Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

17. Festival krumpira u Belici: „Kalamper, kalamper, kupite kalamper zamotan vu paper ...“

Datum objave: 28. kolovoza 2017.

Himnom Lijepom našom u izvedbi Limene glazbe Belica, ali i beličkom himnom posvećenom krumpiru u izvedbi KUD-a Belica, naziva „Kalamper“, već je tradicionalno otvoren ovogodišnji Festival krumpira. I ovaj 17. po redu u organizaciji Općine Belica i Udruge međimurskih proizvođača merkantilnog krumpira, bio je poljoprivredno, gastronomsko, turističkog karaktera te na jednom od mjestu okupio velik dio mještana općine, ali i mnoge goste iz  svih dijelova zemlje i susjednih zemalja. Održavanjem festivala, proslavljen je i spomenik krumpiru, što su svojim dolaskom pozdravili državna tajnica u Ministarstvu poljoprivrede Marija Vučković, župan Međimurske županije Matija Posavec sa zamjenicom Sandrom Herman, varaždinski župan Radimir Čačić i Ugo Tojić, voditelj tima za brendiranje međimurskog krumpira, uz domaćine načelnika Belice Zvonimira Taradija i predsjednika Udruge međimurskih proizvođača merkantilnog krumpira Damira Mesarića. Nakon što je 1999. godine osnovana Udruga međimurskih proizvođača merkantilnog krumpira, već 2001. krenula je s održavanjem ove danas već tradicionalne manifestacije na koju je ponosno cijelo Međimurje. „Nakon uspješne prošle godine, dogodile su se nepogode mraza, tuče i velike suše, prirodne nepogode koje su smanjile urod. Nas uništavaju niske otkupne cijene, nekontrolirani uvoz i nepoštena trgovina. Naša udruga se bori protiv takvog rada“, rekao je predsjednik Udruge i pohvalio rad čelnih ljudi resornog ministarstva. „Već smo odavno pokazali da se želimo ozbiljno baviti proizvodnjom krumpira i da tražimo podršku svih relevantnih institucija, Međimurska županije uvijek nam je podrška, sada isto tražimo i od ministarstva, trebamo pomoć i sredstva EU fondova. Za poljoprivredu smo ove godine izdvojili oko 350 tisuća kuna, prateći potrebe naših poljoprivrednika“, naglasio je općinski načelnik i dodao kako Europa od naših poljoprivrednika može puno naučiti, ne trebamo mi učiti od drugih.
Međimurci proizvode 70% hrvatskih potreba za krumpirom
Ovogodišnja manifestacija održana je uz pokroviteljstvo Ministarstva poljoprivrede, Međimurske županije i Turističke zajednice Međimurske županije, redom prijatelja Općine i Udruge, te partnera na mnogim projektima koji se danas provode očuvanju i zaštiti našeg krumpira. „Danas se u Međimurju krumpir uzgaja na oko 2500 hektara, od čega više od 40 % na području općine Belica. Na navedenim površinama proizvedemo oko 60.000 tona krumpira, što je dostatno za oko 70% potreba hrvatskih potrošača. Posebno smo ponosni što smo samo korak do nacionalne zaštite geografskog porijekla za „Belički kalamper“ iza čega stoji višegodišnji trud i angažman velikog broja proizvođača i stručnjaka, a posebice pojedinih članova Udruge međimurskih proizvođača merkantilnog krumpira, na čemu svima čestitam i zahvaljujem“, rekao je međimurski župan i dodao kako se zbog ovih konkretnih brojki moraju zaštiti naši proizvođači, jer nema potrebe za uvozom. Pritom je naglasio kako je osim na Festival posebno ponosan i na činjenicu kako je prošlo punih 10 godina otkada se podigao spomenik krumpiru, prvi takve vrste u svijetu. Kako je ovo manifestacija kojom se i službeno otvara godišnja berba krumpira, istu je otvorila predstavnica resornog ministarstva. „Zajednički možemo odgovoriti izazovima koji su pred nama, oni su i trgovinske i druge naravi, vidimo po elementarnim nepogodama koje su pogodile vaš kraj. Mogu najaviti nove natječaje koji se financiraju iz programa ruralnog razvoja, ima nekih koji će skoro krenuti, jer trebamo sačuvati poljoprivrednih djelatnosti tradicija i obrta koje trebamo sačuvati, a to vi ovdje i dokazujete i radite“, naglasila je pomoćnica ministra. Spomenimo kako su nagrađeni oni koji su doprinijeli razvoju Udruge, ali i proizvodnji krumpira, cijelog dana kuhao se kotlić s tradicijskom recepturom jela i proglašen najbolji onaj Limene glazbe Belica, dok je sam festival protekao u nastupima Limene glazbe Belica i KUD-a Belica uz solisticu Patriciju Juračić, te uz recitacije malih KUD-ovaca Ivana i Tene.
[ngg_images source="galleries" container_ids="1164" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content