Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Ministrica gospodarstva upoznala razvoj Tehnološko – inovacijskog centra Međimurje

Datum objave: 6. rujna 2017.

U službenom posjetu Međimurskoj županiji danas boravi potpredsjednica Vlade RH i ministrica gospodarstva, poduzetništva i obrta Martina Dalić koja je svoj boravak započela uz svoje domaćine, župana Međimurske županije Matije Posavca i direktora Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje Ivana Plačka, obilaskom 12 milijuna kuna vrijedne investicije u tamošnjem kompleksu bivše Vojarne. Naime Međimurju je iz resornog ministarstva odobreno upravo toliko bespovratnih sredstava, za ulaganje u proširenje poduzetničke poslovne infrastrukture u Centru znanja. Samim time današnjih 28 inkubiranih tvrtki s više od 70 zaposlenika, uskoro će postati 50 s dvostruko više zaposlenih tijekom faza razvoja. Ulaganjem će se poslovni inkubator Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje proširiti za dodatnih 1000 m2 na ukupno 3.700 m2 vrhunski opremljenih uredskih prostora, učionica, konferencijskih dvorana i pratećih sadržaja. To je samo jedna od vrijednost koju je prepoznalo Ministarstvo gospodarstva i procijenilo kako se svako ulaganje u međimursko gospodarstvo višestruko isplati.
Čestitam vam na onome što radite u obrazovanju, posebice na radu s djecom na području tehnologije i informatike, važno ih je pratiti i podupirati u razvoju tehnologije i samog gospodarstva“, rekla je potpredsjednica Vlade netom nakon obilaska informatičke učionice, koju koriste jedni od uspješnijih mladih informatičara u zemlji. „Povod zbog kojeg sam danas ovdje jesu europska bespovratna sredstava koja su dostupna i poduzetnicima i jedinicama lokalne samouprave za izgradnju objekata koji pomažu pokretanju poduzetničke aktivnosti, također donose konkurentnost poduzeća i pridonose smanjivanju troškova. Omogućavaju jačanje investicija, u opremu, omogućavaju kapitalnih investicija,  a time olakšavaju poduzećima da upravljaju drugim troškovima, uključujući i plaće“, naglasila je Dalić i dodala kako su prijave na neke natječaje već u tijeku, te kako će se do kraja godine otvoriti i četiri nova kao direktno ulaganje u poduzetnike, za njihovu pripremu za izlazak na strana tržišta, jačanje moći uz nova zapošljavanje, poticanje inovativnosti i kao potpora ulaganju u kapital. „Potpredsjednici Vlade prezentirali smo projekt revitalizacije bivših vojnih objekata i vojnog poligona, za koji smo i prije nekoliko dana dobili bespovratna sredstva. Moći ćemo inkubirati novih 20-ak tvrtki u prostorima TICM-a, očekuju nas i nova zapošljavanja i vjerujem da je to jedna snažna poruka prema samom gospodarstvu. Dodatno 15 milijuna kuna ulaže se u Poduzetnički centar u Prelogu, dakle to je samo u ovom natječaju 27 milijuna bespovratnih europskih sredstava za Međimurje“, rekao je pritom međimurski župan i dodao kako je priliku iskoristio, kao i sa svakim dužnosnikom, ministrom, premijerom i predsjednicom, da progovori o problemu niskog prosjeka plaće u Međimurju
„Čak i ne samo u Međimurju, već na sjeveru Hrvatske i dao sam na radnom sastanku konkretne argumente i prijedloge, a jedan od tih je da se one poduzetnike koji su u tekstilnoj ili obućarskoj industriji oslobodi dijela doprinosa i da se taj dio usmjeri u neto plaću. To je onaj konkretan primjer i konkretan prijedlog koji je danas dobila i ministrica gospodarstva, tražit ćemo naravno njezino očitovanje oko te teme“, jasan je bio Posavec. Govoreći o minimalnoj plaći ministrica je naglasila kako je početkom godine podignuta minimalna plaća u iznosu od oko 150 kuna, a isto se dogodilo u vrijeme porezne reforme i snižavanja poreznog opterećenja. „Pitanje odlaska ljudi zbog traženja veće plaće je problem kojeg smo svjesni i problem u čijem su pravcu usmjerene sve aktivnosti i to na način da jačamo gospodarstvo i snagu ekonomije da poduzeća imaju više posla, čime će biti sigurnija da će ostvarivati prihode. Mislim da ćemo u kratkom roku morati nastaviti i s mjerama kako bi se nadomjestio trenutni nedostatak radne snage, sa snažnijim rastom i gospodarstvom koji će zasigurno donijeti i veće plaće što po statistici vidimo, vjerujem da će se dio ljudi koji je otišao za boljim plaćama vratiti“, objasnila je ministrica. 
Međimurje ima spremne projekte i kvalitetne stručne službe
Dotakli su se tema i daljnjeg ulaganja u infrastrukturu kroz europska i nacionalna sredstva gdje se Međimurje već nebrojeno puta pokazalo kao županija koja po glavi stanovnika povlači najveći dio sredstava. „U ovome trenutku, osim ovog novog kata koji dižemo u TICM-u, gradimo i Studentski dom koji će na proljeće biti gotov i stavljen u funkciju, smjesti ćemo još neke institucije i naravno ono na čemu radimo s Gradom Čakovcem je daljnje ulaganje u nastavak razvoja infrastrukture na prostoru bivšeg vojnog poligona, isparcelizirat ćemo taj dio i pripremiti ga za daljnja ulaganja i investiciju te nuditi kao jednu novu atraktivnu gospodarsku zonu“, dodao je župan te naglasio kako je uvjeren kako će ovakvih natječaja biti sve više, što je za Međimurje odlična vijest jer imamo spremne projekte, kvalitetne stručne službe i agencije, koje žele zajedno s lokalnom i regionalnom samoupravom zadržati naše mlade i kvalitetne kadrove, ali i pomoći onima koji kreću u proces osnivanja tvrtki kako bi imali šansu za uspjeh i na hrvatskom i na europskom tržištu.
Spomenimo kako su radnom sastanku uz ministricu i župana prisustvovali njegovi zamjenici Sandra Herman i Josip Grivec, predsjednik Uprave Hamag – Bicro Vjeran Vrbanec, saborski zastupnici Darko Horvat i Stjepan Kovač, gradonačelnik Čakovca, zatim predsjednik Skupštine Međimurske županije Mladen Novak s potpredsjednikom Dragutinom Glavinom, gradonačelnik Grada Preloga Ljubomir Kolarek, gradonačelnik Murskog Središća Dražen Srpak, direktorica Regionalne razvojne agencije Međimurje REDEA-e Sandra Polanec – Marinović, dekanica Međimurskog veleučilišta Nevenka Breslauer, privremeni pročelnik Upravnog odjela za poslove župana Međimurske županije Goran Gotal te pročelnik Upravnog odjela za gospodarske djelatnosti Međimurske županije Darko Radanović. Nakon obilaska TICM-a, potpredsjednica Vlade RH posjetila je tvrtke Bernarda, Šestan – Busch i Pana, te se uputila u posjet Prelogu i Murskom Središću.
[ngg_images source="galleries" container_ids="1179" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails"] 

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content