Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Više od 6360 djece iz cijelog Međimurja u projektu „Papir nije smeće“

Datum objave: 5. lipnja 2017.

Tvrtka Unimer uz pokroviteljstvo Međimurske županije te sponzora Tiskare Letis već niz godina provodi tradicionalnu akciju „Papir nije smeće“ čime se aktivno djeluje na osvještavanju i edukaciji djece, njihovih roditelja te svakog pojedinaca na odgovorno i ekološki prihvatljivo ponašanje. Prikupljanjem i reciklažom starog papira spašavamp šume, štedimo energiju, smanjujemo onečišćenje vode i zraka, štedimo skupi deponijski prostor, jer je za svaku tonu papira potrebno posjeći 20 mladih stabala. Znaju to učenici međimurskih osnovnih škola te predškolarci, njih više od 6300, koji su se i ove godine marljivo uključili u prikupljanje starog papira. Na njihov veliki angažman ukazuju brojke – 17 osnovnih škola i 15 dječjih vrtića. Unatrag godine dana koliko je trajala akcija prikupili su 122 tona papira te svojim osobnim zalaganjem i trudom dali svoj obol u očuvanju naših prirodnih resursa. Za to su i nagrađeni na za njih pripremljenoj svečanosti gdje su im prigodne nagrade i priznanja uz čestitke dali zamjenik župana Međimurske županije Josip Grivec, gradonačelnika Grada Čakovca Stjepan Kovač i direktorica tvrtke Unimer, Biserka Andrašević. „Na ovaj način odgajamo ekološki osviještene građanke i građane te značajno doprinosimo očuvanju prirodnih vrijednosti, smanjenju uvoza papirnatog otpada i povećanju efikasnosti hrvatskih tvrtki, što na kraju rezultira otvaranjem novih radnih mjesta. Kako bi shvatili koliko su papira skupile ove male vrijedne ručice, reći ću vam da je to konvoj od 8 šlepera, impozantna količina koja će se upotrijebiti za nove bilježnice, knjige i papirnatu galanteriju, čime zaokružujemo cjelokupnu priču“, rekla je direktorica i od srca zahvalila svima koji su u ovih 37 godina prepoznali važnost akcije i uključili se sakupljanjem starog papira, jer uvjerena je, priroda će nam to višestruko uzvratiti.
Dječji vrtić Stonoga i Osnovna škola Donji Kraljevec najuspješniji
Hvala svakom vrtićarcu, svakom učeniku, ali i svakom roditelju, mentoru te učitelju koji su marljivim prikupljanjem starog papira dali svoj doprinos i shvatili važnost ove akcije. Ekološka svijest u Međimurju na visokom je nivou, a zasigurno veliki utjecaj u tome imaju akcije kao što je ova, gdje od najranije dobi educiramo i ekološki osvještavamo mališane te smo primjer ostatku Republike Hrvatske“, rekao je pritom zamjenik međimurskog župana  te im čestitao u svoje osobno ime i u ime svih Međimurki i Međimuraca. U kategoriji vrtića najviše starog papira prikupili su mališani Dječjeg vrtića Stonoga iz Novog Sela Rok sa 220 kilograma papira po polazniku, slijede ih djeca iz Dječjeg vrtića Pčelica iz Ivanovaca sa 156 kilograma i Dječji vrtić Potočnica Mala Subotica sa 60 kilograma papira po djetetu. Najuspješnija škola je Osnovna škola Donji Kraljevec s 59 kilograma papira te osnovne škole Nedelišće i Donja Dubrava s 55, odnosno 44 kilograma papira. U obje kategorije za svoj trud, osnovnoškolci i vrtićarci nagrađeni su i financijskim sredstvima, za prvo mjesto u iznosu od 3.000, drugo mjesto 2.000 i treće mjesto 1.000 kuna koje je osigurala Međimurska županija, dok je sponzor Zlatko Leček djecu darivao poklon paketima. Svečanost su uljepšala starija i mlađa mješovita skupina iz Dječjeg vrtića Stonoga, malih pobjednika, pripremivši nekoliko pjesama i plesova te time zaključili ovogodišnju akciju uz najavu nove koja je već započela 16. svibnja. Još jednom svi su prisutni, osobito djeca pokazala kako otpad nije smeće, već sekundarna sirovina koja ponovnom uporabom i preradom dobiva novu dimenziju.
[ngg_images source="galleries" container_ids="1070" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content