Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Položen vijenac za 21 godinu hrvatske neovisnosti

Datum objave: 9. listopada 2012.
Polaganjem vijenca i paljenjem svijeća u ponedjeljak je u Čakovcu obilježen Dan neovisnosti. Na današnji dan prije 21-ne godine Hrvatski sabor donio je odluku o prekidu svi državno-pravnih veza s republikama bivše Jugoslavije.
Vijenac ispred spomenika poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata u Perivoju Zrinskih položila su izaslanstva Međimurske županije, Grada Čakovca, saborske zastupnice iz Međimurja, Policijske uprave Međimurske, Hrvatske vojske, Uoordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata, Matice Hrvatske ogranak Čakovec, Zrinske garde Čakovec, Hrvatske demokratske zajednice i brojni građani.
Ispred Spomen-zida postavljenog na knjižnici i čitaonici "Nikola Zrinski" u Čakovcu, izaslanstva su zapalila svijeće, a prigodnim govorom okupljenima se obratio župan Međimurske županije Ivan Perhoč. U svom je govoru naglasio važnost ovog datuma za noviju hrvatsku povijest, istaknuvši da je u tih 21 godinu Hrvatska je na svom putu prošla mnoge izazove.
"I mi Međimurci dali smo veliki doprinos oslobađanju i izgradnji naše domovine. Ne mislim tu samo na činjenicu da smo bili prvi u potpunosti oslobođen kraj u zemlji te da su mnogi Međimurci sudjelovali na svim bojišnicama, već i na to da su naša postignuća na gospodarskom, kulturnom, sportskom i mnogim drugim područjima više nego prepoznatljiva. Unatoč tome što često govorimo da naše uspjehe premalo naglašavamo, priznanja i pohvale koja dobivamo sa svih strana, govore nam da smo u nacionalnim okvirima prepoznati kao prosperitetna sredina.", rekao je župan.
"Želim naglasiti da je odlukom iz 8. listopada 1991. godine sabor potvrdio želju hrvatskog naroda te svima u svijetu dokazao da su Hrvati odlučni u svom putu u samostalnost i neovisnost. Od tog vremena, do danas kroz naš parlament prošlo je mnogo osoba, od kojih su neki više, a neki manje obnašali svoju dužnost kao predstavnici naroda. Od jednog takvog kojeg ćemo pamtiti isključivo po dobrome, oprostili smo se ovih dana. Boris Šprem svojim odgovornim, savjesnim i principijelnim provođenjem odluka zaslužio je poštovanje svih. Njegovom preranom smrću u hrvatskoj politici ostala je velika praznina.", završio je Perhoč.
Obilježavanje je završilo molitvom za pokojne koju je predvodio gvardijan čakovečkog Franjevačkoh samostana fra Stanko Belobrajdić.

neovisnost_nas

Polaganjem vijenca i paljenjem svijeća u ponedjeljak je u Čakovcu obilježen Dan neovisnosti. Na današnji dan prije 21-ne godine Hrvatski sabor donio je odluku o prekidu svi državno-pravnih veza s republikama bivše Jugoslavije.
Vijenac ispred spomenika poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata u Perivoju Zrinskih položila su izaslanstva Međimurske županije, Grada Čakovca, saborske zastupnice iz Međimurja, Policijske uprave Međimurske, Hrvatske vojske, Uoordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata, Matice Hrvatske ogranak Čakovec, Zrinske garde Čakovec, Hrvatske demokratske zajednice i brojni građani. 

Ispred Spomen-zida postavljenog na knjižnici i čitaonici "Nikola Zrinski" u Čakovcu, izaslanstva su zapalila svijeće, a prigodnim govorom okupljenima se obratio župan Međimurske županije Ivan Perhoč. U svom je govoru naglasio važnost ovog datuma za noviju hrvatsku povijest, istaknuvši da je u tih 21 godinu Hrvatska je na svom putu prošla mnoge izazove. 

"I mi Međimurci dali smo veliki doprinos oslobađanju i izgradnji naše domovine. Ne mislim tu samo na činjenicu da smo bili prvi u potpunosti oslobođen kraj u zemlji te da su mnogi Međimurci sudjelovali na svim bojišnicama, već i na to da su naša postignuća na gospodarskom, kulturnom, sportskom i mnogim drugim područjima više nego prepoznatljiva. Unatoč tome što često govorimo da naše uspjehe premalo naglašavamo, priznanja i pohvale koja dobivamo sa svih strana, govore nam da smo u nacionalnim okvirima prepoznati kao prosperitetna sredina.", rekao je župan.

"Želim naglasiti da je odlukom iz 8. listopada 1991. godine sabor potvrdio želju hrvatskog naroda te svima u svijetu dokazao da su Hrvati odlučni u svom putu u samostalnost i neovisnost. Od tog vremena, do danas kroz naš parlament prošlo je mnogo osoba, od kojih su neki više, a neki manje obnašali svoju dužnost kao predstavnici naroda. Od jednog takvog kojeg ćemo pamtiti isključivo po dobrome, oprostili smo se ovih dana. Boris Šprem svojim odgovornim, savjesnim i principijelnim provođenjem odluka zaslužio je poštovanje svih. Njegovom preranom smrću u hrvatskoj politici ostala je velika praznina.", završio je Perhoč. 

Obilježavanje je završilo molitvom za pokojne koju je predvodio gvardijan čakovečkog Franjevačkoh samostana fra Stanko Belobrajdić.

{gallery}2012galerije/Listopad_2012/Neovisnost{/gallery}  

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content