Međimurje Europska regija sporta za 2022.
1.5 °C
1037.0 hPa
55 %

Gospodarska škola Čakovec otvorila pogon za izradu soka

Datum objave: 21. studenoga 2018.

Gospodarska škola Čakovec u svom je poljoprivrednom gospodarstvu u Mihovljanu pustila u rad pogon za proizvodnju soka vrijedan 584.030,25 kuna. Time je postala prva škola u Hrvatskoj koja je uspjela nabaviti takvu vrstu pogona koji se sastoji od uređaja za mljevenje i prešanje voća, tankova, pasterizatora i punilice.
Pogon za proizvodnju soka koristit će se u nastavi poljoprivrednih smjerova gdje će učenici pod vodstvom stručnih nastavnika proizvoditi sok od različitih vrsta voća. Na poljoprivrednom gospodarstvu Gospodarske škole uzgajaju se različite poljoprivredne kulture, od čega je veliki dio uzgoj voća, prvenstveno jabuka kojih ima gotovo 600 stabala.
Voće koje učenici uzgoje i uberu koristiti će se i u novom pogonu, kako je rekao ravnatelj Gospodarske škole Renato Vinko te dodao: „Uspijevamo kroz različite projekte privući europska sredstva i uložiti ih u ljude, opremu i u poboljšanje kvalitete nastave. Dobivamo zaokruženi proces u kojem omogućavamo učenicima da steknu znanja od same ideje do gotovog proizvoda.
Sredstva za pogon u iznosu od 465.724,37 kuna osigurana su preko natječaja Ministarstva poljoprivrede s ciljem osuvremenjavanja opreme u školama koje imaju poljoprivredna zanimanja, a dio troškova pokrila je  škola iz vlastitih sredstava. Uz popratne radove cjelokupna investicija vrijedna je oko 650.000 kuna.
Svečanom otvaranju pogona za proizvodnju soka prisustvovali su nastavnici i učenici Gospodarske škole Čakovec koji su prezentirali sami proizvodni proces. Pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport Branko Sušec istaknuo je kako je ovo velik iskorak u obrazovanju za poljoprivredna zanimanja, budući da će učenici praktičnom nastavom dobiti znanja u proizvodnji i preradi voća te će biti još konkurentniji na tržištu rada nakon završetka školovanja.
Župan Međimurske županije Matija Posavec rekao je da je ovo je velik dan za međimursko obrazovanje jer su prednosti koje dobivamo otvaranjem pogona višestruke: „Međimurje je županija u kojoj se uzgaja najviše jabuka u Hrvatskoj. Nabavom uređaja, škola pruža konkretna znanja učenicima kojima se podiže kvaliteta nastave, a dobivamo ekološke i zdrave proizvode. Gospodarska škola prati sve trendove u obrazovanju, prvi su u povlačenju sredstava iz Europske unije i međunarodnim projektima te ovakav način rada smatram budućnošću obrazovanja. Drago mi je što tome svjedočimo upravo u Međimurju “.
Uz proizvodnju soka, škola u svom vlasništvu ima i sušare koje omogućuju učenicima proizvodnju čipsa od jabuke i voćnih čajeva te  vinski podrum u kojemu se učenici obrazuju za proizvodnju vina. Suvremena tehnologija i znanja koriste se u nastavni za zanimanja poljoprivrednih tehničara – opći smjer i poljoprivrednih gospodarstvenika.

U organizaciji HVIDR-e Jug Čakovec održana promocija knjige o Domovinskom ratu generala Ademija
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za ponedjeljak, 24. siječnja 2022. - Danas u Međimurju oporavljeno 219 osoba
JAVNI POZIV za podnošenje prijedloga za izbor članova Antikorupcijskog povjerenstva Međimurske županije
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za nedjelju, 23. siječnja 2022. - Tijekom vikenda cijepljeno 485 osoba
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za subotu, 22. siječnja 2022. - Danas cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Javni poziv za uvid u spis predmeta - BORNA LULIĆ
Gospodarsko-socijalno vijeće Međimurske županije obilježava Dan socijalnog partnerstva
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 21. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content