Ministarstvo zdravstva u Kuršancu postavilo defibrilator

Datum objave: 17. prosinca 2019.

Edukacijom i postavljanjem automatskih vanjskih defibrilatora na javnim površinama Ministarstvo zdravstva nastoji povećati preživljavanje iznenadnog zastoja srca, a jedan takav uređaj postavljen je u romskom naselju Kuršanec, na zgradi vrtića „Pirgo“.
Državni tajnik u Ministarstvu zdravstva prim. Željko Plazonić, dr.med, savjetnica ministra zdravstva Tihomira Ivanda, dr. med. dent. te ravnateljica  Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu prim. mr. Maja Grba-Bujević, dr. med. posjetili su romsko naselje Kuršanec uz nazočnost pročelnice Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Međimurske županije Sonje Tošić-Grlač, pročelnika Upravnog odjela za društvene, međunarodne poslove i odnose s javnošću Grada Čakovca Davida Vugrinca, predsjednika Vijeća romske nacionalne manjine Grada Čakovca Josipa Petrovića, ravnateljice Zavoda za hitnu medicinu Međimurske županije Vladimire Križaj – Grabant te voditeljice Dječjeg vrtića „Pirgo“ Marijane Sabo.
Ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu prim. mr. Maja Grba-Bujević, dr.med. poručila je kako suradnja Zavoda i romskog naselja Kuršanec traje posljednjih nekoliko godina, budući da su djelatnici Zavoda već provodili edukaciju mještana o postupcima održavanja života. „U svemu tome pratilo nas je Ministarstvo zdravstva i saborski zastupnik Veljko Kajtazi. U čitavoj Hrvatskoj smo kroz radionice na prijedlog romske zajednice obuhvatili romska naselja. Ovdje su nam uvjeti bili najbolji te smo naišli na odličnu suradnju.“, poručila je te naglasila vrijednost ovog uređaja upravo zato što situacija zastoja srca ne dozvoljava odgađanje vremena.
„Morate imati osoblje koje će redovito održavali znanje rada s ovim aparatom, koje će znati kako se pravilno postupa s defibrilatorom. Čuvajte ga jer spašava živote.“, poručio je državni tajnik u Ministarstvu zdravstva prim. Željko Plazonić, dr.med., a upravo će osposobljeni edukatori Zavoda za hitnu medicinu Međimurske županije provoditi edukacije mještana.
Tijekom edukacije polaznici će naučiti kako prepoznati znakove srčanog zastoja i pravilno pružiti prvu pomoć uz uporabu AVD-a. Uređaj omogućava da se u slučaju iznenadnog zastoja srca pomogne i prije dolaska hitne medicinske službe, a pomoć mogu pružiti i laici bez medicinskog znanja te tako spasiti život u sudbonosnim minutama do dolaska hitne medicinske pomoći. Građane je stoga važno upoznati s postupcima pružanja prve pomoći, oživljavanja i upotrebe automatskih vanjskih defibrilatora, kako bi bili u stanju prepoznati hitna stanja i pravodobno pružiti pomoć.