Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Komercijalizacijom čakovečkog Starog grada do temeljite obnove

Datum objave: 25. rujna 2012.
Od komercijalizacije objekata zaštićene kulturne baštine u Hrvatskoj ne treba bježati, već naprotiv, komercijalni sadržaji moraju biti u funkciji privlačenja ljudi u te prostore. Oni danas na žalost, u najvećem broju zjape prazni, a zbog nedostatka novca ne obnavljaju se sustavno. Izradom planova revitalizacije koji će predviđati i djelomičnu komercijalizaciju, izdašna sredstva za obnovu moći će se dobiti i putem europskih fondova.
Naglasci su to sa službenog posjeta ministrice kulture prof. dr. sc. Anreee Zlatar Violić Međimurskoj županiji. Ona je u utorak, zajedno sa pomoćnicima Zlatkom Uzelcem i  Vladimirom Stoisavljevićem, najprije u prostorima Županije s predstavnicima županijske i čakovečke vlasti razgovarala o projektima kapitalnih investicija u kulturi na našem području, Centru za kulturu i Knjižnici i čitaonici "Nikola Zrinski" u Čakovcu, uređenju spomen prostora dr. Vinku Žgancu u Vratišincu, kao i o osnivanju Centra nematerijalne kulturne baštine.
Kako je tom prilikom naglasio župan Međimurske županije Ivan Perhoč, Međimurska županija u narednom razdoblju očekuje veća sredstva za obnovu kapitalnih spomenika kulture, posebice čakovečkog Starog grada, te nastavak projekata obnove kulturne i sakralne baštine po Međimurju. Također, očekujemo i potporu za programe u kulturi, posebno djelatnosti Centra za kulturu Čakovec.
Zamjenik župana Međimurske županije Matija Posavec rekao je da je Međimurje po svojem kulturnom naslijeđu prepoznatljivo u širim okvirima te da očekujemo potporu daljnjoj obnovi Domova kulture. Posebno je istaknuo potrebu uređenja spomen prostora dr. Vinka Žganca u Vratišincu, što je ministrica i podržala.
Zlatar je rekla da ministarstvo teško može osigurati novac za temeljitu obnovu kompleksa Starog grada Zrinskih u Čakovcu, te predlaže da Međimurska županija izradi projekte kompletne obnove te u njemu predvidi sadržaje koji će privlačiti ljude. Takav projekt moći će se nakon prvog srpnja sljedeće godine kandidirati na fondove Europske unije, što će Ministarstvo i podržati.
Govoreći o Centru za kulturu u Čakovcu, pomoćnik Stoisavljević istaknuo je da takve institucije imaju svoje mjesto u kulturnoj mreži, te da bi bilo šteta da se oni zbog nedostatka sredstava zanemare i na kraju ugase. Čakovec CZK stožerno je mjesto međimurske kulture te je i zahvaljujući njemu naše županijsko središte prepoznatljivo na hrvatskoj kulturnoj karti. Centar zbog dotrajalosti zahtijeva temeljitu obnovu, a Ministarstvo kulture pokušat će pronaći načina da se taj problem riješi. Ministarstvo će također podržati i provođenje programa, a potrudit će se i da se financira digitalizacija kina.
Ministrica je u Čakovcu razgledala i Palaču Zrinskih te Franjevački samostan. Pomoćnik Uzelac tom je prilikom rekao da je čakovečka župna crkva Sv. Nikole biskupa jedan glavnih simbola grada, te da ministarstvo kontinuirano prati projekte obnove. U tijeku je obnova središnjeg oltara, za čiji završetak nedostaje još 2 milijuna kuna.
zlatar_nas
Od komercijalizacije objekata zaštićene kulturne baštine u Hrvatskoj ne treba bježati, već naprotiv, komercijalni sadržaji moraju biti u funkciji privlačenja ljudi u te prostore. Oni danas na žalost, u najvećem broju zjape prazni, a zbog nedostatka novca ne obnavljaju se sustavno. Izradom planova revitalizacije koji će predviđati i djelomičnu komercijalizaciju, izdašna sredstva za obnovu moći će se dobiti i putem europskih fondova.

Naglasci su to sa službenog posjeta ministrice kulture prof. dr. sc. Anreee Zlatar Violić Međimurskoj županiji. Ona je u utorak, zajedno sa pomoćnicima Zlatkom Uzelcem i  Vladimirom Stoisavljevićem, najprije u prostorima Županije s predstavnicima županijske i čakovečke vlasti razgovarala o projektima kapitalnih investicija u kulturi na našem području, Centru za kulturu i Knjižnici i čitaonici "Nikola Zrinski" u Čakovcu, uređenju spomen prostora dr. Vinku Žgancu u Vratišincu, kao i o osnivanju Centra nematerijalne kulturne baštine. 

Kako je tom prilikom naglasio župan Međimurske županije Ivan Perhoč, Međimurska županija u narednom razdoblju očekuje veća sredstva za obnovu kapitalnih spomenika kulture, posebice čakovečkog Starog grada, te nastavak projekata obnove kulturne i sakralne baštine po Međimurju. Također, očekujemo i potporu za programe u kulturi, posebno djelatnosti Centra za kulturu Čakovec. 

Zamjenik župana Međimurske županije Matija Posavec rekao je da je Međimurje po svojem kulturnom naslijeđu prepoznatljivo u širim okvirima te da očekujemo potporu daljnjoj obnovi Domova kulture. Posebno je istaknuo potrebu uređenja spomen prostora dr. Vinka Žganca u Vratišincu, što je ministrica i podržala. 

Zlatar je rekla da ministarstvo teško može osigurati novac za temeljitu obnovu kompleksa Starog grada Zrinskih u Čakovcu, te predlaže da Međimurska županija izradi projekte kompletne obnove te u njemu predvidi sadržaje koji će privlačiti ljude. Takav projekt moći će se nakon prvog srpnja sljedeće godine kandidirati na fondove Europske unije, što će Ministarstvo i podržati. 

Govoreći o Centru za kulturu u Čakovcu, pomoćnik Stoisavljević istaknuo je da takve institucije imaju svoje mjesto u kulturnoj mreži, te da bi bilo šteta da se oni zbog nedostatka sredstava zanemare i na kraju ugase. Čakovec CZK stožerno je mjesto međimurske kulture te je i zahvaljujući njemu naše županijsko središte prepoznatljivo na hrvatskoj kulturnoj karti. Centar zbog dotrajalosti zahtijeva temeljitu obnovu, a Ministarstvo kulture pokušat će pronaći načina da se taj problem riješi. Ministarstvo će također podržati i provođenje programa, a potrudit će se i da se financira digitalizacija kina.

Ministrica je u Čakovcu razgledala i Palaču Zrinskih te Franjevački samostan. Pomoćnik Uzelac tom je prilikom rekao da je čakovečka župna crkva Sv. Nikole biskupa jedan glavnih simbola grada, te da ministarstvo kontinuirano prati projekte obnove. U tijeku je obnova središnjeg oltara, za čiji završetak nedostaje još 2 milijuna kuna.

{gallery}2012galerije/Rujan_2012/Zlatar{/gallery}

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content