunarodni simpozij laringektomiranih osoba koji se održao u Čakovcu od 1. do 3. veljače.
Prije 45 godina osnovana je udruga posvećena govornoj rehabilitaciji, a s vremenom su diljem Hrvatske osnovani i  klubovi laringektomiranih koji danas okupljaju velik broj članova, kako je istaknuo predsjednik Hrvatske zajednice laringektomiranih prim. Miloš Manestar, dr. med. Hrvatska zajednica laringektomiranih okuplja 11 klubova širom Hrvatske čiji su članovi osobe koje su operacijom, uglavnom zbog raka grla, izgubile svoj prirodan način govora. Jedan od okupljenih klubova je Klub laringektomiranih Međimurske županije, osnovan 1998. godine kao prvi klub oboljelih nastao u okrilju Županijske lige protiv raka Čakovec, ujedno i prvi županijski klub laringektomiranih u Republici Hrvatskoj. Povodom obilježavanja 20 godina rada, tradicionalni simpozij laringektomiranih održan je upravo u Čakovcu. "U dvadeset godina rada kroz Klub je prošlo stotinjak laringektomiranih osoba kojima smo se trudili učini život što kvalitetnijim organizirajući govorne rehabilitacije, edukacije i druženja.", istaknula je stručna suradnica Kluba dr. med. Renata Kutnjak Kiš.  Simpozij je bio prilika za podjelu priznanja koja su dodijeljena pojedincima i institucijama koje su obilježile dvadesetogodišnji rad Kluba laringektomiranih MŽ i Županijske lige protiv raka Čakovec, a odana je i počast nedavno preminulom predsjedniku Kluba Dragutinu Kameniću.
Središnji dio simpozija započeo je u subotu, 2. veljače 2019. godine, blagoslovom grla i svetom misom koju je predvodio varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak. Svečanom otvorenju simpozija prisustvovala je zamjenica župana Međimurske županije Sandra Herman koja je izrazila ponos i pohvalila liječnike, medicinske sestre i medicinsko osoblje, ali i volontere koji nesebično ulažu sebe u rad Kluba i Županijske lige protiv raka. Otvorenju simpozija nazočili su pročelnik za društvene djelatnosti Grada Čakovca David Vugrinec, predsjednik Hrvatske lige protiv raka prof. dr. Damir Eljuga, ispred Hrvatske liječničke komore prof. dr. sc. Davor Vagić, predsjednik Hrvatskog društva za tumore glave i vrata prof. dr. Drago Prgomet, predsjednik Hrvatskog društva za otolaringologiju i kirurgiju glave i vrata doc. Mario Bilić, predsjednik Županijske lige protiv raka Čakovec primarius Hussein Saghir, dr. med., ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije prim. Marina Payerl Pal, dr. med. uz stotinjak sudionika simpozija. Vokalna skupina Hrvatske komore medicinskih sestara - Podružnica Međimurske županije, Zbor laringektomiranih osoba Čakovec i Zbog „Optimisti“ Zagreb uz pratnju KUD-a Belica raspjevali su okupljene sudionike, a nakon službenog djela uslijedio je stručni dio simpozija tijekom kojeg su održana predavanja na temu Dijagnostika, liječenje i rehabilitacija laringektomiranih osoba.
Dopredsjednica Hrvatske zajednice laringektomiranih osoba mr. sc. Tamara Živković Ivanović, zaključila je kako su ovakva okupljanja važna jer podižu kvalitetu života laringektomiranih te pomažu osvijestiti širu društvenu javnost o problemima i načinu života osoba bez grla.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content