-1.3 °C
1031.0 hPa
76 %

Međimurska županija obilježila Svjetski dan zaštite okoliša

Datum objave: 6. lipnja 2014.

Svjetski dan zaštite okoliša obilježava se svake godine 05. lipnja na godišnjicu održavanja Konferencije Ujedinjenih naroda u Stockholmu 1972. godine posvećene okolišu, na kojoj je usvojen Program zaštite okoliša Ujedinjenih naroda (UNEP).
U proteklih četrdesetak godina ova manifestacija je izrasla u jedan od najjačih mehanizama kojima Ujedinjeni narodi podižu svijest ljudi širom našeg planeta o nužnosti uvrštavanja pitanja zaštite okoliša među goruće probleme današnjice i potiču ih da postanu aktivni dionici održivog i ravnomjernog razvitka te preuzmu odgovornost za očuvanje planeta poimajući da je uloga lokalnih zajednica ključna za razumijevanje važnosti pitanja zaštite okoliša i ostvarenja sigurnije i prosperitetnije budućnosti za sve.
Tragom toga, a s ciljem daljnjeg promoviranja upravo aktivnosti kojima lokalna zajednica može i mora djelovati po pitanju zaštite okoliša župan Međimurske županije Matija Posavec je u Maloj vijećnici upriličio prijem svih međimurskih dobitnika najveće državne nagrade za zaštitu prirode i okoliša Eko Oskar. Tako su predstavnici Gimnazije Čakovec, Ekonomske i trgovačke škole Čakovec, ZEO Nobilisa, GPK Čakoma te Općina Nedelišće, uz izostanak predstavnika TEHNIX-a iz Donjeg Kraljevca, imali prilike čuti zahvalu župana na svemu što je do sada napravljeno u edukaciji i promociji zaštite okoliša, te pozvao na daljnje aktivnosti kojima će se nastaviti tradicija pozitivnog odnosa prema okolišu u Međimurju, ali i edukacije počevši s onim najmlađima. Koliku, sada već, tradiciju na tom području imamo govori i stalni rast broja Eko škola, ali i Eko vrtića u Međimurju, brojne aktivnosti i u srednjim školama te je upravo to zalog za budućnost. - napomenuo je župan te istaknuo da iako je ovogodišnja tema proslave Dana zaštite okoliša „Podignite glas, a ne razinu mora“, a moto Ozelenimo plavo, svakako Međimurje ima pravo, s obzirom na činjenicu da je okruženo upravo plavom bojom, Murom i Dravom, da se ove godine naglasi važnost vodnih resursa kojima je Međimurje bogato.
 
Međimurje je izrazito mnogo napravilo na ovom području te u ovom trenutku jedini u Hrvatskoj zadovoljavamo stroge europske kriterije. Upravo zato treba drugim dijelovima Hrvatske priliku da prihvate naša iskustva i praksu te krenu s provođenjem procesa koje mi provodimo već godinama. - zaključila je Snježana Tkalčec Avirović, direktorica GKP ČAKOM te zahvalila županu na ovoj inicijativi.
 
Današnjem sastanku je prisustvovao i Siniša Golub, ravnatelj Međimurske prirode - Javne ustanove za zaštitu prirode koji je predstavio cjelokupni projekt Eko oskara te značaj Međimurske županije u njemu.

Nikad veći broj programa povodom Noći muzeja u Međimurju, u manifestaciju se po prvi puta uključili Riznica Međimurja, Centar dr. Rudolf Steiner i Ekomuzej Međimurje malo
Kad se slože međimurske ruke – investicijom vrijednom 4 milijuna kuna u rekordnom roku rekonstruiran Odjel abdominalne i dječje kirurgije Županijske bolnice Čakovec na radost djelatnika te velikih i malih pacijenata
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 28. siječnja 2022. - Sutra od 9:00 sati cijepljenje bez najave u trijaži Županijske bolnice Čakovec i u Zavodu za javno zdravstvo Međimurske županije
Šef Misije Veleposlanstva Australije Andrea Biggi u radnom posjetu pohvalio potencijal Međimurja
27. siječnja – Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 27. siječnja 2022.
Međimurska županija podržava sve projekte s ciljem razvoja Donje Dubrave
Karatisti Karate kluba Globus među najboljima u svijetu
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 26. siječnja 2022.
Županijska bolnica Čakovec uspješna nastavna baza studentima medicine, župan Posavec – ovu priliku iskoristit ćemo da pokažemo kvalitetu zdravstvenog sustava u Međimurju i zadržimo liječnike u našoj županiji
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content