Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Počela nastava u svim međimurskim školama

Datum objave: 3. rujna 2012.
U povodu početka nove školske godine, župan Međimurske županije Ivan Perhoč sa suradnicima u ponedjeljak je u prostorima Ekonomske i trgovačke škole u Čakovcu održao prigodnu konferenciju za  novinare.
Kako je tom prigodom naglasio župan Perhoč, nastava je u svim međimurskim osnovnim i srednjim školama započela redovno i po planu. U tri škole još uvijek traju radovi, no organizacijom nastave i radova oni nisu odgodili jesenski početak. Naime, radovi u Područnoj školi u Novakovcu su se odužili zbog betoniranja poda, no učenici će se autobusom prevoziti do škole u Podturnu, a prvašići će nastavu imati u obližnjem Društvenom domu. U Osnovnoj školi Vladimir Nazor radovi na obnovi krovišta trajat će još koji tjedan, a za to vrijeme o sigurnosti učenika brinu zaštitari koji paze kako se nekome ne bi što dogodili. Još uvijek traju radovi na dogradnji Gimnazije Josipa Slavenskog u Čakovcu, no oni ne ometaju normalno odvijanje nastave ili komunikaciju.
Prema riječima stručnog suradnika u Upravnom odjelu za obrazovanje, kulturu i sport Međimurske županije Dragutina Golubića, u prve je razrede ove godine krenulo 1249 učenika. Broj je manji nego prethodne godine, no on nije konačan jer će se tek ovih dana moći napraviti ažurirana lista učenika po svim školama. Ukupno u međimurskim osnovnim školama, uključujući i čakovečki Centar za odgoj i obrazovanje ima 9.942 učenika.
U prve razrede srednjih škola upisano je stotinjak učenika manje nego protekle godine, 1.225 naprema 1.321 lani, no ni to nije konačni broj. Prema županovim riječima, već dvadesetak godina opada broj učenika u našim školama, te će jedan od najvažnijih zadataka resornih županijskih službi u narednom razdoblju biti određivanje nove mreže škola. Zbog sve manje djece, postoji velika mogućnost da se učenici iz područnih škola koje imaju manje od 20 učenika voze u matične ustanove, a ti školski objekti zbog uštede i racionalnosti prenamjene.
No unatoč tomu, naše srednje škole zasada nemaju viška nastavnog kadra. Slična situacija, što se tiče upisa je i u Ekonomskoj i trgovačkoj školi u Čakovcu, gdje je konferencija za novinare i održana. Prema riječima ravnateljice Dušanke Novak, u tu je školu upisano 48 djece manje nego lani, a to objašnjava situacijom na tržištu radne snage, ali u uvođenju srodnih eksperimentalnih gimnazijskih programa u susjednoj županiji. No, mreža srednjih škola u Međimurju izvrsno funkcionira, te se škole samo moraju svake godine prilagođavati situaciji na terenu.
I na kraju, kako je rekao zamjenik župana Međimurske županije Matija Posavec, prijevoz srednjoškolaca vlakom i autobusom ide bez zastoja i problema. Učenici će ovih dana ispunjene upitnike dostaviti prijevoznicima, koji će onda zbrojene podatke dostaviti ministarstvu i Županiji. Kako stvari sada stoje, Međimurska županija bit će jedina u Hrvatskoj u kojoj će učenici i njihovi roditelji biti u cijelosti oslobođeni plaćanja autobusne ili željezničke karte.
Preostaje još riješiti situaciju sa učenicima koji se školuju u drugim županijama, te učenicima iz susjednih županija koji pohađaju međimurske srednje škole. Posebno je istaknuo  učenike s područja Ludbrega i Hrženice koji su u Srednju školu Prelog dolazili posebnim linijskim prijevozom. U odluci Vlade o subvencioniranju izrijekom stoji da se ona odnosi na javni linijski autobusni i željeznički prijevoz. Takvih učenika je 50-tak te će se taj problem pokušati riješiti u narednim danima.
skola_nas
U povodu početka nove školske godine, župan Međimurske županije Ivan Perhoč sa suradnicima u ponedjeljak je u prostorima Ekonomske i trgovačke škole u Čakovcu održao prigodnu konferenciju za novinare. 
Kako je tom prigodom naglasio župan Perhoč, nastava je u svim međimurskim osnovnim i srednjim školama započela redovno i po planu. U tri škole još uvijek traju radovi, no organizacijom nastave i radova oni nisu odgodili jesenski početak. Naime, radovi u Područnoj školi u Novakovcu su se odužili zbog betoniranja poda, no učenici će se autobusom prevoziti do škole u Podturnu, a prvašići će nastavu imati u obližnjem Društvenom domu. U Osnovnoj školi Vladimir Nazor radovi na obnovi krovišta trajat će još koji tjedan, a za to vrijeme o sigurnosti učenika brinu zaštitari koji paze kako se nekome ne bi što dogodili. Još uvijek traju radovi na dogradnji Gimnazije Josipa Slavenskog u Čakovcu, no oni ne ometaju normalno odvijanje nastave ili komunikaciju. 

Prema riječima stručnog suradnika u Upravnom odjelu za obrazovanje, kulturu i sport Međimurske županije Dragutina Golubića, u prve je razrede ove godine krenulo 1249 učenika. Broj je manji nego prethodne godine, no on nije konačan jer će se tek ovih dana moći napraviti ažurirana lista učenika po svim školama. Ukupno u međimurskim osnovnim školama, uključujući i čakovečki Centar za odgoj i obrazovanje ima 9.942 učenika.  U prve razrede srednjih škola upisano je stotinjak učenika manje nego protekle godine, 1.225 naprema 1.321 lani, no ni to nije konačni broj.
Prema županovim riječima, već dvadesetak godina opada broj učenika u našim školama, te će jedan od najvažnijih zadataka resornih županijskih službi u narednom razdoblju biti određivanje nove mreže škola. Zbog sve manje djece, postoji velika mogućnost da se učenici iz područnih škola koje imaju manje od 20 učenika voze u matične ustanove, a ti školski objekti zbog uštede i racionalnosti prenamjene. No unatoč tomu, naše srednje škole zasada nemaju viška nastavnog kadra. 

Slična situacija, što se tiče upisa je i u Ekonomskoj i trgovačkoj školi u Čakovcu, gdje je konferencija za novinare i održana. Prema riječima ravnateljice Dušanke Novak, u tu je školu upisano 48 djece manje nego lani, a to objašnjava situacijom na tržištu radne snage, ali u uvođenju srodnih eksperimentalnih gimnazijskih programa u susjednoj županiji. No, mreža srednjih škola u Međimurju izvrsno funkcionira, te se škole samo moraju svake godine prilagođavati situaciji na terenu. 

I na kraju, kako je rekao zamjenik župana Međimurske županije Matija Posavec, prijevoz srednjoškolaca vlakom i autobusom ide bez zastoja i problema. Učenici će ovih dana ispunjene upitnike dostaviti prijevoznicima, koji će onda zbrojene podatke dostaviti ministarstvu i Županiji. Kako stvari sada stoje, Međimurska županija bit će jedina u Hrvatskoj u kojoj će učenici i njihovi roditelji biti u cijelosti oslobođeni plaćanja autobusne ili željezničke karte. Preostaje još riješiti situaciju sa učenicima koji se školuju u drugim županijama, te učenicima iz susjednih županija koji pohađaju međimurske srednje škole. Posebno je istaknuo  učenike s područja Ludbrega i Hrženice koji su u Srednju školu Prelog dolazili posebnim linijskim prijevozom. U odluci Vlade o subvencioniranju izrijekom stoji da se ona odnosi na javni linijski autobusni i željeznički prijevoz. Takvih učenika je 50-tak te će se taj problem pokušati riješiti u narednim danima.

{gallery}2012galerije/Rujan_2012/Skola{/gallery}   

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content