Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

U Međimurju o nacionalnom inovativnom konceptu PoC7

Datum objave: 7. prosinca 2018.

Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO) u multimedijalnoj dvorani Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje – TICM, predstavilo je  Program provjere inovativnog koncepta PoC7 i uvod u ostale programe podrške inovacijsko procesu. Cilj inovacijskog programa PoC (akronim engleskog naziva Proof of Concept) je dati podršku inovacijama u ranoj fazi kroz sufinanciranje provjere inovativnog koncepta kroz izradu funkcionalnog prototipa i demonstraciju tehničke izvedivosti. Na taj način je poduzetnicima omogućeno financiranje aktivnosti u početnoj fazi razvoja novih proizvoda i usluga čime se usmjerava daljnji razvoj i smanjuje rizik investicije. Program izravno utječe na povećanje broja inovativnih proizvoda i usluga te stvaranje na znanju utemeljenih poduzeća.
Do sad je provedeno ukupno šest krugova POC programa kroz koje su financirane desetine vrhunskih inovacijskih projekata iz kojih su se razvila mnoga uspješna poduzeća i proizvodi prepoznati na svjetskoj razini.
Predsjednik Uprave HAMAG-BICRO,  Vjeran Vrbanec, naglasio je kako HAMAG-BICRO provodi financiranje u iznosu od 800 milijuna kuna za 230 inovativnih projekata čija ukupna vrijednost iznosi 1,7 milijardi kuna. U idućih pola godine očekuje se otvaranje tri nova poziva iz Strukturnih fondova u vrijednosti preko milijardu kuna.“
Župan međimurske županije Matija Posavec, u pozdravnom je govoru istaknuo kako izražava zadovoljstvo što se u javnom i gospodarskom prostoru Hrvatske sve više koristi riječ „inovacije“. „Hrvatska ima mnogo potencijala, inovatore, ideje i viziju no ipak smo, nažalost, ispod 50 % europskog prosjeka. Zato svako nastojanje institucija, svaki trenutak gdje nešto možemo napraviti je višestruko koristan za Hrvatsku jer su inovacije neminovna budućnost.“
Tehnološko-inovacijski centar Međimurje (TICM) je uključen u provedbu PoC programa od samog početka 2010. godine kad je postao jedan od prva četiri prepoznata centra. U dosadašnjih šest krugova POC programa financirana su 22 projekta ukupne vrijednosti veće od 8 milijuna kuna u kojima je TICM bio prepoznati centar. U sedmom krugu odobreno je dodatnih pet projekata u kojima je TICM bio prepoznati centar ukupne vrijednosti veće od 2,6 milijuna kuna. Najvažnija uloga prepoznatih centara je u pružanju savjetodavne pomoći natjecateljima pri razradi projektne prijave i praćenju provedbe projekta.
Direktorica Svjetske banke za Hrvatsku i Sloveniju Arabela Sena Aprahimiam te Ivana Pavlović načelnica Sektora za znanstveni sustav i tehnološki razvoj, podržale su spomenute ideje  te pohvalile program provjere inovativnog koncepta PoC7 i uvod u ostale programe podrške inovacijsko procesu.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content