Kako je u prigodnom govoru naglasio župan Perhoč, ove godine obilježavamo 70 godina od početka oružanog otpora njemačkom, talijanskom i mađarskom okupatoru, ali i 20 godina od uspostave suverene, samostalne i demokratske Hrvatske. Ta dva događaja su povezana, jer bez svrstavanja većine hrvatskog naroda na pobjedničku stranu u 2. svjetskom ratu, Hrvatska ne bi uspjela u socijalističkoj Jugoslaviji sačuvati elemente državnosti na čijim temeljima počiva i današnja Hrvatska.
"Mnogi Međimurci želju da žive u zajednici s ostatkom Hrvatskog naroda platili su životom. U spomen na njih i njihovu plemenitu borbu diljem Međimurja podignuta su brojna spomen-obilježja i spomenici. Padom komunizma i uspostavom neovisne Hrvatske neki su mislili da je s njim u povijest otišao i antifašizam. Mnogi spomenici diljem Hrvatske uništeni su, devastirani ili zapušteni, što na sreću kod nas u Međimurju nije bio slučaj. No, antifašizam nije nikakva komunistička izmišljotina, već temelj na kojem počivaju sve europske demokratske države. ", rekao je župan.
Zahvaljujući se na dobivenoj povelji, Golub je naglasio da je antifašistička tradicija kod nas jaka, te da su Međimurci uvijek znali u ključnom trenutku odabrati pravu stranu. Tako je bilo i tijekom 2. svjetskog rata, kad su svojim odlaskom u partizane poručili mađarskom okupatoru kojem narodu pripadaju. O povijesnim okolnostima tih događaja u Hrvatskoj i Međimurju govorio je ravnatelj Muzeja Međimurja Čakovec mr. Vladimir Kalšan.
Župan Perhoč i predsjednik Skupštine MŽ Petar Novački uoči akademije, položili su vijenac podno spomen-ploče postavljene na ulazu u palaču.
{gallery}2011galerije/Lipanj_2011/Povelja{/gallery}