Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Postavljena spomen ploča kod ulaza u bivšu čakovečku vojarnu

Datum objave: 17. rujna 2012.
Polaganjem vijenca ispred spomenika Poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima u Perivoju Zrinskih u Čakovcu i paljenjem svijeća kod Spomen-zida poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima iz Međimurja, postavljenom na zidu knjižnice Nikola Zrinski u Čakovcu, započelo je obilježavanje 21. obljetnice oslobođenja Međimurja od prisutnosti JNA.
Na današnji dan prije 21 godine oslobođena je vojarna u Čakovcu, a dan poslije i karaule uz Muru, čime je Međimurje postalo prvo u potpunosti oslobođeno područje u Hrvatskoj. Kako bi se očuvao spomen na te slavne događaje iz naše nedavne povijesti, prošle je godine odlučeno da se svako mjesto koje je imalo svoju ulogu tih dana dostojno obilježi. Prošle godine spomen-ploča postavljena je na lovačkom domu u Vratišincu gdje je tih dana bio smješten Krizni štab Općine Čakovec. Ove godine spomen-ploča postavljena je na zgradu kod ulaza u prostore bivše čakovečke vojarne.
Kako je u prigodnom govoru prilikom otkrivanja naglasio župan Međimurske županije Ivan Perhoč, ovime se daje priznanje svima onima koji su tog rujanskog dana bez ispaljenog metka zauzeli objekte i zarobili veliku količinu oružja. Kako se danas ovdje nalazi Veleučilište i Tehnološko-inovacijski centar, mlade ljude educirat će kakav su podvig napravili njihovi sumještani.
Svečana akademija koja je u prostorima Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje održava nakon otkrivanja spomen-ploče, bila je prilika da se svi prisjete događaja iz rujna 1991. godine.
Zamjenik načelnika štaba Teritorijalne obrane Općine Čakovec Franjo Kovačić govorio je o važnosti očuvanja memorije na te događaje te naglasio važnost dostojnog obilježavanja ovog nadnevka, a do toga se u Međimurju uvijek držalo.
Zamjenik načelnika Policijske uprave Međimurske Danijel Mikulić govorio je  o ulozi policije u oslobađanja vojnih objekata u Međimurju. Policija je već početkom 1991. godine obavljala pripreme za obranu tadašnje Općine Čakovec. Policajci su sudjelovali u oslobađanju vojarne te distribuciji osvojenog naoružanja ostalim postrojbama u Hrvatskoj. U Domovinskom ratu poginulo je 14 međimurskih policajaca a dvojica se još uvijek vode kao nestali.
Kao izaslanik ministra branitelja Predraga Matića, na akademiji je govorio načelnik službe za pravne poslove Ministarstva branitelja Tomo Bogović. On je istaknuo veliki značaj oslobađanja sjeverozapadne Hrvatske, jer je ovdje zarobljeno oružje odigralo presudnu ulogu u Domovinskom ratu.
Župan Perhoč naglasio je da je 17. rujna 1991. godine jedan je od onih datuma u našoj povijesti zbog kojih osjećamo ponos. Oslobađanje vojnih objekata bez ljudskih žrtava, zarobljavanje velike količine oružja i ostalog vojnog materijala, te činjenica da smo to učinili među prvima u Hrvatskoj, ogromna je stvar koja će se pamtiti u stoljećima koja dolaze.
"Naša zemlja danas bije neke druge bitke.", nastavio je Perhoč. "Gospodarska kriza, nezaposlenost i opća apatija koja je zavladala u društvu često nam se čini ogromnom, gotovo nepremostivom preprekom za daljnji razvoj. No, kušnja koju smo uspješno prebrodili početkom 90-tih godina, pokazuje nam da ustrajnošću, jedinstvom i jasnim ciljem ispred sebe, možemo riješiti i najveće probleme. Ako zbog ničeg drugog, onda zbog naših rođaka i prijatelja koji su za našu slobodu bez razmišljanja dali svoje živote."
oslobodjenje_nas
Polaganjem vijenca ispred spomenika Poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima u Perivoju Zrinskih u Čakovcu i paljenjem svijeća kod Spomen-zida poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima iz Međimurja, postavljenom na zidu knjižnice Nikola Zrinski u Čakovcu, započelo je obilježavanje 21. obljetnice oslobođenja Međimurja od prisutnosti JNA. 

Na današnji dan prije 21 godine oslobođena je vojarna u Čakovcu, a dan poslije i karaule uz Muru, čime je Međimurje postalo prvo u potpunosti oslobođeno područje u Hrvatskoj. Kako bi se očuvao spomen na te slavne događaje iz naše nedavne povijesti, prošle je godine odlučeno da se svako mjesto koje je imalo svoju ulogu tih dana dostojno obilježi. Prošle godine spomen-ploča postavljena je na lovačkom domu u Vratišincu gdje je tih dana bio smješten Krizni štab Općine Čakovec. Ove godine spomen-ploča postavljena je na zgradu kod ulaza u prostore bivše čakovečke vojarne. 

Kako je u prigodnom govoru prilikom otkrivanja naglasio župan Međimurske županije Ivan Perhoč, ovime se daje priznanje svima onima koji su tog rujanskog dana bez ispaljenog metka zauzeli objekte i zarobili veliku količinu oružja. Kako se danas ovdje nalazi Veleučilište i Tehnološko-inovacijski centar, mlade ljude educirat će kakav su podvig napravili njihovi sumještani. Svečana akademija koja je u prostorima Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje održana nakon otkrivanja spomen-ploče, bila je prilika da se svi prisjete događaja iz rujna 1991. godine. 

Zamjenik načelnika štaba Teritorijalne obrane Općine Čakovec Franjo Kovačić govorio je o važnosti očuvanja memorije na te događaje te naglasio važnost dostojnog obilježavanja ovog nadnevka, a do toga se u Međimurju uvijek držalo. 

Zamjenik načelnika Policijske uprave Međimurske Danijel Mikulić govorio je  o ulozi policije u oslobađanja vojnih objekata u Međimurju. Policija je već početkom 1991. godine obavljala pripreme za obranu tadašnje Općine Čakovec. Policajci su sudjelovali u oslobađanju vojarne te distribuciji osvojenog naoružanja ostalim postrojbama u Hrvatskoj. U Domovinskom ratu poginulo je 14 međimurskih policajaca a dvojica se još uvijek vode kao nestali. 

Kao izaslanik ministra branitelja Predraga Matića, na akademiji je govorio n
ačelnik službe za pravne poslove Ministarstva branitelja Tomo Bogović. On je istaknuo veliki značaj oslobađanja sjeverozapadne Hrvatske, jer je ovdje zarobljeno oružje odigralo presudnu ulogu u Domovinskom ratu. 

Župan Perhoč naglasio je da je 17. rujna 1991. godine jedan je od onih datuma u našoj povijesti zbog kojih osjećamo ponos. Oslobađanje vojnih objekata bez ljudskih žrtava, zarobljavanje velike količine oružja i ostalog vojnog materijala, te činjenica da smo to učinili među prvima u Hrvatskoj, ogromna je stvar koja će se pamtiti u stoljećima koja dolaze.
 
"Naša zemlja danas bije neke druge bitke.", nastavio je Perhoč. "Gospodarska kriza, nezaposlenost i opća apatija koja je zavladala u društvu često nam se čini ogromnom, gotovo nepremostivom preprekom za daljnji razvoj. No, kušnja koju smo uspješno prebrodili početkom 90-tih godina, pokazuje nam da ustrajnošću, jedinstvom i jasnim ciljem ispred sebe, možemo riješiti i najveće probleme. Ako zbog ničeg drugog, onda zbog naših rođaka i prijatelja koji su za našu slobodu bez razmišljanja dali svoje živote."

{gallery}2012galerije/Rujan_2012/Oslobodjenje{/gallery}    

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content