Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Ruska nacionalna manjina u Međimurskoj županiji uz Udrugu „Kalinka“ približili djelić svoje kulture i povijesti kroz obilježavanje Dana Rusije

Datum objave: 12. lipnja 2017.

Ruska nacionalna manjina u Međimurskoj županiji  brojnim kulturnim i društvenim događajima približava svoje običaje, tradiciju i povijest stanovnicima Međimurja te povezuju svoj rodni kraj s mjestom u kojem žive. Uz udrugu ruskog govornog područja "Kalinka"obilježavajući važne datume, članice i članovi, iako daleko od svog kraja, štuju i čuvaju svoje nasljeđe i prenose ga na mlađe naraštaje, također okupljene u ovoj marljivoj udruzi. Jedan takav, vrlo značaj nadnevak, Dan Rusije, obilježen je prigodnim programom prošlog vikenda u zgradi Scheier  u organizaciji predstavnice ruske nacionalne manjine   Svetlane Vitaljevne Jezernik  koja se uvodno obratila te mnogobrojne goste uvela u priredbu. Svečanosti su prisustvovali Sergey Fedorov, treći tajnik u misiji Veleposlanstva Ruske Federacije u Republici Hrvatskoj, Evgenij Pimenov, ataše Konzulata Ruske Federacije, predsjednica i potpredsjednica „Kalinka“ Tatjana Mikolaj i  Svetlana Branilović,  voditeljica Odsjeka za zdravstvo, socijalnu zaštitu i nacionalne manjine u Međimurskoj županiji Sonja Tošić Grlač, David Vugrinec, pročelnik UO za društvene, protokolarne i europske poslove te brojni gosti, prijatelji i podupiratelji.
Ovo je samo jedan u nizu događaja kojim želimo unaprijediti odnose između dviju država, Hrvatske i Rusije. Najbolji način, zasigurno je kroz pjesmu i ples, kroz  šarolikost naše kulturne ostavštine kojom privlačimo, povezujemo, ali i približavamo djelić naše bogate tradicije. I ovom svečanošću dokazujemo neraskidivu vezu između naših zemalja u svim segmentima djelovanja, a daljnjim trudom i aktivnostima naše će države razinu svoje suradnje podići na još viši novo“, rekao je Fedorov u ime pokrovitelja, Veleposlanstva Ruske Federacije. Sonja Tošić Grlač nadovezala se na riječi tajnika i još jednom istaknula potporu Međimurske županije u radu ruske nacionalne manjine te udruge, ne samo kroz financijsku podršku kojom pomaže u realizaciji programa, već nizom aktivnosti kojima aktivno sudjeluje u njihovom  radu. „Ponos ste našeg Međimurja gdje svojim manifestacijama promičete ime kraja između Mure i Drave diljem Hrvatske i šire. Svojim narodnim kulturnim nasljeđem obogaćujete vlastitu  kulturu i kulturu drugih zemalja i uvijek je zanimljivo biti dio ovakve multikulturalne priče“, naglasila je te još jednom uputila čestitke u povodu Dana Rusije te pohvalila veliki angažman svake pojedine članice i člana koji nesebičnim radom daju dio sebe i svog vremena kako bi raznim priredbama širili toleranciju, zajedništvo i suradnju među ljudima bez obzira na različitost. Spomenimo da je u okviru obilježavanja Dana Rusije nastupao studenski zbor rusistike s Filozofskog fakulteta u Zagrebu „Očen’ takie“, osnovan 2015. s ciljem promocije i popularizacije ruske glazbe, uz vokalnu i folklornu skupinu Malinka te učenike II. OŠ Čakovec.
 
 
 
[ngg_images source="galleries" container_ids="1085" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content